Spremljali smo 91. dan ruske invazije na Ukrajino. Intenzivni napadi se nadaljujejo na vzhodu Ukrajine, pri čemer je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski razmere v regiji Donbas opisal kot "izjemno težke". Predstavniki ukrajinskih oboroženih sil opozarjajo, da je ruska ofenziva na vzhodu Ukrajine v najintenzivnejši fazi in bi lahko odločila o usodi tega dela države. Namestnik ruskega zunanjega ministra Andrej Rudenko je dejal, da je pred morebitnimi pogovori o izmenjavi vojnih ujetnikov z Ukrajino treba najprej soditi zajetim ukrajinskim borcem. Ruski predsednik Vladimir Putin je prvič od začetka vojne obiskal ruske vojake, in sicer poškodovane v moskovski bolnišnici.
Najnovejše
Putin prebivalcem južne Ukrajine olajšal pogoje za pridobitev ruskega državljanstva
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes podpisal odlok o poenostavitvi postopka za pridobitev ruskega potnega lista za prebivalce južnih ukrajinskih regij Zaporožje in Herson. Prosilcem za državljanstvo ni treba živeti v Rusiji, predložiti dokazil o zadostnih sredstvih ali opraviti preizkusa ruskega jezika, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Južna ukrajinska regija Herson je trenutno pod popolnim nadzorom ruske vojske, regija Zaporožje pa je pod delnim nadzorom Moskve. Obe regiji bi po mnenju ruskih oblasti lahko postali del Rusije.
V ponedeljek so oblasti v Hersonu poleg ukrajinske grivne kot uradno valuto uvedle tudi rubelj. Uradniki, ki jih je nastavila Moskva, pa so za četrtek napovedali enak ukrep v nekaterih delih regije Zaporožje.
Rusija bo dolg odplačevala v rubljih
Rusko finančno ministrstvo je danes sporočilo, da bo po novem dolg tujim državam odplačevalo v rubljih, potem ko je ameriška vlada odločila, da Rusiji ne bo več dovoljevala odplačevanja dolga prek ameriških bank z denarjem iz Rusije. Ministrstvo je ob tem dodalo, da obstaja možnost, da bodo pozneje dolg znova odplačevali v izvorni valuti dolga.
ZDA so se v torek, dva dni pred iztekom roka, odločile, da ne bodo podaljšale izjeme sankcijam, ki je omogočala, da so ameriške banke kljub sankcijam proti Rusiji sprejemale plačila upnikom iz Rusije. "Ker ni prišlo do podaljšanja izjeme, ne moremo več plačevati dolga tujim državam v ameriških dolarjih, zato bodo plačila izvedena v ruski valuti," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zapisalo rusko finančno ministrstvo.
Zelenski: Pogajal se bom le neposredno s Putinom
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je danes v videonagovoru na dobrodelnem dogodku ob robu svetovnega gospodarskega foruma v Davosu dejal, da se je pripravljen pogajati z Rusijo, toda zgolj direktno z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Ob tem je Zahod okrcal zaradi "pomanjkanja enotnosti" pri vojaški pomoči Ukrajini. Sporočil je še: "Ukrajina se bo borila, dokler ne dobi nazaj vsega svojega ozemlja," je Zelenski danes dejal v videonagovoru na dogodku Fundacije Viktorja Pinčuka ob robu letnega srečanja Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu.
Humanitarni koridor iz pristanišča v Mariupolu
Rusko obrambno ministrstvo je danes najavilo odprtje humanitarnega koridorja iz pristanišča v Mariupolu, ki bo ladjam omogočil izplutje prek Azovskega v Črno morje. Po besedah predstavnika za odnose z javnostmi ministrstva Igora Konašenkova pristanišče v Mariupolu, mestu, ki je od 20. maja pod popolnim nadzorom ruskih sil, deluje normalno, poroča španska tiskovna agencija EFE.
Ruski generalpolkovnik Mihail Mizincev je nedavno obtožil Zahod, da želi spraviti žita iz Ukrajine, ne da bi se pri tem oziral na to, kaj se bo zgodilo, ko se izpraznijo ukrajinski silosi. Po njegovih besedah je v šestih ukrajinskih pristaniščih ujetih 70 tujih ladij iz 16 različnih držav.
