V Iranu sprejeli “zakon o čistosti”, ženskam grozijo visoke kazni, celo zapor

Svet 11. Dec 202411:29 0 komentarjev
Obvezno zakrivanje
Foto: PROFIMEDIA

V Iranu odmeva nov zakon o hidžabu in čistosti, ki ga je sprejel iranski parlament. Če bo začel veljati, bo drastično zaostril pravila ženskega oblačenja. Tistim, ki jih ne bodo spoštovale, pa grozijo visoke denarne kazni, celo zapor. "Njegov namen je zavirati revolucionarna gibanja, ki jih vodijo ženske," je prepričana analitičarka Mary Mohammadi.

V Iranu odmeva nova omejitev za ženske. Parlament je sprejel “zakon o hidžabu in čistosti”, ki naj bi drastično zaostril pravila ženskega oblačenja, predvsem nošenja naglavnih rut oziroma hidžaba, piše Deutsche Welle.

Tistim, ki pravil ne bodo spoštovale, grozijo visoke denarne kazni – tudi 20 mesečnih povprečnih plač za ženske. Globo bi morale poravnati v desetih dneh, v nasprotnem primeru bi jim prepovedali uporabljati javne storitve, ne bi jim izdali ali podaljšali potnih listov, vozniških dovoljenj, ne bi smele zapustiti države, grozi jim tudi zapor. Po pisanju Guardiana zakon zaostruje tudi področje korupcije. Vsi, pri katerih bodo zaznali koruptivna dejanja, bodo obsojeni na smrt.

Do te poteze prihaja ob vse večjem nasprotovanju oblastem in protestih po smrti Mahse Amini leta 2022, ki je umrla v priporu moralne policije, potem ko naj bi kršila pravila o nošenju hidžaba. Demonstracije, ki so zahtevale na stotine življenj, na tisoče protestnikov pa je bilo aretiranih, so bile sprva usmerjene proti strogim islamskim pravilom oblačenja za ženske, nato so prerasle v odkrito nasprotovanje oblastem.

Mahsa Amini
Foto: PROFIMEDIA

Po besedah analitičarke ženskih pravic Mary Mohammadi gre za namerno oviranje žensk, saj bo boj proti oblastem zaradi visokih kazni postal predrag.

“Njegov namen je preprečiti napredek žensk, okrepiti moralo ideoloških privržencev režima, izčrpati dušo družbe z ustvarjanjem vseobsegajočih konfliktov v vsakdanjem življenju in zavirati revolucionarna gibanja, ki jih vodijo ženske,” je dejala.

Zakon nalaga tudi zahteva, da ustanove zagotovijo posnetke videonadzornih kamer, ki bodo policiji pomagali identificirati osebe, ki nasprotujejo obvezni nošnji hidžaba. Če v trgovinah, restavracijah, taksi službah … tega ne bodo spoštovali, tudi lastnikom grozijo visoke globe.

Prav tako kriminalizira izdelavo ali promocijo predmetov, kot so oblačila, kipi in igrače, ki naj bi spodbujali “goloto” ali pomanjkanje tančice.

Parlament je zakon sprejel štiri mesece po začetku mandata iranskega predsednika Masuda Pezeškjana, ki velja za reformatorja in si prizadeva za večjo svobodo, napredek države ter je kritičen do moralne policije. Po pisanju Deutsche Welleja je med svojo kampanjo nasprotoval strogim predpisom o hidžabu. Kako se bo zdaj odločil, še ni jasno. A je od njega odvisno, ali bo sporni zakon začel veljati.

Pezeškjan ima možnost veta, ki bi zadržal izvajanje zakona ali zagotovil določene spremembe. Aktivisti in zagovorniki pravic žensk so ga že pozvali, naj izkoristi svoje pristojnosti in zakona ne sprejme. Po oceni analitikov bo imel izid tega primera daljnosežne posledice, ne le za pravice žensk, ampak tudi za politično moč.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!