Zaradi premalo prostora trupla v zagrebški bolnišnici kar na tleh mrtvašnice

Svet 28. Apr 202309:58 0 komentarjev
Mrtvašnica
PROFIMEDIA

V uredništvu hrvaškega portala Index.hr so prejeli posnetke, na katerem so trupla ljudi kar na tleh mrtvašnice zagrebške bolnišnice Sveti Duh. Medtem ko se je hrvaško ministrstvo za zdravje ostro odzvalo na razmere na patološkem oddelku bolnišnice, tam pravijo, da preprosto nimajo dovolj hladilnikov in da je adaptacija mrtvašnice v načrtu.

O posnetku, na katerem je na tleh oddelka za patologijo videti najmanj sedem trupel, še štiri pa so pokrita z rjuho na transportnih vozičkih, je uredništvo Indexa.hr obvestilo vodstvo bolnišnice Sveti Duh, hrvaško ministrstvo za zdravje in zagrebško občino.

“Stavba, v kateri je oddelek za patologijo in citologijo, je bila zgrajena junija 2018. V mrtvašnici je 12 hladilnih omar za trupla pokojnikov. Žal je bilo to za našo bolnišnico že ob projektiranju premalo,” se je glasil odgovor Svetega Duha.

Kot dodajajo, morajo zaradi premajhnega števila hladilnih omar trupla hraniti v prostorih mrtvašnice, dokler se katera izmed njih ne sprosti. Začeli so postopek adaptacije in razširitve mrtvašnice, ob tem pa so kupili 15 dodatnih hladilnikov. S prenovo bodo pridobili 40 dodatnih kvadratnih metrov. Denar za to je zagotovila zagrebška občina.

17. marca letos je bil na inštitutu za patologijo opravljen tudi inšpekcijski nadzor s strani sanitarno inšpekcijske službe, ki so ga ponovili tudi 4. aprila, nepravilnosti pa niso ugotovili, zagotavljajo v bolnišnici.

Na hrvaškem ministrstvu za zdravje pravijo, da je takšen način hranjenja posmrtnih ostankov “skrajno neprimeren in nehuman”, in dodajajo, da mora direktorica nujno sprejeti potrebne ukrepe, če pride do navedenega stanja, pri čemer je “pravno odgovorna za zakonitost, strokovnost in organizacijo dela v svojem zdravstvenem zavodu”.

Sicer na razmere na inštitutu za patologijo že dolgo opozarjajo. Klima in prezračevanje naj ne bi delovala že dve leti, kar je ogrožalo zdravje zaposlenih. V prostorih inštituta so trupla pacientov, ki razpadajo, zaradi česar seveda nastaja neznosen smrad, kar zagotovo niso ustrezni delovni pogoji, je še opozorilo ministrstvo.

Poročila, ki jih je dobilo ministrstvo, kažejo tudi, da pokojni na tleh ostanejo tudi dva ali tri dni, temperatura v mrtvašnici pa doseže do 25 stopinj Celzija.

Prav tako v bolnišnici manjka zaščitnih mask s filtri, ki so nujna za opravljanje dela na patološkem oddelku. “Zaposleni so direktorico pozvali k ukrepanju, vendar trdijo, da nima posluha za to temo, kot za vse druge težave v njeni bolnišnici,” so za Index povedali na ministrstvu za zdravje.

“Glede na vse navedeno je ministrstvo nemudoma obvestilo direktorico bolnišnice Sveti Duh, da je dolžna omenjene probleme rešiti v sodelovanju z organi zavoda in ustanoviteljem, mestom Zagreb. Prav tako smo primer predali sanitarni inšpekciji,” so ob tem dodali.

Decembra 2021 je direktorica bolnišnice postala Anamarija Šimundić in to ni prva afera, odkar je prevzela vodenje Svetega Duha – najbolj odmeven je bil primer Čavajda, o katerem smo obsežno poročali tudi v Sloveniji. Spomnimo, Mireli Čavajda niso želeli prekiniti nosečnosti, kljub temu da je imel njen zarodek na možganih tumor, zaradi katerega bi se otrok rodil hudo prizadet ali pa bi kmalu po porodu umrl. Zdravstvena inšpekcija je zoper bolnišnico junija lani zaradi tega uvedla inšpekcijski postopek.

Pred dvema mesecema pa se je bolnišnica pojavila na naslovnicah hrvaških medijev zaradi smrti dveh bolnikov na urgenci. Zaradi te afere in številnih anonimnih prijav zoper vodstvo te bolnišnice, ki so prispele na naslove uredništev številnih medijev, se je nedavno odzval tudi upravni odbor bolnišnice.

“V zadnjih mesecih je bilo z anonimnega elektronskega naslova na več medijskih hiš, zdravniških združenj in državnih institucij poslanih več anonimnih prijav, ki poskušajo inkriminirati delo bolnišnice Sveti Duh,” so zapisali in poudarili, da samo del teh prijav obravnava tudi inšpekcija, ki ugotavlja, ali so se res zgodile kakšne nepravilnosti. “Če bodo nepravilnosti ugotovljene, bodo odpravljene v najkrajšem možnem času,” so dodali.

Bolnišnica Sveti Duh je v lasti mesta Zagreb, dogradili pa so jo pred leti. Nekateri deli bolnišnice veljajo za ene najbolj modernih in dobro opremljenih na Hrvaškem. V njej dela okoli 1.600 zaposlenih, na voljo pa je 580 bolniških postelj.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!