Vse več mlajših od 50 let zboli za rakom debelega črevesa

Svet 13. Dec 202405:00 3 komentarji
Hoja
Foto: PROFOMEDIA

Zdravniki v najnovejši znanstveni reviji Lancet ugotavljajo, da za rakom debelega črevesa zboleva vse več mlajših od 50 let. Poudarjajo, da ta negativni trend narašča povsod – v različnih gospodarstvih in regijah po svetu.

Kolorektalni rak, ki je izraz za maligne spremembe v sluznici debelega črevesa in danke, je tretji najpogosteje diagnosticirani rak in drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi te bolezni. V letu 2022 je bilo po svetu odkritih od ena do devet milijonov primerov, umrlo je 904 tisoč ljudi.

Zdravniki ugotavljajo, da vse več mlajših od 50 let zboli za rakom črevesa. V raziskavi, objavljeni v znanstveni reviji Lancet, piše, da ta trend velja od Evrope in Severne Amerike do Azije in Oceanije.

O povečanju poročajo iz 27 držav od 50 preučevanih, največje letno povečanje pa so zaznali na Novi Zelandiji, v Čilu, Portoriku in Angliji. Skrb vzbujajoči podatki veljajo tudi za Slovenijo. Tudi pri nas je vse več obolelih za rakom debelega črevesa med 25. in 49. letom starosti, kar nas uvršča na neslavni seznam 14 zahodnih držav z velikimi dohodki. A v študiji poudarjajo, da ta negativni trend narašča povsod – v različnih gospodarstvih in regijah po svetu.

“Porast tovrstnega raka je svetovni pojav,” je za Guardian poudarila Hyuna Sung, glavna avtorica študije. “Prejšnje študije so kazale, da primeri naraščajo predvsem v zahodnih državah, a smo jih zdaj dokumentirali povsod, v različnih gospodarstvih in regijah po svetu. Globalni obseg tega skrb vzbujajočega trenda zahteva nujne inovativne programe za preprečevanje in obvladovanje te bolezni, vključno s prehranjevalnimi navadami, telesno aktivnostjo in bojem proti prekomerni teži,” je komentirala Sung.

Dejavniki, ki bi lahko pripomogli k porastu bolezni, so povezani z življenjskim slogom. Prvi je prekomerno uživanje alkohola, drugi nizka stopnja telesne aktivnosti, tretji pa debelost, so v prejšnjih študijah ugotavljali znanstveniki.

Rak debelega črevesa oziroma danke velja za bolj smrtonosnega pri mladih, saj se pri mlajših osebah rak debelega črevesa ali danke po navadi pokaže v bolj agresivni obliki, je pred časom izpostavil znanstvenik Carlo La Vecchi.

Direktorica ameriškega centra za kolorektalnega raka pri mladih Kimmie Ng agresivno obliko raka pri mladih prav tako pripisuje okoljskim dejavnikom, ki jim ljudje pred leti niso bili tako izpostavljeni. “Predvidevamo, da kombinacija okoljskih dejavnikov spreminja naš mikrobiom in vpliva na delovanje imunskega sistema, zato so osebe v mlajših letih dovzetnejše za te oblike bolezni,” je ocenila.

Se pa število smrtnih primerov raka danke in debelega črevesa med mladimi zmanjšuje v državah z boljšim dostopom do presejalnih testov.

V Sloveniji poteka program Svit, ki pri Slovencih v starosti od 50 do 74 let s preprostim testom blata išče sledove prikrite krvavitve. Osebe s pozitivnim izvidom presejalnega testa na kri v blatu so pregledane na kolonoskopiji, kjer se ugotovi vzrok krvavitve. Cilj programa je med navidezno zdravimi osebami odkriti tiste, pri katerih je velika verjetnost, da bi se iz sprememb na steni debelega črevesa in danke razvil rak, ali že imajo začetno obliko raka, in te spremembe odstraniti. Zgodaj odkrito bolezen lahko uspešno zdravimo, z odkritjem predrakavih sprememb pa lahko bolezen celo preprečimo.

Tuji zdravniki poleg izvajanja presejalnih testov med mladimi priporočajo še, naj države razmislijo o krepitvi politik, ki mlade spodbujajo k športu, boljši prehrani in manjšemu uživanju alkohola. Pomembno je, da mladi ohranjajo zdravo telesno težo in uživajo prehrano z veliko sadja, zelenjave in malo rdečega mesa, skrbijo za redno aktivnost in omejijo uporabo tobaka in alkohola.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje