Dr. Jela Krečič nam pomaga najti odgovore na "vprašanja za milijon dolarjev": Kakšna je diagnoza aktualnega svetovnega dogajanja? Kaj se lahko naučimo iz popkulture? Kakšne politike in svetovne voditelje bi potrebovali - kateremu režiserju bi morali biti podobni? Česa ne vemo o sebi, ko se rodi ljubezen? Kako ne prenehamo ljubiti?
V enem samem pogovoru: nemir svetovnih trgov zaradi Trumpa, tisto, česar ne vemo o ljubezni, serije na Netflixu in možnost družbenih sprememb. Politično, umetnost. Filozofija, sivo na sivem … Dr. Jela Krečič je filozofinja, ki nam tokrat pomaga razumeti svet in nas.

Dr. Jela Krečič je intelektualka, doktorica filozofije, ki je, preden je doktorirala iz filozofije, diplomirala iz kulturologije, bila je tudi novinarka na Delu … Poučuje popularne kulture na oddelku za sociologijo na ljubljanski Filozofski fakulteti, sodeluje pa tudi na Fakulteti za družbene vede in Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje.
Med drugim piše znanstvene filozofske tekste o popkulturi, njena doktorska disertacija pa nosi naslov Filozofija, fantazma, film. Njena knjiga Zmote neprevaranih (od modernizma do Hollywooda) bo poleti izšla tudi v tujini, pri znani založbi Bloomsbury.
Pred dobrim desetletjem je vsa Slovenija in tudi mednarodna javnost brala njen intervju, ki ga je imela z Julianom Assangeem.
“Prvič v življenju čutim kot svetovni trgi”
Pogovor začnemo s Trumpom, nadaljujemo s filozofijo, aktualnim referendumom in žalitvami umetnic, potem pretresamo popkulturo od serij do filmov in spoznanj, ki nam jih nosijo, končamo pa z ljubeznijo. Celoten pogovor lahko gledate ali poslušate v posnetku na vrhu strani. Spodaj pa vam ponujamo nekaj citatov in poudarkov iz pogovora z dr. Krečič.
O aktualnem dogajanju v svetu med drugim pravi: “Smo v nekem trenutku, ko še ni čisto jasno, kaj se sploh dogaja oz. na kako močan način se je svet transformiral v rekordno hitrem času. Trgi so nemirni. In prav pomislila sem, da prvič v življenju čutim zelo podobno kot trgi. Tudi jaz sem zelo nemirna. Ravno zaradi občutka dezorientiranosti.”
Diletantsko, nespoštljivo
Ob žalitvah in napadih na umetnice in umetnike ob prihajajočem referendumu razloži, kaj vse bi si morali tisti, ki to počnejo, prebrati in o čem vse bi se morali izobraziti. Duchamp, Fontana, Banksy, avantgarde, Cattelan? … “Zdi se mi zelo nespoštljivo in diletantsko, da ljudje, ki nimajo pojma o neki avtonomni sferi, ki je zelo razvita, zelo podprta s študijami, tako prostodušno operirajo z diskvalifikacijami. Od politikov tega ranga bi pričakovala, da se vsaj malo bolj podučijo o stvareh, o katerih tako radi razsojajo.”
Subjekti, ki ljubimo, o ljubezni ne moremo vedeti veliko
O tem, kako se zgodi ljubezen in česa ne vemo: “Strukturno nujno ne moremo veliko vedeti o ljubezni, vsaj ne kot subjekti, ki ljubimo. Ljubezen nas vedno preseneti, nemogoče jo je anticipirati. In zato mi je ta tema zanimiva. Ravno v času, ko vsi želimo biti neprevarani, osveščeni, polni vednosti, je tukaj neka stvar, ki nas “porazira” ali pa razkrije to, kako malo v resnici vemo o sebi. O sebi si očitno pripovedujemo zgodbe, pri tem pa nam uhajajo ključne stvari.”
V pogovoru izveste med drugim še:
- Kako bi morali misliti drugačen, boljši svet, in kako so nam lahko tu za zgled filmi, fikcija?
- Zakaj so odtenki sive kdaj bolj zanimivi kot vse barve?
- Se je filozofija sposobna upreti komodifikaciji in fetišizaciji; lahko ostane polje svobode?
- Kaj razmišlja ob svetovnem fenomenu serije Adolescenca?
- Kako secira popkulturo in čeznjo preliva filozofijo?
- Katere filme vpleta v tekste o ljubezni? Kakšen je pomen nevednosti v ljubezni in kaj ima komedija z dolgoživostjo zveze?
- In katero vprašanje se ji zdi v teh časih najbolj na mestu; kaj se dr. Jela Krečič najbolj sprašuje? (“Kako tvoriti družbene vezi? Kaj sploh pomeni družba danes? … Ali obstaja prepričanje, da sploh še lahko živimo skupaj?”)
Preverite celoten pogovor v zgornjem posnetku!
Na podkaste s Suzano Lovec se lahko sicer naročite na platformah APPLE PODCASTS, SPOTIFY, SOUNDCLOUD, CASTBOX in DEEZER in tudi na našem YouTubovem kanalu, najdete pa jih tudi na Metroplayu in Eonu. Vsi N1 podkasti s Suzano Lovec so zbrani tudi na naši podstrani Podkast.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje