Najbolj oddaljeno vesoljsko plovilo, ki po vesolju potuje že 46 let, je izgubilo stik z Zemljo. Strokovnjaki upajo, da bodo komunikacijo lahko obnovili.
Kar 24 milijard kilometrov je sonda Voyager 1 oddaljena od našega planeta. To je prvi izdelek človeške roke, ki je zapustil Osončje.
V medzvezdnem prostoru, štiri milijarde kilometrov bližje pluje tudi sondin dvojček Voyager 2, ki je na pot krenil v drugo smer. Obe sondi sta bili prvotno zasnovani za petletno delovanje, zdaj ko štejeta že 46 let, sta tudi najdlje delujoči vesoljski plovili v zgodovini.
Pred dnevi se je na enem od računalnikov Voyagerja 1 pojavila napaka, zato je izgubil kontakt z matičnim planetom, poroča CNN. Motnja se je najprej pokazala kot ponavljajoči se vzorec, ki je iz Voyagerja prihajal na Zemljo. Obe sondi namreč še vedno pošiljata podatke o svojem potovanju, prav tako pa lahko sprejemata ukaze iz Zemlje. Tokrat se je izkazalo, da Voyager 1 še vedno sprejema in izvaja ukaze, ki jih pošilja ekipa z Zemlje, vendar se od tam na Zemljo ne vrnejo nobeni znanstveni ali inženirski podatki.
Inženirska ekipa poskuša ugotoviti vzrok za prekinjeno komunikacijo, postopek, s katerim bi napako odpravili, bi lahko trajal tudi nekaj tednov. Izmenjava sporočil med Voyagerjem in Zemljo je namreč zelo počasna, saj signal med obema potrebuje nekaj več kot 22 ur in pol. V praksi to pomeni, da je na odgovor z Voyagerja treba čakati skoraj dva dni.
Podobno težavo je Voyager 1 nazadnje imel leta 1981, leta 2020 pa je bila za nekaj tednov prekinjena komunikacija med Zemljo in Voyagerjem 2, ki so jo nazadnje le vzpostavili, o čemer smo poročali. Na obeh sondah so znanstveniki pred časom izključili del opreme, da bi tako prihranili nekaj energije in podaljšali trajanje obeh misij. “Prav dolgotrajnost misije je njena največja vrednost,” pravi Calla Cofield, Nasina predstavnica za javnost. “Znanstveniki tako želijo na primer videti, kako se spreminjajo delci in magnetna polja, ko se sondi oddaljujeta od sončnega sistema. Toda ta nabor podatkov bo nepopoln, če Voyager 1 ne bo mogel pošiljati informacij.”