Po številnih neuspešnih poskusih vzpostavitve humanitarnih koridorjev in evakuacije iz obleganega Mariupola danes strani poskušata ponovno. Rusija je zjutraj objavila prekinitev ognja, Ukrajina pa je proti Mariupolu poslala 45 avtobusov. Med tem se nadaljujejo obstreljevanja na vzhodu Ukrajine. Po podatkih ameriških in britanskih obveščevalcev so svetovalci ruskega predsednika Vladimirja Putina zavedli. Moskva na te očitke odgovarja, da ZDA ne razumejo Putina. Ruski predsednik je danes podpisal odlok, ki določa, da bodo morale neprijazne države plin plačevati v rubljih. V medijih in na družbenih omrežjih se pojavlja veliko različnih informacij, katerih točnost je nemogoče preveriti. Dogajanje v Ukrajini spremljamo v živo, poteka šestintrideseti dan ruske invazije.
Poudarki dneva
Najnovejše
Ukrajinski viri: Rusi zapustili nuklearko v Černobilu
Ruske sile so zapustile jedrsko elektrarno v Černobilu na severu Ukrajine, so danes sporočile pristojne ukrajinske oblasti. "V poslopju jedrske centrale v Černobilu ni več tujcev," je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP na Facebooku objavila ukrajinska državna agencija, ki upravlja nuklearko.
Že pred tem so iz jedrskega koncerna Energoatom sporočili, da so se ruske sile začele umikati z območja nuklearke in mesta Slavutič. Ruski vojaki so se odpeljali v smeri Belorusije. Manjše število jih je po prvotnih navedbah še ostalo, zdaj pa so potrdili, da so se vsi umaknili. Rusija je takoj po napadu na Ukrajino 24. februarja zasedla območje nuklearke v Černobilu, kjer se je leta 1986 zgodila najhujša jedrska nesreča doslej. Od takrat je bilo tam okoli sto ukrajinskih tehnikov, ki skrbijo za varnost.
Washington predvideva podaljšanje konflikta v Ukrajini
Washington pričakuje podaljšanje obdobja konfliktov v Ukrajini, zdaj ko se pozornost ruskega agresorja usmerja nazaj na regijo Donbas, ki je že več let večinoma pod nadzorom proruskih separatistov in Moskve. Rusija je ugotovila, da ji v drugih delih Ukrajine ne gre po načrtih, je danes novinarjem dejal visok uradnik Pentagona. "Ker bo to sedaj prioriteta za Rusijo, ki bo tja usmerila več energije, to še ne pomeni, da bo imela lahko delo," je o Donbasu dejal neimenovani visoki uradnik. "Lahko gre za napoved daljšega, podaljšanega konflikta, ker bo Rusija skušala dobiti nekaj žetonov za pogajalsko mizo," je dodal.
Po navedbah francoske tiskovne agencije AFP je višji ruski vojaški vodja Sergej Ruckoj prejšnji teden naznanil konec prve faze vojaških operacij v Ukrajini, vojska pa se bo osredotočila na glavni cilj, kar naj bi bila osvoboditev Donbasa. Po mnenju zahodnih analitikov gre za metanje peska v oči, saj Rusija s tako imenovano prvo fazo zaradi ogorčenega odpora Ukrajincev ni dosegla veliko in posredno priznava poraz.
Ukrajina odprla "Portal žvižgačev"
Ukrajina je zagnala spletno stran, ki uporabnikom po vsem svetu omogoča, da poročajo o premoženju vpletenih v invazijo na Ukrajino. Spletna stran z naslovom "Portal žvižgačev" omogoča uporabnikom, da oddajo "poročilo žvižgača o premoženju oseb, povezanih z rusko agresijo proti Ukrajini", poroča The Kyiv Independent.
Danska bo v odgovor na prošnjo Nata v Latvijo poslala 800 vojakov
Zveza Nato je uradno zaprosila Dansko, naj v Latvijo pošlje bojni bataljon s približno 800 vojaki, je ob današnjem obisku v Latviji potrdila danska predsednica vlade Mette Frederiksen. Dodala je, da se bo Danska na prošnjo tudi odzvala, poročajo tuje tiskovne agencije.
Uradna prošnja s strani Nata je bila pričakovana, potem ko je danska vlada v torek ponudila napotitev dodatnega bataljona na Baltik, če bo zveza to zahtevala. Danska premierka je nato danes odgovorila, da bodo v Latvijo poslali 800 vojakov.
Velika Britanija organizirala donatorsko konferenco za orožje za Ukrajino
Na mednarodni donatorski konferenci za Ukrajino, ki jo je danes organizirala Velika Britanija, so bile po navedbah britanske vlade sprejete nadaljnje obljube za dobavo orožja tej državi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Mednarodna skupnost se je zavezala, da bo razširila sveženj vojaške podpore Ukrajini in preučila nove načine za dolgoročno okrepitev ukrajinskih oboroženih sil, je zapisano v izjavi britanskega ministrstva za obrambo.
Nekdanji ruski zunanji minister: Putin se je uštel
Nekdanji ruski zunanji minister Andrej Kozirev je v pogovoru za BBC dejal, da se je Vladimir Putin uštel z napadom na Ukrajino. Dejal je, da je Putin narobe izračunal, da bo oslabitev Nata dosegel z napadom na Ukrajino. Kozirev je še dodal, da Rusija pod Putinom propada, ker je država preveč odvisna od izvoza surovin. Kozirev je v 90. letih 20. stoletja deloval v vladi Borisa Jelcina.
V Ukrajini veliko skrbi glede žetve pšenice
Zelo verjetno je, da Ukrajina letos ne bo mogla izvesti žetve pšenice in jo nato izvoziti, je za CNN dejal vir iz francoske vlade. Ukrajina je ena največjih izvoznic pšenice na svetu. Napadi in izguba delovne sile otežujeta žetev. Ukrajinska vlada je že pred tem sprejela prepoved izvoz ključnih kmetijskih proizvodov.
Rusija prepovedala vstop v državo vodilnim v EU
Rusija namerava na seznam oseb, ki nimajo dovoljenja vstopa v Rusijo, dodati tudi vodilne politike Evropske unije in držav članic, s čimer se odzivajo na sankcije EU proti Rusiji, so sporočili z ruskega zunanjega ministrstva. Imen niso navedli, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Omejitve veljajo za vodstvo Evropske unije, skupaj s številnimi evropskimi komisarji in vodjami vojaških struktur EU, kot tudi večino članov Evropskega parlamenta, ki spodbujajo protirusko politiko," so sporočili z zunanjega ministrstva.
ZDA: Rusija se osredotoča na štiri območja
Ruske sile se še naprej osredotočajo na štiri območja, vključno z glavnim mestom Kijevom, je dejal visoki ameriški obrambni uradnik. Po njegovih besedah so ruske glavne tarče:
- Kijev
- Černigov
- Izjum (južno od Harkova)
- Regija Donbas
"Ruske sile so v zadnjih 24 urah povečale število preletov na več kot 300. Njihovi napadi so osredotočeni na Kijev, Černigov, Izjum in pa regijo Donbas. To so nekako štiri območja, kjer ruske sile izvajajo večino svoji napadov," je dejal uradnik. Dodal je še, da je Kijev še vedno zelo ogrožen zaradi zračnih napadov, kljub ruskim napovedim, da se bodo umaknili s tega območja.
Biden napovedal sprostitev rekordnega števila sodčkov nafte
Ameriški predsednik Joe Biden je napovedal, da bodo ZDA v prihodnjih šestih mesecih vsak dan sprostile milijon sodčkov nafte iz zalog. S tem želijo zmanjšati rast cen goriva po začetku vojske. "Po posvetovanju z zavezniki in partnerji je predsednik napovedal največjo sprostitev naftnih rezerv v zgodovini," so sporočili iz Bele hiše. Podrobnosti naj bi Biden predstavil danes proti večeru. Odločitev naj bi bil odgovor na vse večjo inflacijo.
Rusija vpoklicala 134.500 nabornikov, a jih v Ukrajino ne namerava poslati
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes podpisal odlok, s katerim je v okviru vsakoletnega spomladanskega nabora v vojsko odredil 134.500 novih nabornikov, vendar je obrambno ministrstvo sporočilo, da vpoklic ni povezan z vojno v Ukrajini. Odlok je bil podpisan pet tednov po začetku invazije, ki je naletela na silovit odpor.
Vsakoletni spomladanski vojaški nabor, ki bo trajal od 1. aprila do 15. julija, bo vključeval moške, stare od 18 do 27 let. "Večina se bo nato tri do pet mesecev strokovno usposabljala v centrih za usposabljanje. Naj pa poudarim, da naborniki ne bodo poslani na vroče točke," je dejal ruski obrambni minister Sergej Šojgu v pripombah, objavljenih na spletni strani ministrstva.
Putin: Neprijazne države bodo morale plin plačati v rubljih
Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da bodo morala "neprijazne države" skladu z novim odlokom o trgovanju z zemeljskim plinom plačevati pogodbe v rubljih. "Danes sem podpisal odlok, ki določa pravila trgovanja z ruskim zemeljskim plinom s t. i. Neprijaznimi državami. Naš predlog je, da morajo odpreti računa na ruskih bankah v rubljih in nato plačevati za plin s teh računov," je sporočil Putin.
Kupci bodo po novem za plačevanje plina morali imeti odprt račun v rubljih pri banki Gazprombank, ki ni predmet zahodnih sankcij.
Nova pravila začnejo veljati 1. aprila. Če države ne bodo izpolnjevale novih zahtev, bodo prekinili aktivne pogodbe, je še dodal Putin. Putin je danes po poročanju ruske tiskovne agencije Tass podpisal odlok o novem načinu plačevanja plina, ki ga je napovedal že pred dnevi. Če države ne bodo pristale na plačevanje v rubljih, se bo dobava po obstoječih pogodbah ustavila, je še napovedal in ponovil, da pri dobavi ne bodo dobrodelni. "Nam nihče nič ne proda brezplačno in tudi mi ne bomo dobrodelni," je dejal. Po besedah francoskega gospodarskega ministra Bruna Le Maira se Francija in Nemčija pripravljata na prekinitev dobave ruskega plina. Sedem gospodarsko najbolj razvitih držav G7 je dejalo, da je za njih ruska zahteva glede plačila plina v rubljih nesprejemljiva.
Ruske in proruske sile na vzhodu Ukrajine nadaljujejo z ofenzivo
Proruski separatisti v regijah Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine danes zatrjujejo, da imajo pod nadzorom skoraj celotno regijo Lugansk in več kot polovico regije Doneck, potem ko je Moskva v sredo to ozemlje, združeno pod imenom Donbas, označila za svoj glavni vojaški cilj, poročajo tuje tiskovne agencije. Rusija je samooklicani ljudski republiki Doneck in Lugansk kot samostojni priznala tik pred invazijo na Ukrajino. Pred tem so separatisti, ki se proti ukrajinski vojski sicer borijo že od ruskega zavzema polotoka Krim leta 2014, v vsaki od regij nadzorovali približno tretjino ozemlja.
Stoltenberg o premeščanju ruskih sil
Ruske sile v Ukrajini se ne umikajo, ampak premeščajo, kažejo obveščevalni podatki zveze Nato, je povedal generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Poudaril je, da je ruska stran že v preteklosti večkrat lagala o tem, kaj namerava storiti.
Ruske sile skušajo po njegovih besedah prerazporediti, ponovno opremiti in okrepiti ofenzivo na območju Donbasa na vzhodu Ukrajine. "Obenem ohranjajo pritisk na Kijev in druga mesta. Tako da pričakujemo dodatne ofenzive, ki bodo prinesle še več trpljenja," je generalni sekretar povedal na predstavitvi letnega poročila zavezništva za leto 2021.
Spomnimo, Moskva je po torkovih pogovorih z Ukrajino v Istanbulu napovedala veliko zmanjšanje svojih vojaških aktivnosti v okolici prestolnice Kijev in bližnjega Černigova, kar je bilo prvo tovrstno javno oznanilo ruske strani po napadu na Ukrajino pred nekaj več kot enim mesecem. Ta korak naj bi služil okrepitvi medsebojnega zaupanja v nadaljnjih pogovorih med državama. Poleg zveze Nato tudi v Washingtonu in Kijevu ocenjujejo, da se ruska vojska ne umika, ampak le prerazporeja enote.
Raketni napad na vojaški objekt
Ruske rakete so zadele vojaški objekt v regiji Dnipropetrovsk v osrednji Ukrajini, piše Al Džazira. V napadu sta bila ubita dva človeka, prav tako sta bili uničena administrativna zgradba in skladišče goriva.
Uničenje ukrajinske obrambne industrije
Rusija je "praktično uničila" skoraj vso ukrajinsko obrambno industrijo, je sporočil svetovalec ukrajinskega predsednika Oleksij Arestovič, ki je sicer po navedbah Al Džazire komentiral mirovni dogovor, o katerem se pogajata Rusija in Ukrajina. Med drugim je ponovil, da dogovor predvideva, da bodo Ukrajino v prihodnje varovala določena varnostna zagotovila.
Draghi: Za Putina še ni pravi čas za premirje
Ruski predsednik Vladimir Putin je italijanskemu premierju Mariu Draghiju povedal, da pogoji za premirje v Ukrajini še niso vzpostavljeni. Putin in Draghi sta po telefonu govorila v sredo, italijanski premier pa je danes odgovarjal na novinarska vprašanja o pogovoru. Putin je Draghiju povedal še, da trenutne pogodbe o plinu ostajajo v veljavi ter da bodo evropska podjetja še naprej lahko plačevala v evrih in dolarjih. "Razumel sem, a se morda motim, da je pretvorba plačila ... notranja zadeva Ruske federacije," je rekel Draghi.
Povedal je še, da bo Italija dosegla cilj Nata glede izdatkov za obrambo in jih do 2028 povečala na dva odstotka BDP. Ta poteza za članice njegove koalicije ni sporna.
V torkovem napadu na Nikolajev umrlo najmanj 20 ljudi
V torkovem napadu na urad regionalnega vojaškega guvernerja jugozahodne regije Nikolajev je bilo ubitih najmanj 20 ljudi. 33 jih je bilo v napadu poškodovanih, je sporočila ukrajinska državna služba za nujne primere. Po besedah guvernerja Vitalija Kima je ruski napad porušil polovico stavbe.
Zračni napad na devetnadstropno stavbo, v kateri je bil tudi urad guvernerja, se je zgodil v torek nekaj pred 9. uro zjutraj. Uničil je osrednji del stavbe, od devetega do prvega nadstropja. Stavba ni zagorela.
Putin odobril vpoklic 135.000 vojaških obveznikov
Ruski predsednik Vladimir Putin je odobril vpoklic skoraj 135.000 vojaških obveznikov kot del poletnega vpoklica. Ruska vojska je sestavljena tako iz vpoklicanih kot pogodbenih pripadnikov, država pa dvakrat letno izvede vpoklic nabornikov. Po poročanju ruske tiskovne agencije TASS je bilo lani spomladi vpoklicanih okoli 134.650, spomladi 2020 pa 135.000 ruskih državljanov, kar je nekoliko več kot letos. Putin je sicer sprva trdil, da obvezniki ne bodo sodelovali v vojaški operaciji v Ukrajini. A je rusko obrambno ministrstvo kasneje priznalo, da se v Ukrajini borijo tudi obvezniki. Ukrajinske sile pa trdijo, da so zaprli precejšnje število ruskih obveznikov, piše CNN.
Peskov o očitkih o zavajanju Putina: Ne razumejo našega načina dela
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je zavrnil navedbe ameriškega State Departmenta in Pentagona o tem, da svetovalci zavajajo ruskega predsednika Vladimirja Putina. "Enostavno ne razumejo, kaj se dogaja v Kremlju," je povedal moskovskim novinarjem in nadaljeval: "Ne razumejo predsednika Putina, ne razumejo, kako se sprejemajo odločitve, in ne razumejo načina našega dela." Peskov je dejal, da je skrb vzbujajoče, da taki popolni nesporazumi vodijo v napačne odločitve, ki imajo slabe posledice.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje