Skupina znanstvenikov s severovzhodne zvezne univerze v Jakutsku v Rusiji želi klonirati izumrlega bizona, katerega izjemno lepo ohranjen primerek so našli v sibirskem permafrostu. Poznavalci dvomijo o njihovem uspehu.
Ruski znanstveniki želijo klonirati izumrlo vrsto bizona, katerega zelo dobro ohranjen primerek, star okoli 8.000 let, so našli pod sibirskim permafrostom, območjem s trajno zamrznjenimi tlemi. Ravno zaradi odlične ohranjenosti tkiva mumificiranega kadavra znanstveniki verjamejo, da bi jim to lahko uspelo, čeprav nekateri strokovnjaki menijo, da bo to vse prej kot enostavno, piše Live Science.
Mumificiran primerek neznane izumrle vrste bizona so našli poleti 2022 v ruski regiji Verhojansk. Najdbo so nato prenesli v laboratorij Muzeja mamutov, ki deluje pod okriljem severovzhodne zvezne univerze (NEFU) v Jakutsku v Sibiriji.
Preliminarne analize so pokazale, da gre za mladiča bizona neznanega spola, ki je poginil pri starosti med enim in dvema letoma. Kot je v izjavi za javnost zapisal NEFU, ne morejo natančno povedati, pred koliko leti je najdeni bizon živel, so pa na tem območju že leta 2009 in 2010 našli podobna primerka, za katera je bilo ugotovljeno, da izvirata iz obdobja izpred 8.000 do 9.000 let.
Med obdukcijo, pri kateri so odvzeli vzorce dlake, kože, kosti, mišičnega tkiva in rogov in odstranili možgane, so znanstveniki ugotovili, da so tkiva najdenega primerka izjemno dobro ohranjena, kar jih je navdalo z upanjem, da bi lahko to vrsto bizonov znova oživili s pomočjo kloniranja.
“Opravka imamo s posebno najdbo, ki bi lahko zahvaljujoč pridobljenim materialom v prihodnosti omogočila kloniranje najdene živali,” je prepričan južnokorejski strokovnjak za kloniranje Hvang Vu Suk, ki sodeluje z znanstveniki na NEFU.
Ekipa znanstvenikov se želi vrniti na mesto najdbe, kjer bi skušali najti še druge primerke bizonov. Ti bi jim pomagali pri ponovni oživitvi te vrste.
Hvang Vu Suk je znan predvsem po škandalu, ki je v znanstveni sferi izbruhnil leta 2006. Zaradi ponarejanja rezultatov in kršenja pravil biotehnike med poskusom kloniranja človeških zarodnih matičnih celic je bil južnokorejski znanstvenik odpuščen z univerze v Seulu in skoraj pristal v zaporu.
Švedski znanstvenik: To ne bo mogoče
Kljub optimizmu skupine znanstvenikov z ruske univerze pa nekateri strokovnjaki niso prepričani, ali je kloniranje bizona iz pradavnine mogoče. “V več pogledih menim, da ne bo mogoče klonirati najdenega bizona,” je dejal paleontolog s švedske univerze v Stockholmu Love Dalén, ki sicer ni del ekipe, ki je opravila obdukcijo in secira najdenega bizona. Meni namreč, da je ne glede na zelo dobro ohranjenost tkiva DNK po vsej verjetnosti preveč uničen, da bi lahko izvedli kloniranje.
Dodal je, da je treba imeti za kloniranje nepoškodovane kromosome. “Kar opažamo tudi pri najbolj ohranjenih primerkih, je to, da so kromosomi vedno razbiti na milijone delčkov,” je povedal za Live Science. “Menim, da je bolj verjetno, da pri metu kovanca tisočkrat zapored vržemo ‘cifro’, kot da v več tisoč let starem primerku najdemo nepoškodovan kromosom,” je ponazoril.
Dalénu se zdi bolj verjetno sekvenciranje glavnine njegovega genoma, ki bi ga lahko nato kombinirali z dednim zapisom drugih izumrlih ter še živečih vrst, ter tako morda uspeti pri ponovni oživitvi izumrle živali. “Tudi to bo ekstremno težko, vendar je možnost uspeha v primerjavi s poskusi direktnega kloniranja veliko večja,” je zaključil.
Skupina znanstvenikov z NEFU je pred časom preučila truplo starodavnega jamskega medveda, ki je 3.500 let ležalo skoraj popolnoma ohranjeno v zamrznjeni divjini vzhodne Sibirije.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje