Francijo je zajel drugi val protestov zaradi napovedane pokojninske reforme, ki predvideva dvig upokojitvene starosti z 62 na 64 let. Delo so med drugim prekinili zaposleni v javnem prometu, zdravstvu in šolstvu. Oblasti po neuradnih informacijah pričakujejo skupno 1,2 milijona protestnikov, kar bi preseglo številko z 19. januarja, ko je protestiralo 1,1 milijona ljudi.
Francijo je zajel drugi val protestov proti pokojninski reformi, ki predvideva dvig upokojitvene starosti z 62 na 64 let. Dvig bi odložil tudi starost za pridobitev pravice do polne pokojnine. Kot smo poročali, se je prvi val protestov v Franciji zgodil prejšnji teden.
Po navedbah sindikatov, ki so za celotno državo napovedali skupno okoli 250 protestnih shodov, se je protestov že dopoldne in sredi dneva udeležilo več ljudi kot 19. januarja,
V Parizu se je po podatkih sindikatov od popoldneva zbralo okoli pol milijona protestnikov, 19. januarja jih je bilo po 400.000, po podatkih notranjega ministrstva pa 80.000. Za varnost skrbi 11.000 policistov, od tega 4.000 v Parizu.
Prvi shodi so potekali že zjutraj. Udeležilo se jih je tudi nekaj vidnih opozicijskih politikov. “Gospod Macron bo zagotovo izgubil,” je dejal vodja levičarske stranke Nepokorna Francija in nekdanji predsedniški kandidat Jean-Luc Melenchon, ki se je udeležil shoda v Marseillu. Opozicija Macronu očita, da v času vse višjih življenjskih stroškov, ki bodo v revščino pahnili še več Francozov, sprejema nepotrebno in škodljivo reformo.
Motene tudi javne storitve
Zaradi drugega protestnega vala, ki je zajel celotno Francijo, je moten javni prevoz in proizvodnja elektrike.
Po državi vozi zgolj tretjina hitrih vlakov, prav tako pa vlada kaos na pariški podzemni železnici, kjer so peroni polni potnikov, ki želijo priti na redke vlake, ki danes še vozijo. Na postajah so poleg potnikov tudi protestniki, kar še doda h kaotičnim razmeram.
Stavka tudi četrtina vzgojiteljev in osnovnošolskih učiteljev, v srednjih šolah pa stavka več kot polovica zaposlenih. Posledice stavke čutijo tudi v naftni industriji. Po podatkih sindikata CGT stavka najmanj 75 odstotkov zaposlenih pri naftnem velikanu Total Energies. Javni mediji namesto podajanja novic predvajajo glasbo.
Sindikati, ki stojijo za organizacijo protestov, napovedujejo zaostrovanje protestov v naslednjih tednih, s čimer izvajajo še dodaten pritisk na vlado. “Ignoriranje tako množičnega nasprotovanja reformi bi bilo za vlado nevarno,” meni generalna sekretarka sindikata francoske demokratične konfederacije delavcev CFDT Mylene Jacquot.
Večina Francozov proti reformi, Macron vztraja
Javnomnenjske raziskave kažejo, da večina Francozov nasprotuje pokojninski reformi. Med državljani imajo protesti po navedbah AFP 61-odstotno podporo, kar je tri odstotne točke več kot 12. januarja.
Kljub temu je predsednik Francije Emmanuel Macron neomajen in vztraja, da je reforma ključnega pomena za vzdržnost francoskega pokojninskega sistema. Po podatkih francoskega ministrstva za delo bi ukrep v pokojninsko blagajno prinesel dodatnih 17,7 milijarde evrov.
Macron je sicer že med volilno kampanjo omenjal minimalno pokojnino v višini 1.200 evrov, a z dvigom upokojitvene starosti na 65 let. Vlada je nato nekoliko popustila in starost spustila na 64 let. Od te starosti ne namerava odstopati, naj pa bi bila pripravljena na določene spremembe predvsem pri upokojevanju žensk.
Reforma nepoštena in brutalna
“Predlagana reforma je nepoštena in brutalna,” meni generalni sekretar trgovskega sindikata UNSA Luc Farre. Sindikati zato predlagajo, da bi prihodke v pokojninsko blagajno lahko dvignili na druge načine.
Med predlogi je tudi obdavčitev najbogatejših ter da bi v blagajno več prispevali zaposlovalci in premožni upokojenci.
Sindikati upajo, da bodo ponovili uspeh prvega vala stavke, ko se jim je po celotni državi pridružilo okoli milijon ljudi.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!