Poljski kmetje so znova zaprli številne ceste do ukrajinske meje, da bi protestirali proti po njihovem prepričanju nenadzorovanemu uvozu žita iz Ukrajine in zahtevali spremembo kmetijske politike EU. Blokirali so tudi več mejnih prehodov z Ukrajino, na enem pa so iz ukrajinskega tovornega vlaka razsuli žito na tire. Kijev je dejanje obsodil.
Poljski kmetje so danes zjutraj zaprli kakih sto cest do meje z Ukrajino, s čimer protestirajo proti poceni ukrajinskemu žitu, ki preplavlja trg. Na desetine traktorjev, na katerih so izobesili poljske zastave, je blokiralo avtoceste in glavna križišča na skoraj 200 krajih, so sporočili organizatorji protestov. Nezadovoljni kmetje so zaprli tudi več mejnih prehodov z Ukrajino, poroča britanski BBC.
Skupina protestnikov je danes na mejnem prehodu Medika-Šehini odprla dva ukrajinska tovorna vagona in razsula žito po železniških tirih, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočila poljska policija.
To je močno razjezilo Kijev, kjer so dejanje obsodili. Med drugim so se oglasili pri ukrajinskih železnicah, kjer so pozvali h končanju nezakonitih dejanj. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je po poročanju britanskega BBC dejal, da protesti kažejo na “dnevno erozijo solidarnosti” z Ukrajino, ki se sooča z rusko agresijo.
Poljski kmetje že več tednov ukrajinskim tovornjakom preprečujejo vstop v njihovo državo zaradi, kot pravijo, nelojalne konkurence cenejšega uvoza iz sosednje Ukrajine. Protestirajo tudi proti predpisom EU, ki nekaterim ukrajinskim kmetijskim proizvodom omogočajo brezcarinski dostop na trge EU. Kmetje trdijo, da je to povzročilo padec cen njihovih pridelkov in otežilo njihovo prodajo na domačem trgu.
Poti na Poljsko, članico EU, so postale izvozna rešilna bilka za Ukrajino, predvsem za njen kmetijski sektor, potem ko je ruska invazija februarja 2022 otežila izvoz žita čez Črno morje. Toda povečanje uvoza iz Ukrajine je razjezilo poljska logistična podjetja in kmete, ki trdijo, da Ukrajinci predstavljajo nelojalno konkurenco.
Poljski kmetje so nezadovoljni tudi s predpisi, ki jih je EU uvedla glede neobdelane zemlje in zelenega dogovora, predvsem uporabe pesticidov in gnojil.
Predstavniki poljskih kmetov so zato napovedali nadaljevanje protestov na ukrajinski meji, saj da poljska vlada ni izpolnila njihovih zahtev. Roman Kondrow, vodja organizacije kmetov v jugovzhodni pokrajini Podkarpackie, ki meji na Ukrajino, je danes za zasebno televizijo RMF FM povedal, da bodo protest na meji podaljšali za en mesec, do aprila, poroča poljska tiskovna agencija PAP.
Evropska komisija je spričo vala protestov kmetov po Evropi konec januarja predstavila predloge, s katerimi bi odgovorila na njihove težave. V predlog za podaljšanje odprave carin na uvoz blaga iz Ukrajine je vključila mehanizem, ki bi omogočil ukrepanje v primeru negativnega vpliva določenih kmetijskih izdelkov na trge v EU. Predlaga pa tudi določena odstopanja od pravil glede obdelave zemlje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!