Komisija s predlogom pravil za zaplembo premoženja ruskih oligarhov
Evropska komisija je danes predstavila predlog direktive, v skladu s katerim bi okrepili pravila glede izterjave in zaplembe nezakonito pridobljenih sredstev. Obenem poziva, da se kršenje sankcij EU doda na seznam kaznivih dejanj v EU. Na podlagi teh predlogov bi lahko zaplenili premoženje ruskih oligarhov v luči ruske agresije na Ukrajino.
Rusi želijo pred morebitno izmenjavo najprej soditi ukrajinskim vojnim ujetnikom
Pred morebitnimi pogovori o izmenjavi vojnih ujetnikov z Ukrajino je treba soditi zajetim ukrajinskim borcem, je danes dejal namestnik ruskega zunanjega ministra Andrej Rudenko. Preden se zajete pripadnike ukrajinskih sil "ustrezno obtoži, obsodi", je prezgodaj govoriti o izmenjavi vojnih ujetnikov, je povedal po navedbah AFP. Vodja separatistične ljudske republike Doneck Denis Pušilin je v torek namignil, da bi ugrabljenim ukrajinskim vojakom iz Azovstala sodili v Mariupolu.
Ruske sile so 20. maja prevzele popoln nadzor nad jugovzhodnim ukrajinskim pristaniščem Mariupol, potem ko so ukrajinski borci, ki so se pred ruskim napadom zatekli na območje jeklarne Azovstal, predali orožje. Po trditvah ruskega obrambnega ministrstva se je skupno predalo 2.439 pripadnikov ukrajinskih sil, ki so več tednov vztrajali v tunelih pod jeklarno, kamor se je z njimi zateklo tudi več sto ukrajinskih civilistov. Med predanimi silami je neznano število pripadnikov ukrajinskega ultranacionalističnega bataljona Azov. Gre za vojaško enoto, ki jo Rusi označujejo kot neonacistično, kot takšna pa igra ključno vlogo pri upravičevanju ruskega napada na Ukrajino.
Rusija deblokado pristanišč pogojuje s prekinitvijo sankcij
Namestnik zunanjega ministra Rusije Andrej Rudenko je danes pozval k umiku sankcij proti Rusiji, če se želi svet izogniti prehranski krizi. Dodal je še, da je Moskva pripravljena vzpostaviti humanitarni koridor za izplutje ladij iz ukrajinskih črnomorskih pristanišč, poroča AFP. "Reševanje problema hrane zahteva celovit pristop, vključno z umikom sankcij, ki so bile naložene ruskemu izvozu in finančnim transakcijam," je po poročanju več ruskih agencij dejal Rudenko. "Prav tako zahteva, da Ukrajina razminira vsa pristanišča, kjer so zasidrane ladje," je še sporočil. Ob tem je zatrdil, da je Rusija pripravljena omogočiti humanitarni prehod ladjam.
Rusija je doslej obtožbe o blokadi izvoza hrane prek ukrajinskih pristanišč zavračala prav z argumentom, da plutje ni varno zaradi morskih min.
Soros: Spopadi v Ukrajini lahko predstavljajo začetek tretje svetovne vojne
Milijarder George Soros je v Davosu komentiral vojno v Ukrajini. Oboroženi spopadi v tej državi bi lahko predstavljali začetek tretje svetovne vojne, je dejal. Kritičen ni bil le do Rusije, temveč tudi do Kitajske. Več v tem prispevku.
Poročila o napadih v Zaporožju
Ukrajinske oblasti poročajo o napadih na dve območji v mestu Zaporožje na jugu države, piše BBC. Pri tem je umrla ena oseba, tri pa so bile ranjene. V napadu je bila poškodovana stavba nakupovalnega centra in najmanj 62 domov, so sporočile tamkajšnje oblasti. Mesto Zaporožje ostaja pod nadzorom Ukrajine, medtem pa ruska stran nadzoruje južni del zaporoške regije.
