Rusija ne prizanaša nikomur: med političnimi zaporniki tudi mladoletniki

Svet 08. Dec 202405:21 17 komentarjev
Arsenij Turbin, rusija, zapornik
Arsenij Turbin, ki ga je Rusija obtožila terorizma (Foto: PROFIMEDIA)

Ruske oblasti so 16-letnega Arsenija Turbina zaradi njegovih izjav in videoposnetka na družbenem omrežju obtožile terorističnih dejanj. Trenutno je v predkazenskem priporu, kmalu bo premeščen v kazensko kolonijo za mladoletnike, saj je bil obsojen na pet let zaporne kazni. A njegov primer ni osamljen. Ruske oblasti so namreč od začetka invazije na Ukrajino za zapahe poslale že 23 mladoletnikov, piše CNN.

Iz Rusije prihaja zgodba 16-letnega Arsenija Turbina, ki je bil junija letos obsojen zaradi terorističnih dejanj, ker naj bi se pridružil Legiji svobode Rusije, paravojaški enoti ruskih prostovoljcev, ki se borijo za Ukrajino. Na sojenju je priznal, da je navezal stik s skupino, vendar je zanikal, da bi se ji pridružil.

Njegova mati Irina Turbina je prepričana, da je nedolžen, sinovo zgodbo pa se je odločila deliti z novinarji CNN. Konec novembra se je odpravila na obisk v center za predkazenski pripor na obrobju Moskve, kjer ruske oblasti trenutno zadržujejo njenega sina. Kot je dejala, je morda to ena zadnjih priložnosti, da ga vidi, preden ga pošljejo v kazensko kolonijo za mladoletnike na prestajanje petletne zaporne kazni. Obišče ga lahko le dvakrat mesečno.

Arsenij Turbin je po mnenju številnih organizacij za varstvo človekovih pravic eden najmlajših političnih zapornikov v Rusiji. Po podatkih neodvisne organizacije OVD-info je eden od 35 mladoletnikov, ki so bili od leta 2009 obtoženi politično motiviranih kaznivih dejanj v Rusiji. Kar 23 primerov je bilo zaznanih, odkar je februarja 2022 Rusija sprožila vojaško ofenzivo na Ukrajino.

Ruski zapor, kazenska kolinija
Kazenska kolonija IK-3 na skrajnem severu Rusije (Foto: PROFIMEDIA)

“Nazadnje sem ga objela 20. junija, ko mu je bila izrečena sodba. Objel me je in jokal, nato pa so takoj pristopili policisti in ga odpeljali,” je za CNN dejala Irina, ki je pojasnila, da so telesni stiki v predkazenskem priporu strogo prepovedani.

Odkar je v predkazenskem priporu, je Arsenij mami poslal več pisem, med drugim jo je prosil, naj naredi vse, da ga izpustijo. Prav tako je shujšal za 15 kilogramov, od preostalih priprtih pa je bil deležen nasilja. “Jokala sem, a vedela sem, da to ni dovolj in da ne morem spremeniti sistema,” je dejala Irina. Arsenijeva pritožba za razveljavitev petletne zaporne kazni je bila zavrnjena. Kdaj ga bodo poslali v kazensko kolonijo, za zdaj ni znano.

Še vedno ji ni povsem jasno, kako se je lahko njen sin znašel v takšnem položaju. Dejala je, da je od nekdaj oboževal branje knjig, pri 14 letih je pokazal zanimanje za politiko, ob tem pa je vedno rad povedal svoje mnenje. Aprila 2023 je Arsenij poklical v eno od jutranjih ruskih televizijskih oddaj. Kritičen je bil do potez ruskega predsednika Vladimirja Putina in izrazil nezadovoljstvo, da se v njegovi šoli širi ruska državna propaganda. “Kršijo se človekove pravice,” je dejal.

Čez dobra dva meseca je na družbenih omrežjih objavil videoposnetek, v katerem je izpostavil letake. Med drugim je na njih pisalo “Sem proti Putinu” in “Svoboda za politične zapornike”. Kot je za CNN dejala Irina, ga je od dejanja želela odvrniti in mu objasniti, da se lahko znajde v nemilosti organov pregona. Ni ji verjel, da bi se kaj takšnega lahko zgodilo, saj je menil, da ne krši zakonodaje.

Irina Turbina
Irina Turbina (Foto: PROFIMEDIA)

A 29. avgusta 2023 zgodaj zjutraj so na vrata njunega stanovanja potrkali uslužbenci ruske zvezne varnostne službe (FSB). Preiskali so njun dom in odnesli nekatere osebne predmete, vključno s tabličnim računalnikom, prenosnikom in mobilnimi telefoni. Arseniju je bil odrejen hišni pripor, pravico je imel zgolj obiskovati šolo. Jeseni 2023 je ruska agencija za finančni nadzor na uradnem seznamu Arsenija Turbina označila kot terorista in ekstremista.

Ruski zapori so polni političnih zapornikov

Arsenijev primer pa v Rusiji ni osamljen. Ruska zakonodaja namreč dovoljuje pregon mladoletnih oseb, ki so starejši od 14 let, zaradi hudih kaznivih dejanj, vključno z obtožbami terorizma in izdajstva. Omenjeni obtožbi ruske oblasti vse pogosteje uporabljajo proti mladim od začetka invazije na Ukrajino, je za CNN dejal Sergej Davidis, vodja programa za podporo političnim zapornikom pri centru za človekove pravice Memorial.

Od 24. februarja 2022 je bilo zaradi protivojnih stališč pridržanih že 20.070 ljudi, med njimi pa je kar 9.369 ljudi, ki so bili pridržani zaradi objavljanja stališč na družbenih omrežjih. Kremelj sicer vztrajno zanika obstoj političnih zapornikov v Rusiji, ob tem pa trdi, da vse zaporne kazni temeljijo na pravnih kršitvah.

Med političnimi zaporniki se je znašel danes 19-letni Kevin Lick, rusko-nemški državljan. Aretiran je bil, ko je bil star 17 let, eno leto po začetku vojne v Ukrajini, obsojen pa na štiri leta zapora v kazenski koloniji, s čimer je postal najmlajša oseba v sodobni ruski zgodovini, ki je bila obsojena zaradi državne izdaje.

Obtožen je bil, da je fotografiral vojaške objekte z namenom deljenja s tujimi obveščevalnimi službami, kar pa je Lick vztrajno zanikal. Najstnik je dejal, da je bil v zaporu večkrat v samici, da so ga tam tudi psihično in fizično zlorabljali. “Če se ozrem nazaj, je to seveda pustilo posledice,” je dejal in dodal, da se bori s posttravmatsko stresno motnjo.

Kevin Lick, zapornik, rusija
Kevin Lick po izpustitvi iz zapora po izmenjavi zapornikov (Foto: PROFIMEDIA)

Lick je bil letos avgusta izpuščen v okviru najobsežnejše izmenjave zapornikov med Rusijo in Zahodom – v okviru tega dogovora sta bila izpuščena tudi ruska vohuna, ki so jih slovenski policisti prijeli decembra leta 2022 v Ljubljani. Čeprav je šlo za zgodovinsko izmenjavo zapornikov, pa izpuščeni zaporniki v Rusiji predstavljajo manj kot dva odstotka vseh političnih zapornikov, ki so zaprti v ruskih zaporih.

“Rusija skuša oblikovati stališča državljanov že v zgodnjem otroštvu”

Po podatkih organizacije OVD-info je v Rusiji iz političnih razlogov kazensko preganjanih najmanj 2.942 ljudi, od tega je trenutno v priporu nekaj več kot 1.400 ljudi, vključno s tistimi, ki še čakajo na sojenje ali pa so na obveznem zdravljenju po odredbi sodišča.

Kevin Lick se je po izpustitvi iz zapora vrnil k družini v Nemčiji, zdaj pa se zavzema za pravice političnih zapornikov v Rusiji. Na protestu v Berlinu je pretekli teden korakal skupaj z Julijo Navalno, vdovo nekdanjega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, ki je februarja letos v nepojasnjenih okoliščinah umrl v kazenski koloniji na skrajnem severu Rusije.

Lick je izpostavil, da je v Rusiji zaprtih veliko ljudi, med njimi najstnikov, ki se zaradi protivojnih stališč soočajo z represijo. Dodal je, da niso zgolj statistični podatki, in mlade Ruse pozval,  naj se uprejo vpoklicu v vojsko. “Če vas bodo vpoklicali v vojsko, preprosto ne pojdite. Po mojem mnenju je boljše iti v zapor kot pa biti stroj za ubijanje v Ukrajini,” je dejal.

Nina Hruščova, pravnukinja nekdanjega sovjetskega voditelja Nikite Hruščova, profesorica mednarodnih odnosov, je opozorila na dolgo zgodovino ustrahovanja in indoktrinacije, ki ju Rusija uporablja za ohranjanje nadzora. “Rusija skuša oblikovati stališča državljanov že v zgodnjem otroštvu. Če jim že od malega ‘perejo’ možgane na pravi način, bodo pri 16 letih lahko rekli, da je Putin čudovit in odličen voditelj,” je dejala Hruščova.

Avtorji članka: Anna Chernova, Madalena Araujo in Alex Marquardt / CNN

Kevin Lick, zapornik, rusija
Kevin Lick pred aretacijo (Foto: PROFIMEDIA)

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje