Pri Hrvatih udaril pravi cunami: “V meni so se prebudili instinkti divje mačke”

Svet 16. Mar 202412:02 2 komentarja
Zoran Milanović
PROFIMEDIA

Dan po tem, ko je hrvaški predsednik Zoran Milanović šokiral z napovedjo, da se na letošnje parlamentarne volitve podaja tudi on, se našim sosedom poraja veliko vprašanj. Danes dopoldan je Milanović v svojem slogu nagovoril člane hrvaških Socialnih demokratov (SDP), ki jih je v preteklosti že vodil in bil kot predsednik te stranke tudi premier. Pričakali so ga z ovacijami. Hrvaška opozicija, ki je že leta na političnem dnu, upa, da bo prav Milanović oslabil (pre)moč stranke HDZ in premierja Andreja Plenkovića. Ampak: ali bo Milanovićev načrt požegnalo tudi ustavno sodišče? Politični poker je po tej vratolomni odločitvi hrvaškega predsednika, ki je pri sosedih sprožila pravi politični cunami, popoln.

Hrvaški predsednik Zoran Milanović je v petek najprej presenetil z napovedjo, da bodo letošnje parlamentarne volitve sredi tedna (v sredo, 17. aprila), potem pa naravnost šokiral še z napovedjo, da bo na teh volitvah kandidiral tudi on, in to kar s funkcije predsednika republike.

Na volitve bo šel kot kandidat za poslanca na listi hrvaških Socialnih demokratov (SDP), to vratolomno odločitev pa je pospremil z besedami, da “v življenju vsakega od nas obstajajo trenutki, ko je treba iti iz cone udobja”.

Vse oči so zdaj uprte v hrvaško ustavno sodišče, ki mora povedati, ali je kandidatura za poslanca s funkcije predsednika republike (brez odstopa) sploh ustavna? Milanović je medtem pojasnil, da bo s funkcije predsednika odstopil šele po volilni zmagi, v katero, da je prepričan. Na listi SDP bo sicer kandidiral kot neodvisni in nestrankarski kandidat.

Ustavno sodišče je sporočilo, da je predsednik sodišča sklical strokovni sestanek sodnikov za ponedeljek, 18. marca. Nato sledi še seja. Na dnevnem redu je samo ena točka: ali lahko Zoran Milanović, predsednik Hrvaške, kandidira na volitvah za poslance v hrvaški sabor.

Kot strela z jasnega

Predsednik SDP Peđa Grbin je ustavno sodišče že pozval, naj ne zavlačuje z odločitvijo. “Hitri znajo biti le, ko jim to odgovarja,” je še dodal predsednik največje opozicijske stranke na Hrvaškem, ki pa se v zadnjih letih nikakor ne more pobrati in prepričati volilcev.

Milanović je namreč za opozicijo edino upanje, kako oslabiti politično (pre)moč stranke HDZ in premierja Andreja Plenkovića, ki ga je Milanovićeva odločitev tik pred volitvami prav tako zadela kot strela z jasnega.

Če ustavno sodišče ne bo odločilo takoj, se lahko zgodi, da bo morala SDP kandidatno listo z Milanovićem na njej razveljaviti. Politični poker je torej popoln.

A hrvaški predsednik ostaja značilno samozavesten. Danes je na sedežu SDP stopil pred članstvo stranke in medije in spomnil, da je pred nekaj leti na tem mestu stal kot kandidat za predsednika države. “Izvolili so me državljani. Začel sem v dobri veri, bogaboječe in po pravilih. Na parlamentarnih volitvah leta 2020, manipulativnih volitvah, sem bil več kot nevtralen. Bil sem prvi predsednik, ki na volitve sploh ni šel. A okoliščine so se spremenile,” je dejal.

Zoran Milanović
Foto: N1

Spotaknil se je tudi ob imenovanje glavnega hrvaškega tožilca. “Postavitev tega nemarneža na to mesto je v meni prebudila kljubovalnost, žalost in jezo, instinkte velike mačke,” je rekel Milanović in Plenkoviću sporočil: “Dovolj je, vlak je odpeljal s postaje!”

Za nemarneža je Milanović označil Ivana Turudića. Opozicija je njegovemu imenovanju na položaj generalnega državnega tožilstva ostro nasprotovala, ker je imel še kot predsednik zagrebškega županijskega sodišča stike z osebami v kazenskem postopu zaradi korupcije. Za HDZ pa je bil sprejemljiv kandidat.

Turudić se je srečeval tudi z nekdanjim vodjo zagrebškega nogometnega kluba Dinamo Zdravkom Mamićem, ko je bil ta eden od osumljencev zaradi domnevnega oškodovanja Dinama za več milijonov evrov. Danes mu zaradi tega tudi sodijo.

Milanović je za konec dejal še, da je za njimi sedem let in pol katastrofalne oblasti, ki imajo elemente grške tragedije. In dodal: “Sledi katarza. Ustavili bomo hrvaško tragedijo. Naj za konec citiram pesem – ‘what a difference a day makes, 24 little hours‘.”

Kot da bi kralj kandidiral za premierja

Ustavni pravnik Matija Miloš je za N1 Zagreb dejal, da je bila na videz vratolomna odločitev Zorana Milanovića brez dvoma premišljena. Zdaj gre očitno za pravne podrobnosti. Kot pravi Miloš, predsednik republike ne sme biti istočasno kandidat za predsednika vlade, ampak ni še jasno, ali je lahko neodvisni kandidat za poslanca.

“Ustavno sodišče bi moralo nedvoumno povedati, da predsednik države ne more biti kandidat na saborskih volitvah, dokler ne odstopi. Predsednik republike ima podobno funkcijo kot kralji. Predstavljajte si, da bi kralj Karel III. postal kandidat na parlamentarnih volitvah. Funkcija predsednika se pri nas še ni dobro uveljavila. Ne more se direktno vpletati v medstrankarske sisteme in s tem koketirati ves mandat,” je bil oster Miloš.

Mesić: Še jaz bi moral kandidirati

Odzivi na Milanovićevo odločitev dobesedno dežujejo z vseh koncev. Prav vsi pa so močno presenečeni. Nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor je na družbenem omrežju X zapisala le: “Vsaka čast”.

Poslanec stranke Možemo! Bojan Glavašević pa je na omrežju X kratko in jedrnato sporočil, da je s premierjem Andrejem Plenkovićem konec.

Plenković je Milanovićevi napoved označil kot “nadaljevanje cirkusa”, ob tem pa samozavestno napovedal, da bosta tako Milanović kot stranka SDP volitve izgubila še tretjič.

Oglasil se je tudi nekdanji hrvaški predsednik Stipe Mesić, ki je za Novi list dejal, da ga je ta novica presenetila še bolj od vseh. “Ko pa res razmislimo, je to kar logično. Kajti, če je kršena demokracija, če je kršena na tako brutalen način, kot je bila pri izvolitvi Turudića, če pravila demokratične družbe ne veljajo, mora biti reakcija. In predsednik je odreagiral odlično. To je hrabra poteza, ki Hrvaško vrača na demokratično pot. Zdaj se bodo karte premešale,” je dejal in se pošalil, da bi moral zdaj kandidirati tudi on.

Stipe Mesić
Stipe Mesić (Foto: PROFIMEDIA)

Do volitev je le še slab mesec, po tem političnem cunamiju, pa je vprašanj še ogromno. Jasno je le to, da bo volilna kampanja brutalna in umazana.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje