Zelenski resno opozarja: Če ne bo pomoči, se bomo prisiljeni umakniti

Svet 31. Mar 202416:06 12 komentarjev
Zelenski obiskal Doneck
REUTERS

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski resno opozarja, da njihova napadena država potrebuje pomoč. "Če ne bo kmalu prispela, se bomo prisiljeni umakniti," je apeliral na ameriški kongres. Ponoči je Rusija nadaljevala napade na Ukrajino, zaradi uničene energetske strukture se v več regijah spopadajo z električnimi mrki.

Ukrajina že več mesecev čaka na pomoč ameriškega kongresa.

Ameriški senat je namreč februarja potrdil predlog novega paketa pomoči, znotraj katerega bi Ukrajina prejela 60 milijard dolarjev (približno 55,5 milijarde evrov), a se je nato zataknilo v predstavniškem domu, kjer se s predlogom ne strinjajo. Denarja zato še vedno ni. Iz napadene države se vrstijo vse bolj glasna opozorila, da je pomoč vsak dan bolj potrebna.

V petek je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski v intervjuju za Washinton Post znova spomnil kongres, da še vedno čakajo. To je bilo njegovo najbolj resno opozorilo do zdaj. Če pomoč ne bo kmalu prispela, se bodo ukrajinske sile prisiljene umakniti, pravi. Ogrožena bi bila lahko tudi večja ukrajinska mesta.

“Če ni podpore ZDA to pomeni, da ni zračne obrambe, raket patriot, naprav za motenje elektronskega bojevanja, topniških granat kalibra 155 mm,” je našteval ukrajinski predsednik in pripomnil, da to pomeni predajo ozemlja Rusiji “korak za korakom”.

Obenem je opozoril, da pomanjkanje streliva in drugega orožja pomeni manj intenzivno bojevanje z njihove strani. “Če dnevno potrebuješ 8.000 izstrelkov, pa jih imaš 2.000, ni veliko izbire.” Možna rešitev, ki seveda ni idealna, bi bilo skrajšanje frontne črte.

Ukrajina v preteklih mesecih že prisiljena v umik

Prejšnji mesec se je bila ukrajinska vojska zaradi pomanjkanja vojaških in drugih zalog pripravljena umakniti iz strateško pomembnega mesta Avdijivka. Gre za eno izmed večjih mest v vzhodni Ukrajini, ki je bilo v večmesečnem ruskem obleganju popolnoma uničeno.

Izguba Avdijivke in Bahmuta kaže, da se vojna obrača v korist ruskim silam. Pred kratkim je Rusija še okrepila napade na obmejne ukrajinske vasi, ruski predsednik Vladimir Putin pa je ob tem izpostavil načrte, da bi znotraj Ukrajine oblikoval tamponsko območje, s katerim bi Rusijo umaknil izven dosega ukrajinskega topništva.

V zadnjih mesecih na vojaški konflik in možno širitev izven meja Ukrajine opozarja več evropskih članic. Poljski premier Donald Tusk je denimo ta teden opozoril, da se Evropa nahaja v predvojnem obdobju, estonska premierka pa je v sredini januarja ocenila, da se bodo razmere v vzhodnem bloku Nata zaradi Rusije v naslednjih treh do petih letih močno poostrile.

Zaradi napadov v primežu električnih mrkov

Rusija je v noči na nedeljo nadaljevala z napadi na Ukrajino, kjer se je v soboto zaradi uničene energetske infrastrukture več regij spopadalo z električnimi mrki.

O težavah pri dobavi elektrike so v soboto zvečer poročali iz regije Dnipropetrovsk, Sumi in Poltava ter iz Harkova. Nacionalni operater Ukrenergo je danes sporočil, da so ruske sile ciljale tudi energetsko infrastrukturo na jugu države, zaradi česar prihaja do motenj v dobavi elektrike v Odesi in okolici.

Zračna obramba je nad Ukrajino prestregla 18 ruskih izstrelkov. Zelenski je zaradi škode, ki so jo povzročili vnovični napadi na energetskem omrežju, zahod znova pozval, naj pošlje pomoč.

Kot je sporočilo rusko obrambno ministrstvo, pa je ponoči bila aktivna tudi tamkajšnja zračna obramba, ki je sestrelila najmanj 13 ukrajinskih raket.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje