Ženske spregovorile o nadlegovanju na znameniti romarski poti: “Bilo je grozno”

Svet 11. Nov 202418:02
Romanje
Samotna pot na Camino de Santiago (Foto: PROFIMEDIA)

Vse več žensk med hojo po eni izmed najbolj svetovno znanih romarskih poti Camino de Santiago naleti na moške, ki jih spolno nadlegujejo ali celo zlorabijo. Devet jih je v pogovoru za britanski Guardian izpostavilo, da so se srečale tako z neprimernimi opazkami in pripombami kot neželenimi dotiki in ekshibicionizmom. "Bilo je grozno. Počutila sem se popolnoma osamljeno," pripoveduje 25-letna romarica.

Več žensk, ki so se same odpravile na romarsko pot Camino de Santiago, je spregovorilo o tem, da so bile med romanjem žrtve spolnega nadlegovanja oziroma zlorabe. Nadlegovanje in zlorabe so se dogajale med hojo po manj obljudenih delih španskega, portugalskega in francoskega podeželja.

Devet žensk, ki so se v zadnjih petih letih same odpravile na pohod po eni izmed najbolj znanih romarskih poti v Evropi, je svojo izkušnjo s spolnim nadlegovanjem na poti podrobneje opisalo za britanski Guardian.

Sedem romaric je povedalo, da so v Španiji in na Portugalskem naletele na moške, ki so pred njimi masturbirali ali se kako drugače dotikali svojih spolnih organov. Eden od njih je romarico tudi zasledoval na poti. Več žensk je izjavilo, da so se bale za svoje življenje.

Med tistimi, ki so naletele na moške, ki so se samozadovoljevali, je 25-letna Rosie. Povedala je, da se je letos poleti sprehajala po gozdni poti na Portugalskem, ko je videla moškega brez hlač, ki jo je opazoval in ob tem masturbiral. Ko je poskušala poklicati lokalno policijo, je telefon zvonil v prazno. “Bilo je grozno. Počutila sem se popolnoma osamljeno,” je povedala 25-letnica.

Samotna pot
Samotna pot na Camino de Santiago (Foto: PROFIMEDIA)

Izpostavila je, da je romanje po Caminu že tako fizično in psihično naporno, spolno nadlegovanje pa je še dodaten težavni element, s katerim se na poti srečujejo pohodnice.

Zadnjih nekaj let so romarske poti, znane pod skupnim imenom Camino de Santiago, vse bolj priljubljene, zlasti med ženskami. Po podatkih španskih oblasti v Galiciji je lani Camino prehodilo rekordnih 446.000 romarjev, od tega 53 odstotkov žensk. “Številne so se na pot odpravile same,” je povedal predstavnik Pedro Blanca.

Pripeljal se je s kombijem in jo pozval, naj vstopi

Druga ženska je pripovedovala, da se je je več moških dotikalo, čeprav v to ni privolila, na poti je večkrat slišala neprimerne pripombe, zaradi katerih ji je bilo neprijetno. Tretja pravi, da se je med njeno hojo po odmaknjeni cesti do nje pripeljal kombi, moški v njem pa jo je pozval, naj prisede.

Leta 2019 se je na Camino podala tudi novinarka Marie Albert. Med premagovanjem 700 kilometrov dolgega romanja je dokumentirala številne napade. Eden izmed moških na poti jo je poskušal poljubiti, drugi je pred njo masturbiral. En moški jo je nadlegoval prek sporočil, še eden ji je sledil na ulici. Včasih so bili napadalci drugi romarji, bala se je, da bi jih na poti znova srečala, njeno zgodbo povzema Guardian.

Lorena Gaibor, ki je pred devetimi leti ustanovila spletni forum za romarice Camigas, pravi, da so poročila šokantna, a ne presenetljiva. “Spolno nadlegovanje na Caminu je endemično. Zdi se, da je zelo pogosto. Vsako leto ženske pripovedujejo, da doživljajo iste stvari.”

Do incidentov običajno prihaja, ko ženske same hodijo po odročnih delih Camina.

Malo prijav, primerov pa vse več

Od devetih žensk, ki so govorile z Guardianom, jih je šest incidente prijavilo policiji. Le v enem primeru je bil storilec odkrit in kazensko preganjan.

O nekaj incidentih na romanju v zadnjih letih so poročali tudi španski mediji. Leta 2018 naj bi dva moška ugrabila in posilila 50-letno Venezuelko, ki je hodila po severozahodni Španiji. Lani je španska policija aretirala 48-letnega moškega, ki naj bi na domu proti njeni volji zadrževal 24-letno romarico in jo med tem spolno zlorabljal.

Romanje
Samotna pot na Camino de Santiago (Foto: PROFIMEDIA)

Leta 2019 so na Portugalskem aretirali 78-letnika, ki je bil prav tako obtožen ugrabitve in posilstva romarice iz Nemčije.

Zaskrbljenost glede varnosti romaric je v javnosti izbruhnila leta 2015, ko je na podeželskem območju province León v Španiji izginila ameriška romarica Denise Thiem. Kasneje so jo našli mrtvo, špansko sodišče pa je leta 2017 njenega morilca obsodilo na 23 let zapora.

Policija na Portugalskem je povedala, da je od leta 2023 prejela pet prijav romarjev, vse pa so bile povezane s primeri ekshibicionizma. Nobeden od osumljencev ni bil identificiran, prav tako ni bila izvedena nobena aretacija.

Zaradi številnih zgodb o nadlegovanju in spolnih zlorabah med romanjem je španska vlada leta 2021 začela varnostno kampanjo. Danes je v Galiciji že več kot 1.600 točk, kjer so romarjem na voljo informacije, kje lahko najdejo pomoč. Španska civilna garda je okrepila svojo prisotnost ob romarskih poteh.