Sirski predsednik Bašar al Asad je prejel vabilo na vrh članic Arabske lige prihodnji teden v Savdski Arabiji, je danes sporočilo predsedstvo v Damasku. Asada je na srečanje povabil savdski kralj Salman bin Abdulaziz. Gre za prvo tovrstno povabilo od začetka vojne v Siriji, zaradi katere je bil režim v Damasku več let politično izoliran.
Predsednik Bašar al Asad je prejel povabilo savdskega kralja Salmana “za sodelovanje na 32. vrhu Arabske lige, ki bo 19. maja v Džedi”, je sporočilo sirsko predsedstvo. Asad je ob tem dejal, da bo vrh “okrepil skupno arabsko delovanje za uresničitev teženj arabskih narodov”, še navaja izjava, ki jo povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Vabilo na vrh Arabske lige je Damasku izročil veleposlanik Savdske Arabije v Jordaniji Najeb bin Bandar al-Sudairi, dodaja AFP.
Zunanji ministri držav Arabske lige so v nedeljo na srečanju v Kairu sprejeli odločitev za ponovno včlanitev Sirije v to organizacijo. Iz 22-članske Arabske lige je bila začasno izključena leta 2011 zaradi Asadovega ukrepanja proti udeležencem protestov, na katerih so Sirci zahtevali demokracijo, in je kasneje vodilo k vojni v državi.
Zadnji vrh Arabske lige, ki se ga je Bašar al Asad udeležil, je bil leta 2010 v Libiji. Vse od začetka sirskega konflikta je bil Asad politično osamljen, v zadnjih tednih, zlasti po uničujočem potresu, ki je v začetku februarja prizadel dele Sirije in Turčije, pa je zaznati okrepljeno diplomatsko dejavnost med državami v regiji.
Krepitev vezi med Ankaro in Damaskom
V Moskvi pa je v okviru pogovorov o obnovitvi vezi med Ankaro in Damaskom po letih sovražnosti med vojno v Siriji danes potekalo srečanje zunanjih ministrov obeh držav, kot tudi Rusije in Irana. To je bilo prvo uradno srečanje zunanjih ministrov Turčije in Sirije od začetka vojne v Siriji.
Rusija je po srečanju sporočila, da bodo pripravili načrt za normalizacijo odnosov med Sirijo in Turčijo, poroča AFP. Ministri so se strinjali, da bodo svoje namestnike zadolžili za pripravo načrta za okrepitev vezi med Ankaro in Damaskom, v sodelovanju z obrambnimi ministri in varnostnimi službami štirih držav, je Moskva sporočila v izjavi. Predloge bi nato predložili voditeljem štirih držav, je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov.
Turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu pa je na Twitterju zapisal, da je na srečanju poudaril potrebo po “sodelovanju v boju proti terorizmu in skupnih prizadevanjih za vzpostavitev podlage za vrnitev Sircev”. V Turčiji namreč živi več kot 3,5 milijona beguncev iz sosednje Sirije.
Cavusoglu je v svojem zapisu dodal, da so govorili tudi o izboljšanju političnega procesa v Siriji in zaščiti ozemeljske celovitosti države.
Turčija, sicer članica Nata, je med 12-letno državljansko vojno podpirala opozicijo proti sirskemu predsedniku Asadu in na sever države poslala svoje enote.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!