Spremljali smo 63. dan ruske invazije v Ukrajini. Ruski energetski velikan Gazprom je v sredo sporočil, da je prekinil vso dobavo plina Bolgariji in Poljski, ker nista želeli plačevati dobave v rubljih. Zjutraj sta sicer obe državi še prejemali plin iz Rusije, a sta potrdili, da sta bili obveščeni o prekinitvi dobave s strani Gazproma. Ukrajina je to označila za izsiljevanje Evrope s plinom in poskuse, da bi uničili enotnost zaveznikov. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem znova zagrozil vsem državam, ki bi se vpletle v vojno v Ukrajini.
Najnovejše
Putin: Na posredovanje v Ukrajini se bomo odzvali s svetlobno hitrostjo
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes znova zagrozil vsem državam, ki bi se vpletle v vojno v Ukrajini. "Če bo kdo od zunaj skušal posredovati v Ukrajini, se bomo odzvali s svetlobno hitrostjo," je dejal na srečanju z ruskimi poslanci. Dodal je, da imajo za odgovor na voljo "sredstva, kakršnih nima nihče". In ne bomo se jih obotavljali uporabiti, če bo potrebno, je dodal po poročanju tujih tiskovnih agencij.
Putin je še dejal, da so bile vse odločitve glede tega, kakšen bo odgovor, že sprejete, a podrobnosti ni navedel. To ni prva ruska grožnja Zahodu v zadnjem času. Zunanji minister Sergej Lavrov je ta teden posvaril pred tretjo svetovno vojno in dejal, da nevarnosti jedrskega spopada ne gre podcenjevati.
EU namerava ukiniti vse uvozne dajatve za Ukrajino
Evropska komisija je danes predlagala enoletno opustitev uvoznih dajatev za ves ukrajinski izvoz v Evropsko unijo. Predlog, ki je gesta podpore državi v vojni brez primere, predvideva tudi ukinitev vseh protidampinških ukrepov EU, ki veljajo za ukrajinski izvoz jekla. Da bi bil predlog sprejet, ga morata potrditi še Evropski parlament in Svet EU. Namen ukrepa je ublažiti težave, s katerimi se ukrajinsko gospodarstvo sooča od začetka ruske invazije. Ukinitev vseh uvoznih dajatev bo tako pomagala povečati ukrajinski izvoz v EU in olajšati težak položaj ukrajinskih proizvajalcev in izvoznikov, je sporočila Evropska komisija.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je dejala, da se z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim strinjata o ključnem pomenu hitre in široke opustitve uvoznih dajatev za spodbujanje ukrajinskega gospodarstva. Pri tem je komisar za trgovino Valdis Dombrovskis poudaril, da EU še nikoli ni sprejela takšnih ukrepov za liberalizacijo trgovine, saj je Ukrajini praktično omogočila dostop do trga EU po ničelni tarifi in brez kvot.
"Od začetka ruske agresije je EU dajala prednost ohranjanju ukrajinskega gospodarstva, ki je ključnega pomena za zmago v tej vojni in povojno postavitev na noge," je dodal. Komisija je še navedla, da je trgovina EU z Ukrajino leta 2021 dosegla rekordno vrednost 52 milijard evrov. Žal pa je ruska vojaška agresija poleg tragičnih žrtev in množičnega razseljevanja civilistov povzročila tudi uničujoče posledice za ukrajinsko gospodarstvo in njeno sposobnost trgovanja s preostalim svetom, saj močno vpliva na njene proizvodne zmogljivosti in ključne izvozne poti.
Rusija prepovedala vstop v državo britanskim poslancem
Rusko zunanje ministrstvo je danes 287 poslancem spodnjega doma britanskega parlamenta prepovedalo vstop v državo. Gre za jasen odgovor na britansko uvrstitev 386 poslancev ruske dume na črn seznam zaradi vojne v Ukrajini. Britanski spodnji dom ima skupaj 650 članov, med tistimi, ki so jih ruske sankcije prizadele, pa je 213 poslancev konservativcev in 74 laburistov. Ostale stranke niso bile prizadete.
Moskva je sporočila, da so na seznamu predvsem poslanci, ki so najbolj dejavno sodelovali pri pripravi protiruskih sankcij in prispevali k "protiruski histeriji". Na seznamu so med drugim predsednik parlamenta Lindsay Hoyle ter člani vlade, vključno z ministrom za brexit Jacobom Reesom-Moggom in ministrom za okolje Georgeom Eusticejem.
Pred tem pa je Rusija že uvedla podobne sankcije proti premierju Borisu Johnsonu, podpredsedniku britanske vlade Dominicu Raabu, zunanji ministric Liz Truss, obrambnemu ministru Benu Wallaceu in ostalim. Johnson je v parlamentu dejal, da bi morali tisti, ki so danes bili uvrščeni na seznam, to jemati kot častni znak.
"Kar bomo storili, je, da bomo še naprej odločno in načelno podpirali ukrajinsko ljudstvo in njihovo pravico, da zaščitijo svoja življenja, svoje družine in se branijo. To počne ta država in mislim, da ima pri tem veliko podporo celotnega parlamenta," je dodal. Rusko zunanje ministrstvo je danes napovedalo tudi izgon treh norveških diplomatov, in sicer kot povračilni ukrep, potem ko je Oslo v začetku meseca izgnal tri ruske diplomate.
"Plačevanje plina v rubljih predstavlja kršenje sankcij EU proti Rusiji"
"Naše smernice so zelo jasne. Plačevanje v rubljih, če to ni predvideno v pogodbi, predstavlja kršenje naših sankcij," je bila jasna predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Pojasnila je, da je okoli 97 odstotkov pogodb o dobavi ruskega plina v evrih ali dolarjih. Rusko zahtevo za plačevanje v rubljih je označila za enostransko potezo, ki je v nasprotju s pogodbami. Podjetja, ki imajo pogodbe v evrih oziroma dolarjih, po njenih besedah ne smejo pristati na ruske zahteve. "To bi predstavljalo kršitev sankcij in s tem veliko tveganje za podjetja," je poudarila.
Tako se je odzvala na ustavitev dobav Gazpromovega plina Poljski in Bolgariji, za kar se je Rusija odločila, ker ga nista plačali v rubljih.
Rusija izstopila iz Svetovne turistične organizacije ZN
Svetovna turistična organizacija ZN (UNWTO) je sporočila, da Rusija izstopa iz omenjene organizacije. Moskva je izstop napovedala pred glasovanjem o ukinitvi njenega članstva v tej organizaciji zaradi ruskega napada na Ukrajino.
Organizacija je marca napovedala, da želi Rusijo začasno izključiti zaradi njenega napada na sosednjo Ukrajino. Odločitev morata na dvodnevni izredni generalni skupščini, ki so jo danes začeli v Madridu, potrditi dve tretjini 159 držav članic. Glasovanje bo kljub ruskemu izstopu vseeno potekalo, saj želi UNWTO s tem članicam omogočiti, da "povedo svoje mnenje".
Brez dogovora o pogovoru med predsednikoma
Na diplomatskem področju kljub prizadevanjem Turčije za pogovore danes ni bil dosežen dogovor med ukrajinskim in ruskim predsednikom o vojni v Ukrajini, pravi pomočnik ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak. Podoljak je opozoril na okrepljene sovražnosti na vzhodu Ukrajine in ruske poskuse "popolnega uničenja" južnega pristaniškega mesta Mariupol.
Pred tem je Podoljak dejal, da so eksplozije, ki jih je bilo slišati v treh ruskih pokrajinah, ki mejijo na Ukrajino, "karma" in maščevanje za rusko invazijo na državo. V komentarjih na aplikaciji za sporočanje Telegram ni priznal, da je za incidente odgovorna Ukrajina. "Prej ali slej bo treba vrniti dolgove", ko se ena država odloči napasti drugo državo, je zapisal.
Ruske sile še vedno napadajo jeklarno v Mariupolu
V južnem pristaniškem mestu Mariupol ruske sile še naprej napadajo jeklarno Azovstal, v kateri se skrivajo borci in nekateri civilisti, je povedal pomočnik župana mesta. Ruski predsednik Vladimir Putin je prejšnji teden dejal, da bodo njegove sile ustavile napad na industrijski kompleks – zadnji del pristaniškega mesta, ki ni pod ruskim nadzorom – in namesto tega blokirale njegove izhode.
Putin je včeraj v pogovoru z generalnim sekretarjem ZN Antoniom Guterresem vztrajal, da nikomur ni bilo zavrnjeno dovoljenje za odhod iz Mariupola ali jeklarne, in namignil, da je ruska vojaška operacija v mestu končana in da lahko civilisti kadar koli zapustijo območje. Danes zjutraj pa je Petro Andruščenko, pomočnik župana Mariupola, dejal, da ni bil dosežen noben dogovor o vzpostavitvi humanitarnih koridorjev iz pristaniškega mesta in da se napadi nadaljujejo.
Videoposnetki CNN, ki kažejo ruske vojake v bližini trupel v Buči
Ameriška televizija CNN je prvič objavila videoposnetke, ki naj bi prikazovali ruske vojake in vozila v bližini trupel civilistov v ukrajinskem mestu Buča. Videoposnetki, ki jih je 12. in 13. marca posnel dron, so bili preverjeni glede pristnosti, imena vira, ki je posnetke posredoval, pa zaradi varnostnih razlogov niso razkrili.
Posnetek je prvi dokaz iz Buče, ki kaže prisotnost ruskih vozil in vojakov na cesti, na kateri so ukrajinske sile našle trupla, ko so 1. aprila ponovno zavzele mesto v okolici Kijeva, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Videoposnetek z dne 13. marca namreč prikazuje rusko vojaško vozilo na križišču v bližini treh objektov, ki so bili že na predhodno objavljenih satelitskih posnetkih prepoznani kot trupla civilistov. Tudi na drugem videoposnetku z istega dne je bilo videti rusko vojaško vozilo, ki je vozilo po cesti v smeri trupel. Hkrati je bilo na videoposnetku z 12. marca več ruskih vojakov zbranih okoli vozila, parkiranega pred hišo v neposredni bližini trupel.
Po umiku ruske vojske so slike ubitih ukrajinskih civilistov v Buči povzročile zgroženost po vsem svetu. Skupno so v mestu našli več kot 400 trupel, nekatera pa so imela na hrbtu zvezane roke.
V luči teh dogodkov je Ukrajina večkrat obtožila Rusijo vojnih zločinov. Ruski predsednik Vladimir Putin pa je v torek med pogovorom z generalnim sekretarjem Združenih narodov Antoniom Guterresom ponovil, da ruska vojska z zločini ni imela nič.
Geoplin: Dobave zemeljskega plina v Slovenijo tečejo nemoteno
Dobave zemeljskega plina po pogodbi, ki jo ima družba Geoplin sklenjeno z rusko energetsko družbo Gazprom, tečejo v Slovenijo skladno z nominacijami, so danes potrdili na Geoplinu. Ruski plin medtem še naprej teče v Avstrijo, od koder Slovenija uvaža precejšen delež zemeljskega plina.
Kitajski proizvajalec dronov nehal poslovati v Rusiji in Ukrajini
Največji svetovni proizvajalec dronov DJI je prekinil poslovanje v Rusiji in Ukrajini, kar predstavlja redko javno prekinitev poslovanja kitajskega podjetja po začetku ruske invazije. Peking namreč doslej še ni obsodil invazije, kitajska podjetja pa večinoma molčijo o tem, kako se bodo odzvala na plaz sankcij, ki je zadel Rusijo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje