Med vročinskim valom, ki je zajel Kanado, so našteli stotine nenadnih smrti, večina med njimi naj bi bila zaradi vročine. V mestu Lytton, kjer so izmerili temperaturni rekord, so morali evakuirati prebivalce zaradi gozdnega požara.
V Severni Ameriki se še vedno spopadajo z rekordno visokimi temperaturami. V zadnjih petih dneh so potrdili 486 smrti samo v Britanski Kolumbiji, kanadski provinci, kar je 195 odstotkov več kot isti čas lani.
Glavna mrliška oglednica v Britanski Kolumbiji Lisa Lapointe je dejala, da je občuten porast smrti povezan z ekstremnimi temperaturami. Pojasnila je, da je večina žrtev starejša in da so živele same v domovih brez možnosti ohladitve.
Kanadski premier Justin Trudeau je izrazil sožalje družinam žrtev.
V sredo zvečer so morali mesto Lytton evakuirati zaradi gozdnega požara. To je bilo le dan po tem, ko so v Kanadi izmerili najvišjo temperaturo do zdaj, in sicer 49,6 stopinje Celzija. Župan mesta Jan Polderman je za CBC News dejal, da gori celo mesto: “Trajalo je 15 minut – od pojava dima do ognja, ki je vsepovsod.”
Vročinska kupola, ki deluje kot pokrovka
Vročina, ki vztraja nad Kanado, je posledica kupole toplote oziroma statičnega visokega zračnega tlaka, ki deluje kot pokrov na posodi za kuhanje, razlaga meteorologinja CBC Johanna Wagstaffe.
Janice Houldsworth, ki živi v skupnosti Castlegar v Britanski Kolumbiji, je za BBC povedala, da doma ni zapustila že štiri dni. “V svojih 70 letih še nisem doživela česa takšnega. Zatemnili smo vsa okna, ventilatorji so prižgani 24 ur na dan, noge si ohlajamo s hladnimi kopelmi in spijemo ogromno tekočine.”
Samo v Vancouvru je zaradi vročine od petka umrlo 65 ljudi.
Z vročino se spopadajo tudi v ZDA – v Portlandu so izmerili 46,6 stopinje Celzija, v Seattlu 42,2. V Oregonu so oblasti sporočile, da je zaradi vročine v zadnjih dneh umrlo 63 ljudi. V zvezni državi Washington je umrlo vsaj 16 ljudi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!