
Sirski zunanji minister Asad Hasan Al Šajbani je zatrdil, da bo Sirija 1. marca dobila novo vlado. Ta bo po ministrovih navedbah čim bolj zastopala sirsko ljudstvo in upoštevala njegovo raznolikost. Slovenski veleposlanik v varnostnem svetu Samuel Žbogar je medtem opozoril, da imajo prehodne oblasti v Siriji zgodovinsko priložnost in odgovornost za uresničitev teženj prebivalstva.
Sirija bo 1. marca dobila novo vlado, ki bo čim bolj zastopala sirsko ljudstvo in upoštevala njegovo raznolikost, je danes v Dubaju napovedal sirski zunanji minister Asad Hasan Al Šajbani, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Sirijo po strmoglavljenju dolgoletnega predsednika Bašarja Al Asada 8. decembra lani vodijo prehodne oblasti, tudi prehodna vlada.
Januarja so nove sirske oblasti za začasnega predsednika države imenovale Ahmeda Al Šaro, vodjo sunitske islamistične skupine Hajat Tahrir Al Šam (HTS), ki je vodila koalicijo oboroženih skupin, ki so po večletni krvavi državljanski vojni strmoglavile Asada. Njegova naloga bo tudi, da v prehodnem obdobju, trajanje katerega ni znano, ustanovi začasni zakonodajni svet do priprave nove ustave. Nove oblasti so namreč med drugim razpustile parlament in stranko Baas, ki je v Siriji vladala več kot 60 let.
Al Šara je sicer pred dnevi v pogovoru dejal, da bi za organizacijo volitev lahko potrebovali do pet let.
HTS in druge uporniške skupine so medtem nove oblasti razpustile v okviru načrtovane pridružitve njihovih borcev prihodnjim sirskim oboroženim silam, potem ko so razpustile tudi sirsko vojsko.

Na rednem zasedanju Varnostnega sveta ZN o Siriji je veleposlanik Samuel Žbogar dejal, da imajo prehodne oblasti v Siriji zgodovinsko priložnost in odgovornost za uresničitev teženj prebivalstva. “Tranzicija v Siriji bo uspešna le, če bodo polno sodelovali vsi prebivalci države. Tako ženske, kot moški ter etnične in verske manjšine. Nova enotna Sirija mora uporabi glasove civilne družbe in žensk,” je dejal Žbogar.
Opozoril je, da brez varnosti ne bo trajnega miru, ter ponovil poziv za zaščito civilistov, ključne infrastrukture in humanitarnih objektov, ker velik del prebivalstva živi v izredno slabih razmerah. Pozval je h koncu spopadov na severovzhodu Sirije ter izrazil globoko zaskrbljenost nad položajem na Golanski planoti. Izrael je pozval k umiku s položajev, ki kršijo suverenost Sirije.
Varnostnemu svetu ZN sta poročala pomočnica generalnega sekretarja ZN za humanitarne zadeve Joyce Msuya in posebni odposlanec ZN za Sirijo Geir Pedersen, ki je izrazil zaskrbljenosti zaradi pomanjkanja vladavine prava, ustavnih okvirov in zakonodaje za sprejemanje odločitev, opozoril pa je tudi na pomanjkanje preglednosti.
Začasnega predsednika poklical tudi Putin
Začasnega predsednika Al Šaro je danes poklical ruski predsednik Vladimir Putin, ki je izrazil podporo enotnosti, suverenosti in ozemeljski celovitosti Sirije. To je bil njun prvi pogovor po decembrskem strmoglavljenju Asada, ki je pobegnil prav v Rusijo in prejel azil. V telefonskem pogovoru z Al Šaro je ruski predsednik po navedbah Kremlja izpostavil tudi pomen izvajanja ukrepov za trajno normalizacijo razmer v Siriji in začetek medsirskega dialoga.
Al Šara pa je izpostavil tesne strateške odnose med državama in odprtost Sirije za vse strani, ki so v interesu sirskega naroda ter krepitve stabilnosti in varnosti Sirije, so po pogovoru sporočili iz sirskega predsedstva. Dodali so, da je Putin na uradni obisk v Rusijo povabil sirskega zunanjega ministra Al Šajbanija, poroča AFP.
Rusija je bila deležna kritik zaradi vojaškega posredovanja v Siriji, ko je na strani svojega zaveznika Asada od začetka državljanske vojne leta 2015 sodelovala zlasti z uničujočimi zračnimi napadi na položaje upornikov. Prvič po padcu Asadovega režima je Sirijo konec januarja obiskala uradna ruska delegacija, ki je po navedbah AFP prav tako podprla enotnost, suverenost in ozemeljsko celovitost Sirije. Nove sirske oblasti so takrat Moskvo pozvale, naj popravi svoje napake iz preteklosti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje