
Predsednik ZDA Donald Trump je pred današnjimi pogovori s šefom Nata Markom Ruttejem v Beli hiši ponovil stališče, da članice zavezništva za obrambo namenjajo premalo sredstev. Rutte mu je zagotovil, da se je Evropa zavezala, da bo na tem področju storila več. Gostitelj je ob tej priložnosti ponovno izrazil tudi željo po priključitvi Grenlandije.
Donald Trump in Mark Rutte sta v Ovalni pisarni Bele hiše odgovarjala na vprašanja novinarjev, preden sta se podala za zaprta vrata na pogovore, ki zadevajo sredstva za obrambo članic Nata, vojno v Ukrajini in po besedah Trumpa tudi trgovino med Evropo in ZDA.
Trump je vztrajal, da je z grožnjami o izstopu ZDA iz zavezništva Nato v bistvu okrepil, ker da so druge članice začele plačevati več za obrambo. Vztrajal je tudi, da to ni dovolj in je potrebno plačati več, je poročala televizija ABC. Rutte mu je povedal, da bodo evropske zaveznice za obrambo namenile več kot doslej.
Glede vojne v Ukrajini je Trump med drugim dejal, da si želi, da se konča, ker da povzroča ogromne stroške ZDA in drugim državam.

Na vprašanje o Grenlandiji je Trump ponovil željo, da to dansko ozemlje postane del ZDA, in menil, da se bo to zgodilo.
Pri tem je celo za pomoč prosil Rutteja, rekoč, da je priključitev Grenlandije ZDA potrebna za mednarodno varnost. Rutte je odvrnil, da se ne bo spuščal v prepire okrog pridružitve Grenlandije ZDA, je pa priznal, da arktična regija vse bolj pomembna za varnost Nata, saj se tako Rusija in Kitajska zelo zanimata zanjo.
Rutte, ki mu sicer pravijo Trumpov šepetalec, ker naj bi imel blagodejen vpliv na vzkipljivega predsednika ZDA, bo za zaprtimi vrati Trumpa poskušal prepričati, naj ZDA ohranijo svoje zaveze do skupne obrambe in Ukrajine, Evropa pa da bo prispevala več za lastno obrambo, navaja francoska tiskovna agencije AFP.
Trump je doslej večkrat povedal, da ne misli braniti tistih članic Nata, ki za obrambo namenjajo premalo denarja. Po novem sedaj zahteva ne le dogovorjena dva odstotka BDP, ampak pet odstotkov, česar tega ne dosegajo niti ZDA.

Zaveznike je razburil tudi s tem, da je se o miru v Ukrajini najprej začel pogovarjati z Moskvo, in sicer brez Kijeva in EU, ter z odmevnim javnim prepirom z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim v Beli hiši.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje