Glavno avtocesto pri kraju Slubice ob meji z Nemčijo so zasedli poljski traktorji. Kmetje so protestirali proti evropskim okoljskim predpisom in uvozu poceni izdelkov iz držav nečlanic EU, med drugim iz Ukrajine. Sprva so načrtovali 25-dnevno blokado, a so se po pogovorih z lokalnim prebivalstvom, podjetji in prevozniki odločili, da bodo v ponedeljek mejni prehod verjetno znova odprli.
Poljski kmetje so danes blokirali glavno avtocesto pri kraju Slubice ob meji z Nemčijo, da bi protestirali proti evropskim okoljskim predpisom in uvozu poceni izdelkov iz držav nečlanic EU, med drugim iz Ukrajine.
Tiskovna predstavnica lokalne poljske policije je za francosko tiskovno agencijo AFP povedala, da se je zapora pri Slubicah ob vzhodni nemški meji začela ob 13. uri, blokirana pa sta oba pasova avtoceste A2.
Kmetje so sprva načrtovali 25-dnevno blokado, a so se po pogovorih z lokalnim prebivalstvom, podjetji in prevozniki odločili, da bodo v ponedeljek mejni prehod verjetno znova odprli, je za AFP povedal eden od organizatorjev gibanja Dariusz Wrobe. Ob tem je poudaril, da morajo oblasti kmete končno začeti jemati resno.
V ponedeljek se bodo v Bruslju sestali ministri za kmetijstvo EU, ki bodo govorili tudi o odzivu na zahteve kmetov, ki v zadnjih mesecih protestirajo po številnih članicah EU. Zahtevajo boljše cene za njihove proizvode, manj birokracije in določena odstopanja pri izpolnjevanju okoljskih ciljev. Kmetje na vzhodu EU pa opozarjajo tudi na po njihovem nelojalno konkurenco iz Ukrajine.
Kmetje vztrajajo tudi na ukrajinskih mejah
Kmetje še naprej blokirajo tudi cestne mejne prehode na jugovzhodu Poljske, s čimer preprečujejo tovornjakom vstop v Ukrajino. Kot je danes povedala predstavnica policije v Chelmu, 450 tovornjakov čaka na prehod kontrolne točke v Dorohusku v 14-kilometrski koloni, poroča poljska tiskovna agencija PAP.
Povprečna čakalna doba je tam okoli osem dni. Protestniki trenutno dovoljujejo dvema voziloma na uro, da odpeljeta proti Ukrajini, je še dejala predstavnica policije.
Na Poljskem že več tednov potekajo protesti nezadovoljnih kmetov, ki blokirajo ceste po državi in mejne prehode z Ukrajino.
Poljska je bila med največjimi podpornicami Ukrajine od začetka ruske agresije februarja 2022, vendar je v odnosih med državama v zadnjih mesecih prišlo do napetosti zaradi trgovinskih sporov, predvsem po odločitvi Bruslja o odprtju evropskih meja za ukrajinske kmetijske proizvode. Ti po mnenju poljskih kmetov ne izpolnjujejo standardov EU in predstavljajo nelojalno konkurenco njihovim izdelkom na domačem trgu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje