Obdavčitev najbogatejših: nekatere države predlagajo davek za milijarderje

Gospodarstvo 26. Apr 202420:11 1 komentar
Prestiž
Foto: PROFIMEDIA

Nemčija, Španija, Francija in Brazilija želijo obdavčiti milijarderje ter tako sofinancirati boj proti podnebnim spremembam. Takšen davek bi pokril okoli polovico letnih izgub in materialne škode, ki jih povzročajo podnebne katastrofe.

Voditelji iz Nemčije in Španije so pozvali k obdavčitvi milijarderjev, prispevek pa bi namenili boju proti podnebnim spremembam, poroča Euronews. Davek je na februarskem sestanku finančnih ministrov v Franciji predlagala Brazilija, ki trenutno predseduje skupini G20.

Zdaj so se brazilski pobudi pridružili finančni ministri Nemčije, Španije in Južne Afrike. Njihov predlog predvideva vsaj dvoodstotno obdavčitev tri tisoč milijarderjev po vsem svetu. “Čas je, da se mednarodna skupnost resno loti boja proti neenakosti in financiranja svetovnih javnih dobrin,” so zapisali za britanski Guardian. Podporo predlogu je predhodno izrazila tudi Francija.

Po besedah ministrov je davčna politika eno ključnih orodij, ki jih imajo vlade pri doseganju enakosti med državljani. Kot so nadaljevali, lahko vlade dodatni denar vlagajo v socialno varstvo, izobraževanje in boj proti podnebnim spremembam. Če bi bil davek progresiven, bi, tako ministri, vsi v družbi po svojih zmožnostih prispevali k skupnemu dobremu.

Kako bi davek pripomogel k boju proti podnebnim spremembam?

Iz davka, če bi ta znašal vsaj dva odstotka, bi se po prvotnih ocenah na globalni ravni letno steklo okoli dodatnih 233 milijard evrov. Približno toliko obenem znaša tudi materialna škoda, ki so jo v lanskem letu povzročili ekstremni vremenski pojavi, piše Euronews.

“Nujno potrebno je, da obdavčimo milijarderje. A ne zgolj milijarderje, obdavčiti moramo tudi največje onesnaževalce in industrijo fosilnih goriv, torej tiste, ki najbolj prispevajo k podnebnim spremembam,” je za Euronews Green dejala svetovalka za podnebje in odpornost pri mednarodni dobrodelni organizaciji ActionAid Zahra Hdidou. Izpostavila pa je, da davek na milijarderje vendarle ne bo dovolj za kritje okoli 373 milijard evrov, ki jih svet vsako leto izgubi na račun podnebnih sprememb.

Tropska nevihta na Filipinih
Poplave zaradi tropske nevihte na Filipinih konec lanskega leta (Foto: PROFIMEDIA)

Kako verjetno je, da bo dogovor dejansko dosežen?

Francoski ekonomist Gabriel Zucman trenutno sestavlja tehnične podrobnosti načrta, o katerem bo G20 po navedbah britanskega Guardiana razpravljala junija. Zucman se zaveda, da bodo “superbogati” udarili nazaj. “Sovražijo davke na bogastvo. Lobirali bodo pri vladah, uporabili bodo medije, ki jih imajo v lasti,” je povedal. Kljub temu pa je predlog po njegovih besedah deležen množične podpore.

Združene države Amerike svetovnega davka na bogastvo niso podprle, čeprav je ameriški predsednik Joe Biden lani predlagal obdavčitev milijarderjev. Brazilija naj bi si dejstvo, da ZDA predlogu ne nasprotujejo, razlagala kot dober znak, še piše Euronews.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje