V oddaji N1 STUDIO sta Boštjan Udovič, profesor s Katedre za mednarodne odnose na FDV, in Marta Kos, ki je bila med letoma 2012 in 2017 slovenska veleposlanica v Berlinu, komentirala zapuščino nemške kanclerke Angele Merkel.
Evropski svet za zunanje odnose (ECFR), berlinski think tank, je v 12 državah opravil anketo, v kateri je spraševal, koga bi volili za predsednika Evrope – Angelo Merkel ali Emmanuela Macrona.
Skupno bi premočno zmagala Merkel, z 41 odstotki proti 14 za francoskega predsednika. Tudi v Franciji bi 32 odstotkov ljudi izbralo nemško kanclerko, 20 odstotkov pa lastnega predsednika.
“Ko bi se le gospa Merkel vrnila v evropsko politiko. Ni tako slabo za Nemčijo, da se poslavlja, kot je to slabo za EU. Angela Merkel je ena zadnjih političark Evrope, ki ima izjemno velik ugled in ki je bila ves čas svoje vladavine izjemno kredibilna oseba. Je oseba, ki se absolutno zaveda nemške odgovornosti, pa tudi evropske odgovornosti v svetu. Tako premočrtna, kot je bila njena evropska politika ali ona sama s svojimi osebnostnimi lastnostmi, takih politikov v Evropi nimamo več,” je komentirala Marta Kos, nekdanja dopisnica RTV in med letoma 2012 in 2017 slovenska veleposlanica v Berlinu.
“Nimamo več vzornikov. Kanclerka Merkel je bila takšna – umirjena v svoji komunikaciji. Vedno sem jo občudovala tudi v srečanjih v živo, saj je znala vsak, tudi še tako težaven pogovor, pripeljati do rezultata tako, da se nobeden od sogovornikov ni slabo počutil,” je dodala. “Obljubljala je samo, kar je znala uresničiti, znala pa se je tudi opravičiti, ko je naredila napako. Spomnimo se covidnih ukrepov v Nemčiji med letošnjimi velikonočnimi prazniki.”
Boštjan Udovič, profesor s Katedre za mednarodne odnose Fakultete za družbene vede, je dejal, da se rezultatom ne čudi. “Bi pa bil do nje morda malo bolj kritičen. V zadnjih letih je bila Angela Merkel simptom tega, da se v Evropi ne bo nič spremenilo, da bomo vzdrževali mir. To je sicer dobro, ampak kriza je včasih priložnost za spremembe. Ona pa je s svojim motorjem blaženja ustvarjala nove tenzije, ki se morda včasih ne bi zgodile, če bi kakšno stvar malo bolj ‘zašravfali’ ali zatisnili, da EU ne bi pokala po šivih, kot poka zdaj.”
Dodal je, da je za Unijo naredila veliko, ampak … “Nemčija je pod njenim vodstvom iz ambiciozne države, ki vodi EU, postala država, ki hoče ohraniti EU, to pa ne vem, ali je za evropski eksperiment dovolj.” Kot meni Udovič, bi lahko bil svež veter, ki bo zavel v Nemčiji, prednost.
Ključna napaka Angele Merkel
Kaj pa je bila največja napaka v sicer zavidanja vredni politični karieri Angele Merkel?
“Po vojni smo vsi generali. Danes ocenjevati njen mandat je zelo enostavno. Sam bi sicer rekel, da je bila njena ključna napaka ekonomsko-finančna kriza, ne migrantska kriza. Takrat se je Evropa začela deliti na staro, na novo, na to, kdo bo dobil kredite, pod kakšnimi pogoji … Glavna napaka EU in Nemčije kot nosilne članice – Francija je pri tem malo v zatonu po koncu vladavine Jacquesa Chiraca – je po mojem mnenju gospodarska kriza, ki je prapočelo vseh kriz, ki smo jim danes priča,” je v oddaji N1 STUDIO povedal Udovič.
“Na neki točki je treba tudi v družini reči: Dovolj je, zmenimo se, tako kot mora biti. Ta blažilni učinek kanclerke Merkel, ki ga je uporabljala tako na nacionalni kot evropski ravni, je povzročil fragmentacijo EU, ki pa je nevarna,” je še dodal.
Oddaja N1 STUDIO je bila posneta v tednu pred volitvami.
Celotno oddajo N1 STUDIO si lahko ogledate tukaj:
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!