Medtem ko je več držav začelo z evakuacijami diplomatskega osebja pa tudi civilistov iz Sudana, kjer potekajo srditi spopadi med vojsko in paravojaškimi silami RSF, v tej severovzhodni afriški državi ostaja okoli deset Slovencev. Kot so za N1 povedali na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve, jih bodo evakuirali le, če bodo za to zaprosili, kar se do zdaj še ni zgodilo. Morebitna evakuacija pa bo morala biti usklajena z drugimi državami EU, saj Slovenija možnosti, da bi jo izvedla sama, nima. Po poročanju RTv Slovenija naj bi bila ena družina zainteresirana za evakuacijo.
V Sudanu že več kot teden dni potekajo srditi spopadi med vojsko in paravojaškimi silami RSF. Številne države so začele z evakuacijo diplomatskega osebja in svojih državljanov iz sudanske prestolnice Kardum.
ZDA so začasno ustavile delovanje svojega veleposlaništva in evakuirale osebje ter njihove družine, da so začeli z evakuacijo državljanov in diplomatskega osebja pa je sporočilo tudi francosko zunanje ministrstvo. Po navedbah španskih medijev je letala za evakuacijo v Kartum poslala tudi Španija, nizozemski zunanji minister pa je evakuacijo njihovih državljanov potrdil na Twitterju. Skupaj z državljani Združenih arabskih emiratov in Turčije Sudan zapušča tudi 11 srbskih državljanov, poroča srbska javna radiotelevizija.
V Sudanu po besedah vodje odnosov z javnostmi na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Dragana Barbutovskega živi okoli 10 Slovencev, nekateri med njimi imajo tudi dvojno državljanstvo. Po njegovih navedbah gre za tri družine. Diplomatskega osebja medtem Slovenija v Sudanu nima.
S slovenskimi državljani so na ministrstvu v stiku vsak dan, a evakuacijo bodo izvedli le v primeru, da bodo zanjo zaprosili, kar se za zdaj še ni zgodilo. Kot je za STA pojasnil vodja konzularne službe na zunanjem ministrstvu Andrej Šter, se nočejo evakuirati tudi zaradi grožnje, ki bi jo lahko predstavljalo potovanje do kraja, od koder bi lahko bili evakuirani. Nekateri med njimi namreč živijo izven prestolnice v pristaniškem kraju Port Sudan.
Če bo do evakuacije prišlo, bo morala biti ta usklajena z drugimi članicami EU, saj Slovenija nima možnosti, da bi jo izvedla sama.
RTV Slovenija je kasneje poročala, da se družini v Port Sudanu počutita varno, družina iz Kartuma pa naj bi bila zainteresirana za evakuacijo, a le če bo ta varna. Slovenski državljani bi v primeru evakuacije Sudan lahko zapustili skupaj z državljani Nemčije.
Ministrstvo za zunanje zadeve in evropske zadeve Slovencem v Sudanu še naprej svetuje, naj se umaknejo na varno in se zadržujejo v zaprtih prostorih.
Spopadi v Sudanu so po večtedenskem sporu med poveljnikom sudanske vojske Abdelom Fatahom al Burhanom in njegovim namestnikom Mohamedom Hamdanom Dagalom, ki poveljuje paravojaškim silam RSF, izbruhnili pred dvema tednoma. V njih je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) doslej umrlo najmanj 413 ljudi, še okoli 3.500 pa je bilo ranjenih. Vsa prizadevanja mednarodne skupnosti za prekinitev spopadov so bila doslej neuspešna. Kratki prekinitvi ognja ob ramazanskem bajramu v noči na soboto so sledili novi spopadi.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje