Od začetka spopadov v Sudanu, ki so izbruhnili pred natanko sto dnevi, je bilo doslej razseljenih že več kot 3,3 milijona ljudi, od tega jih je približno 740.000 pobegnilo v sosednje države, je danes sporočil visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR). Skupno je po nekaterih ocenah zaradi konflikta umrlo več kot 3900 ljudi, od tega najmanj 435 otrok.
“Čas je, da vse strani v konfliktu nemudoma končajo to tragično vojno,” je danes zahteval visoki komisar ZN za begunce Filippo Grandi. UNHCR je ob tem opozoril, da so pogoji v Egiptu, Etiopiji, Južnem Sudanu, Čadu in Srednjeafriški republiki, ki gostijo številne begunce, porazni. Tamkajšnji begunski centri se namreč soočajo s številnimi težavami, med katerimi je tudi prenapolnjenost.
Delo humanitarnih organizacij še naprej ovira deževno obdobje, potreba po humanitarni pomoči pa narašča tudi zaradi naraščajočih cen hrane in goriva, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V spopadih v Sudanu je po ocenah nevladne organizacije ACLED doslej umrlo več kot 3.900 ljudi. Po navedbah Sklada ZN za otroke (Unicef) je bilo ubitih najmanj 435 otrok, 2.025 pa jih je bilo ranjenih. Skupno je Unicef prejel poročila o 2.500 resnih kršitvah otrokovih pravic, a pri tem opozarja, da so dejanske številke verjetno bistveno večje.
“Vpliv konflikta na otroke v Sudanu je nepojmljiv. Vsak dan so otroci med smrtnimi žrtvami, ranjenimi in ugrabljenimi. Njihove šole, bolnišnice in osnovna infrastruktura pa so poškodovane, uničene ali izropane,” je opozoril Ted Chaiban, namestnik izvršnega direktorja Unicefa.
V državi skoraj 14 milijonov otrok potrebuje humanitarno pomoč, najmanj 690.000 pa je izpostavljenih hudi akutni podhranjenosti, je danes opozoril Unicef. Pri tem dodaja, da za pomoč v Sudanu potrebujejo 838 milijonov dolarjev, s čimer bi lahko dosegli deset milijonov najbolj ranljivih otrok. Do danes je sicer organizacija prejela le devet odstotkov potrebnih finančnih sredstev.
Spopadi med sudansko vojsko pod vodstvom generala Abdela Fataha al Burhana in paravojaško skupino RSF, ki jo vodi njegov nekdanji namestnik Mohamed Hamdan Dagalo, so se začeli 15. aprila. Odtlej je bilo že več poskusov prekinitve ognja, a noben ni pripeljal do resnejših pogajanj o izhodu iz krize.
V mestu Port Sudan je medtem v nedeljo strmoglavilo civilno letalo. Po navedbah vojske je umrlo devet ljudi, med njimi štirje vojaki, preživel pa naj bi otrok. Letalo naj bi sicer strmoglavilo zaradi tehničnih razlogov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!