ZDA z novim ukrepom proti ruskemu dolgu
Ameriška vlada se je odločila, da Rusiji več ne bo dovoljevala odplačevanja dolga tujim upnikom prek ameriških bank z denarjem iz Rusije, kar naj bi Moskvo pripeljalo na rob plačilne nesposobnosti. Ameriške banke so lahko doslej kljub sankcijam proti Rusiji sprejemale plačila upnikom iz Rusije. Ta izjema sankcijam je potekla danes zjutraj, to je dva dni pred iztekom roka, do katerega mora Moskva plačati naslednji obrok dolga. Ukrep je že prejšnji teden napovedala finančna ministrica ZDA Janet Yellen, ki je pojasnila, da so izjemo dovolili zato, da se lahko finančne ustanove prilagodijo novim razmeram, vendar ta izjema nima neomejenega roka trajanja.
"Rusija si trenutno ne more izposojati denarja na globalnih finančnih trgih. Če ne bo našla zakonite poti za odplačevanje dolga, bo plačilno nesposobna," je dejala Yellen. Rusija mora 27. maja plačati 100 milijonov evrov obresti na dve obveznici. Ena zahteva plačilo v dolarjih, evrih, funtih ali švicarskih frankih, druga pa se lahko poravna v rubljih. Konec junija bo morala plačati novih 400 milijonov dolarjev obresti.
Zaradi pomorske blokade bodo cene osnovnih živil še višje
Dnevno poročilo o dogajanju v Ukrajini britanskega ministrstva za obrambo se tokrat osredotoča na rusko blokado izvoza žita iz Ukrajine. Britansko ministrstvo navaja, da se od začetka vojne v pristanišču v Odesi in iz njega ni premaknilo "znatno" število tovornih ladij. "Ruska pomorska blokada ključnih črnomorskih pristanišč je odvrnila industrijo komercialne pomorske aktivnosti od delovanja na območju," so zapisali na Twitterju. Ker je prevažanje tovora z ladjami zelo težko (v celoti) nadomestiti, večje količine zalog ukrajinskega žita ostajajo v pristaniščih, zaradi tega pa je pričakovati še dodatno povišanje cen osnovnih živil.
Ukrajincem na bojiščih zmanjkuje težkega orožja
Predstavniki ukrajinskih oboroženih sil opozarjajo, da je ruska ofenziva na vzhodu Ukrajine v najintenzivnejši fazi in bi lahko odločila o usodi tega dela države, poroča AFP. Vodja ukrajinske vojaške obveščevalne službe Kirilo Budanov je dodal, da zaradi zamud pri dobavi na fronto Kijevu "katastrofalno primanjkuje težkega orožja". Vendar pa pričakuje, da se bo do avgusta zgodil preobrat, je povedal za časopis Ukrajinska pravda. Ruski minister za obrambo Sergej Šojgu je medtem včeraj komentiral, da je ruska ofenziva na vzhodu Ukrajine upočasnjena zaradi evakuacije civilistov.
Napadi na Severodoneck se nadaljujejo
Guverner vzhodne ukrajinske regije Lugansk Sergej Hajdaj je sporočil, da je mesto Severodoneck pod udarom ruskih letal, raket, artilerije in minometov. Rusi po njegovem želijo v tem mestu utrditi nadzor nad regijo in se pomakniti naprej v Ukrajino. "Razmere so zelo težke in žal se samo še slabšajo," je dejal Hajdaj in v videoposnetku na Telegramu opisal "obsežno ofenzivo v vseh smereh". "Ruska vojska se je odločila, da popolnoma uniči mesto. Severodoneck preprosto briše z obličja zemlje," je dodal. Sporočil je še, da je obstreljevanje mesta zahtevalo življenja šestih ljudi.
Spomnimo, Severodoneck in Lisičansk sta mesti v regiji Lugansk, ki si ju ruske sile trenutno prizadevajo obkoliti.
"Rusi želijo [v Donbasu] uničiti vse"
Razmere v regiji Donbas na vzhodu Ukrajine so "izjemno težke", je v nočnem nagovoru dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in opozoril, da "Rusi želijo uničiti vse". Po njegovih besedah je ruska vojska z vsemi silami pritisnila na Donbas. "Liman, Popasna, Severodoneck, Slovjansk – okupatorji želijo uničiti vse, kar je tam še ostalo," je dejal Zelenski, ko je naštel več obleganih mest na vzhodu Ukrajine. "Zato je dobava težkega orožja Ukrajini najboljša naložba za ohranjanje stabilnosti v svetu in preprečevanje številnih hudih kriz, ki jih Rusija še vedno načrtuje ali pa jih je že izzvala," je po navedbah britanskega BBC dodal Zelenski.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje