Američan Jacob Anthony Chansley, samooklicani "QAnon šaman", ki je zaslovel po nasilnem vdoru podpornikov nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa v ameriški kongres, je bil danes obsojen na dobre tri leta zaporne kazni.
Jacob Chansley oziroma “rogati šaman”, kot je postal znan v javnosti, je bil eden izmed protestnikov, ki jih je ameriška policija aretirala po vdoru v Kapitol 6. januarja 2021. Z 41-mesečno zaporno kaznijo se je Chansley uvrstil na prvo mesto med aretiranimi protestniki glede na število dni, ki jih bo moral presedeti za zapahi.
Chansley je bil eden izmed prvih 30 protestnikov, ki jim je uspel preboj v prostore ameriškega kongresa. Sam sicer ni bil obtožen niti napada na uradno osebo niti uničevanja javne posesti, je pa priznal krivdo v primeru oviranja uradnega postopka, poroča spletni medij abc news.
“Rogati šaman” je ob priznanju krivde sodnikom še dejal, da je “dober človek, ki je prekršil zakon”. Sodnika pa je rotil, naj “drevo sodi po njegovih koreninah”. “V nobenem oziru nisem kriminalec. Nisem vstajnik. Zagotovo nisem domači terorist,” je dejal ter izrazil upanje, da bo sodniku uspelo videti, kaj je v srcu obtoženca. Priznal je sicer, da je s sodelovanjem pri vdoru v Kapitol storil napako ter da za to nima nobenega upravičljivega razloga. “Retrospektivno gledano, bi 6. januarja storil vse drugače … Z vsem srcem bi se trudil zaustaviti ljudi,” je še dejal pred sodnikom.
Tožilci so sicer Chansleyja označili za eno izmed vodilnih oseb napada na Kapitol. V napadu je umrlo pet ljudi, policija pa je aretirala 535 izgrednikov. Spomnimo, podporniki nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa so v ameriški kongres vdrli v želji po tem, da bi preprečili potrditev trenutnega ameriškega predsednika Joeja Bidna.
Nekdanji politični strateg Bele hiše Bannon trdi, da je nedolžen
Tudi nekdanji Trumpov svetovalec Steve Bannon je moral zatem, ko se je v ponedeljek predal ameriškim oblastem, zaradi posledic vdora v Kapitol stopiti pred sodnike. Za razliko od “rogatega šamana” pa Bannon trdi, da je nedolžen. Bremenijo ga sicer obtožbe o zaničevanju ameriškega kongresa, saj je zavrnil poziv na zaslišanje v preiskavi napada na kongres 6. januarja.
Bannonu v primeru, da ga spoznajo za krivega, grozi do leto dni za zapahi ter finančna kazen v višini 88.346 evrov (100.000 dolarjev). Ameriško pravosodno ministrstvo je v ponedeljek namreč sporočilo, da je 67-letnik obtožen zavrnitve prihoda na zaslišanje v oktobru in zavrnitve predaje dokumentov po nalogu posebnega kongresnega odbora.
Obtožnica proti Bannonu končuje obdobje, ko so vladni uradniki zadnjih pet let zavračali kongresne pozive brez vseh posledic.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!