Princ Andrew je britansko kraljevo družino prepričal, da ima dovolj lastnega denarja iz lastnih virov za plačilo življenja na posestvu Royal Lodge. Britanski kralj Karel III. je prejšnji mesec namreč nehal financirati njegovo varovanje, saj se princ Andrew ni želel preseliti v skromnejši dom.
64-letni princ Andrew je v začetku leta prejel obvestilo, da ga bo kralj Karel III. nehal financirati, če se ne bo preselil s posestva v Windsorju v skromnejše stanovanje, poroča The Times.
Vojvoda s svojo nekdanjo ženo Sarah Ferguson živi na posestvu z imenom Royal Lodge s 30 sobami v Windsorju, in sicer na podlagi najemne pogodbe, ki velja do leta 2078. Za prenovo doma je porabil skoraj 7 milijonov funtov, kar je okoli 8,4 milijona evrov.
Odkar je princ pred petimi leti opustil uradne kraljeve dolžnosti, je kralj še vedno financiral njegov življenjski slog iz svojih osebnih finančnih sredstev, vključno s celodnevnim varovanjem, ki naj bi stalo približno 3 milijone funtov na leto (okoli 3,6 milijone evrov).
Kralj je svojega brata pozval, naj se preseli v bližnjo Frogmore Cottage, nekdanji dom Meghan Markle in princa Harryja. Ta je znotraj varnostnega kordona v Windsorju, kar bi bistveno zmanjšalo stroške varovanja.
Andrew se iz Royal Lodgea ni želel izseliti, kar je po poročanju The Times privedlo do tega, da je kralju zmanjkalo potrpljenja in je prejšnji mesec nehal plačevati za varovanje.
A sledil je nepričakovan obrat, saj je Andrew prepričal Buckinghamsko palačo, da ima dovolj denarja iz zakonitih virov, da lahko za vse plačuje sam. A ker državnega denarja ne prejema več, prav tako pa poleg pokojnine kraljeve mornarice nima prihodkov, se že dolgo pojavljajo vprašanja o tem, od kod izvira njegovo bogastvo.
Ve se, da je leta 2007 prodal svojo hišo Sunninghill Park za 15 milijonov funtov. Ta dom mu je sicer leta 1986 podarila kraljica za poroko, nato pa jo je kupil Timor Kulibajev, zet kazahstanskega predsednika.
Spomnimo, princ Andrew se je spoprijateljil z Jeffreyjem Epsteinom. Prvič naj bi ga srečal leta 1999, nato pa ga je obiskal še leta 2010 v New Yorku. Sarah Ferguson je medtem od Epsteina sprejela 15.000 funtov za plačilo dolga, kar je leta 2012 opisala kot “velikansko napako v presoji”.
Bloomsberg je poročal, da je princ decembra 2017 pri zasebni banki Banque Havilland s sedežem v Luksemburgu vzel posojilo v višini 1,5 milijona funtov, ki so ga 11 dni pozneje odplačala podjetja, povezana z Davidom Rowlandom, multimilijonarjem in finančnikom.
Andrew Lownie, ki piše biografijo yorškega vojvode in vojvodinje, pravi, da ni presenečen, da se pojavljajo vprašanja o izvoru prinčevega bogastva.
“Kot je sam vojvoda priznal v intervjuju za Newsnight, mu je Jeffrey Epstein zagotovil koristne poslovne vezi. V desetletju, ko je bil posebni predstavnik za trgovino in naložbe, je razvil tudi povezave v Srednji Aziji in na Bližnjem vzhodu.
Že dolgo se pojavljajo pomisleki o tem, kako je te povezave uporabil. Zdaj, ko ni več aktiven član kraljeve družine, je nadzor nad njegovim poslovanjem manjši, vendar bi to področje morali poučiti,” je Lownie dejal za The Times.
Princ Andrew se je umaknil iz kraljevega življenja po omenjenem katastrofalnem intervjuju za BBC. Ko je Epsteinova žrtev Virginia Giuffre v ZDA proti vojvodi vložila civilno tožbo, je ta sklenil izvensodno poravnavo.
Ni bilo razkrito, koliko ji je plačal, vendar naj bi šlo za več milijonov funtov. Poravnava ni vključevala priznanja krivde ali odgovornosti, vojvoda yorški pa še danes dosledno zanika vsakršno kršitev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!