Prvega julija bo v Grčiji začel veljati zakon, ki dovoljuje delo šest dni na teden. Opozicijske stranke in sindikati trdijo, da bo šestdnevni delovni teden postal običajna praksa, saj da delovna inšpekcija v Grčiji "praktično ne obstaja". Vladajoča stranka pa vztraja, da uvaja le to, kar drugod po Evropi že velja in da s tem zakonom preprečuje tudi delo na črno.
Prvega julija bo v Grčiji začel veljati zakon, ki dovoljuje delo šest dni na teden in gibljiv delovni čas. Ob tem delavcem, ki bodo delali tudi v soboto oziroma šest dni zapored, pripada višje plačilo.
Grški parlament je nov zakon o delu, potrdil lani septembra z zelo tesno večino. Od 300 poslancev jih je za zakon glasovalo 158, vsi iz vladajoče konservativne stranke Nova demokracija premierja Kiriakosa Micotakisa. Opozicija in sindikati so bili ostro proti.
Vlada je takrat pojasnjevala, da z novo delovno zakonodajo prenašajo evropske direktive, da se z njo borijo proti delu na črno in da bo prinesla večjo prožnost delovnih razmerij ter spodbudila zaposlovanje na splošno.
Nekatere od sprememb, ki jih uvajajo Grki, v drugih evropskih državah že veljajo. Novi zakon delavcem, ki delajo polni delovni čas, to je osem ur na dan, omogoča dodatno zaposlitev za krajši delovni čas za dodatnih pet ur na dan pri drugem delodajalcu.
Delodajalci bodo lahko novim delavcem ponudili do šestmesečno poskusno delo in jih v prvem letu odpustili brez nadomestila ali odpovednega roka, če v pogodbi ne bo zapisano drugače. Uvaja tudi zaposlovanje na poziv, ki omogoča, da delodajalec zaposlenega pokliče štiriindvajset ur prej in ga pozove na delo.
Zakon pa določa tudi pogoje za šestdnevni teden, če je to potrebno. Šest dni na teden bodo tako od 1. julija lahko delali v javnem sektorju, podjetjih, na kmetijah … torej povsod, kjer imajo trenutno 5-dnevni delovni teden.
Zaposleni morajo za šesti dan prejeti 40-odstotni dodatek k plači, če je ta dan nedelja ali praznik, pa 115-odstotni dodatek. Jim pa ob tem ne pripada prost dan, razen če dodatni dan sovpada z državnim praznikom.
Delavci, ki pet dni čez teden delajo ponoči (00:00-06:00) v nobenem primeru ne bodo smeli delati še šesti dan v nočni izmeni.
Podjetja, ki bodo želela uvesti šestdnevno delo, bodo morala to prijaviti pristojnim državnim organom, delovna inšpekcija pa jih bo podrobneje spremljala.
“Pa saj delovne inšpekcije tako rekoč ni”
Zakon med drugim uvaja visoke globe, tudi več kot 5.000 evrov, za tiste, ki bi delavcem v času stavke preprečevali odhod na delo.
Opozicijske stranke in sindikati trdijo, da bo šestdnevni delovni teden postal običajna praksa, saj delovne inšpekcije v Grčiji “praktično ne obstajajo”.
Po potrditvi zakona v parlamentu so sindikati pozvali tudi k stavki in delavskim protestom. Med drugim so se jim pridružili sindikati javnih uslužbencev, učiteljev, zaposlenih v javnih bolnišnicah. “Ne bomo postali moderni sužnji” in “Osemurni delovnik je bil in bo delavska zmaga,” je pisalo na transparentih protestnikov.
Foto: ProfimediaProtesti in stavke so v Grčiji zelo pogosti. Nazadnje je krovna zveza sindikatov organizirala protest 17. aprila, ko so zahtevali višje plače (na zgornji fotografiji). Zaradi stavke so v pristaniščih ostali številni trajekti.
Obstal je promet na podzemnih železnicah, delo pa so za več ur prekinili tudi vozniki avtobusov in taksisti. V znak protesta proti inflaciji so stavkali tudi novinarji grških medijev, tako en dan ni bilo novic na radijskih in televizijskih postajah in niso izšli časopisi.
Zakon so v Grčiji uvedli desetletje po tem, ko so mednarodni upniki državo, ki je bila v hudi gospodarski krizi, pozvali k uvedbi šestdnevnega delovnega tedna. Grki so na referendumu leta 2015 odločno rekli “ne” paketu ukrepov, a so jih večino nato kljub temu uvedli.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje