Vsako leto se med novoletnimi prazniki v Sloveniji odpre razprava o (ne)smiselnosti in (ne)upravičenosti prodaje in uporabe pirotehnike. Policisti, zdravniki in gasilci svarijo pred poškodbami ob nepravilni rabi pirotehnike. Agencija za okolje in NIJZ opozarjata, da ognjemeti močno poslabšajo kakovost zraka. Nevladne organizacije in veterinarji opozarjajo na trpljenje živali zaradi pokanja. Celo kmetijsko ministrstvo in uprava za varno hrano pozivata k prenehanju uporabe pirotehnike. A ministrstvo za notranje zadeve, ki je v Sloveniji pristojno za urejanje področja pirotehnike, ostaja neomajno. Hkrati pa je pri razpravi o morebitni prepovedi pirotehnike veliko zmede. Večina ljudi sploh ne ve, kaj je dejansko prepovedano in kdaj. Ste vedeli, da si lahko povsem zakonito kadarkoli v letu omislite zasebni ognjemet, tudi z več kot 300 raketami?
Zakonodaja v Sloveniji omejuje predvsem prodajo petard – izdelkov, katerih glavni učinek je pok. Celo leto sta prepovedani prodaja in uporaba vseh vrst petard. Izjema velja le med decembrskimi prazniki, ko sta dovoljeni prodaja in uporaba zgolj najbolj šibkih petard – t.i. pasjih bombic, ki so praktično nenevarne in pri katerih je tudi glasnost poka zanemarljiva.
Ko mediji vsako leto decembra najavijo, da je od 19. decembra dovoljena prodaja pirotehnike, se obvestilo nanaša zgolj in izključno na pasje bombice. Za vse druge, močnejše petarde, velja celoletna popolna prepoved.
Poka lahko vse leto. Če se zraven poka tudi zasveti
Povsem drugače pa zakonodaja obravnava ognjemetne rakete – izdelke, katerih glavni učinek je svetloba. Te so, čeprav lahko počijo enako glasno kot petarde, izvzete iz prepovedi, če jih prodajajo v kompletih ali v t. i. baterijah, kjer z eno zažigalno vrvico sprožite zaporedje izstrelkov iz škatle.
Vsak polnoletni posameznik si lahko kadarkoli v letu kupi svoj zasebni ognjemet, dokler količina eksploziva v njem ne preseže enega kilograma. Na voljo so tudi velikanske škatle s po več kot 300 izstrelki.
Skratka, kot na svoji spletni strani pojasnjuje eden od trgovcev s pirotehniko: “Več kot 99 odstotkov vseh pirotehničnih izdelkov NIMA koledarske omejitve prodaje in uporabe.” Edine s koledarsko omejitvijo so pasje bombice. Večje petarde v to niso vštete, ker so v celoti prepovedane.
Poka lahko vse leto. Če se zraven poka tudi zasveti. Je pa dejstvo, da slovenski trgovci s pirotehniko decembra ustvarijo več kot 90 odstotkov letnega prometa.
Uradno velja prepoved, v resnici pa: “Z nakupom ne boste imeli težav”
V drugačni obravnavi petard in ognjemetnih raket je nekaj logike – petarde praviloma raznese pri tleh, bližje ljudem, zato predstavljajo večje tveganje za poškodbe kot rakete, ki (ob pravilni uporabi) eksplodirajo na višini nekaj deset metrov. Poškodbe pri uporabi ognjemetnih baterij so redkejše kot pri uporabi petard, se pa dogajajo in niso nedolžne.
Policija ugotavlja, da se še vedno največ poškodb zgodi pri uporabi petard. Čeprav so te pri nas prepovedane, jih je mogoče zlahka kupiti v tujini ali na črnem trgu. “Težav ne povzročajo pirotehnični izdelki, ki se lahko prodajajo v Sloveniji, ampak pri nas prepovedani izdelki, ki so dostopni v tujih državah. Zadnjih nekaj let je mogoče opaziti, da največjo težavo predstavlja prodaja izdelkov po spletu, saj naši državljani na tujih spletnih straneh kupujejo ravno tiste izdelke, ki so pri nas prepovedani,” navajajo na ministrstvu za notranje zadeve.
Dostop do pri nas prepovedanih petard je res smešno preprost. Češki trgovec ima denimo pri nas registrirano spletno stran v slovenščini, prek katere prodaja vse mogoče petarde različnih eksplozivnih moči. Poklicali smo na slovensko telefonsko številko, objavljeno na spletni strani, da bi se pozanimali, kako je to mogoče. “Smo češko podjetje, zato slovenska zakonodaja za nas ne velja”, nam je pojasnil gospod na drugi strani. “Z nakupom ne boste imeli težav, kaj boste s temi izdelki počeli, pa je vaša stvar.”
Neučinkovitost kot razlog proti prepovedi?
Glavni argument slovenskih trgovcev proti popolni prepovedi pirotehnike je, da so že zdaj veljavne delne prepovedi neučinkovite. “Vsak december že 15 let se pogovarjamo o prepovedi pirotehnike,” nam je z razburjenjem v glasu dejal Aleš Ham, direktor pirotehničnega podjetja Hamex. “Zakaj bi jo prepovedali? Zato da bomo še več kupovali v Italiji, v Avstriji? Mislite, da bodo ljudje prenehali uporabljati pirotehniko? Samo DDV bodo plačali v drugi državi, pokalo pa bo še vedno. In kupili bodo izdelke, ki nimajo navodil v slovenščini.”
Podoben argument nam je v odgovoru navedlo tudi ministrstvo za notranje zadeve: “Popolna prepoved uporabe pirotehničnih izdelkov v Sloveniji ni smiselna, saj ne bi prinesla želenih rezultatov oziroma bi celo spodbudila črni trg.”
Shizofrena zakonodaja: ognjemetne baterije obravnavane blažje kot pasje bombice
Dodaten argument proti popolni prepovedi pirotehnike, ki ga navaja ministrstvo, je, da takšno potezo onemogoča evropska zakonodaja. Po veljavni direktivi namreč države ne smejo omejevati dostopnosti najbolj nedolžnih pirotehničnih izdelkov, ki predstavljajo zanemarljivo nevarnost za uporabnika in okolje. Prodaje in uporabe pasjih bombic, ki je pri nas omejena na čas novoletnih praznikov, denimo po evropski zakonodaji sploh ne bi smeli omejevati. Kot nam je povedal Aleš Ham, jih v skladu z evropsko direktivo v njihovih trgovinah prodajajo vse leto, kljub veljavni zakonski prepovedi v Sloveniji.
Kar zadeva druge pirotehnične izdelke iz višjih, bolj nevarnih kategorij, pa evropska direktiva določa, da sme vsaka država sama odločiti, kako dostopni bodo splošni javnosti. V Sloveniji bi tako brez težav prepovedali prodajo ognjemetnih baterij in raketnih kompletov, ki so zdaj na prodaj celo leto in ki tudi v prazničnem obdobju predstavljajo nezanemarljiv del pokanja.
Na Irskem je taka prepoved že v veljavi. Dovoljena je zgolj prodaja pirotehničnih izdelkov najnižje kategorije z zanemarljivo nevarnostjo in zvočnim učinkom. V Sloveniji pa imamo shizofreno zakonodajo, v kateri so pasje bombice obravnavane strožje kot ognjemetne baterije s 300 izstrelki (na spodnji sliki). Samo zato, ker je pri pasjih bombicah glavni učinek pok, pri raketah pa mnogo glasnejši pok zgolj spremlja glavni učinek – svetlobo.
“Stremeti moramo k temu, da to pokanje omejimo, kolikor je mogoče,” nam je povedal dr. Ožbalt Podpečan, vodja Nacionalnega centra za dobrobit živali pri Veterinarski fakulteti UL. “Pirotehnična sredstva, ki pokajo, so absolutno travmatična, ne samo za ljudi, ampak tudi za živali. In to brez izjeme. Vsa pirotehnična sredstva, ki proizvedejo pok, pri živalih povzročajo strah, stanje panike in šoka. Vse, kar poči, je nesprejemljivo, ne glede na to, ali gre samo za pok ali pa je zraven poka še svetlobni učinek.”
Celoten pogovor z dr. Podpečanom, tudi o tem, kako naj ravnamo s svojimi domačimi živalmi, ko zunaj poka, pa preberite tu: Kako ravnati, če imate domačo žival, zunaj pa pokajo petarde.
“Prepovedal bi hojo v hribe”
Ognjemetne baterije predstavljajo glavnino zaslužka slovenskih trgovcev. “Ognjemetne baterije so pač namenjene zabavi,” jih zagovarja Aleš Ham. “Ljudje na ta način tudi proslavljajo poroke, rojstne dneve, obletnice … Gre za izraz veselja. Kot bi rekli, da je treba prepovedati penino, saj vendar lahko pijemo sok.” Kot je dejal, bi petarde prepovedal tudi sam. “Nekaj je videti ognjemet na nebu, nekaj drugega pa dobiti petardo pod noge.”
Ham pred kamero sicer ni želel, ker še vedno okreva po hudi nesreči, ki se jim je letos februarja pripetila v podjetju in v kateri je eden od sodelavcev umrl, sam pa je bil v požaru, ki je sledil eksploziji, močno opečen. Kljub temu ostaja zagovornik pirotehnike in poudarja, da nesreča ni imela nobene zveze z zabavno pirotehniko, o kateri se pogovarjamo. V dolgoletnih razpravah o (ne)smiselnosti pirotehnike se je oborožil s številnimi primerjavami, s katerimi želi prikazati, da gre v resnici za majhen in neznaten problem. “Lani je v slovenskih gorah umrlo 25 ljudi. Zaradi zabavne pirotehnike ni še nihče umrl. In potem poslušamo, da je treba prepovedati pirotehniko. Prepovedal bi hojo v hribe.”
Nasprotnikom pirotehnike očita dvoličnost. “Ljudje podpisujejo peticije, smilijo se jim kužki. Potem pa se usedejo za mizo in pojedo zrezek.” Težava je v tem, da pirotehnika nima neke posebne koristi, da bi lahko upravičili povzročeno škodo, smo ugovarjali. “Jasno, da pirotehnika ni koristna. Za planet smo tudi ljudje sami zelo nekoristni. Veste, koliko prostora smo že odvzeli divjim živalim, naravi?”
Pa ni mogoče izdelati lepega ognjemeta brez pokanja, nas je zanimalo? “Zelo težko. V prodaji imamo tudi baterije z oznako ‘živalim prijazno’, pri katerih je pokanje bolj pritajeno, a so svetlobni efekti zelo omejeni. Če želite v zraku narisati lepo ’rožo’, pa to zahteva močnejšo eksplozijo.”
Javnost je za strožje predpise
V Sloveniji zaradi evropske zakonodaje pirotehničnih izdelkov ne moremo v celoti prepovedati. Prodaja najšibkejše pirotehnike bo morala ostati dovoljena. Lahko pa prepovemo prodajo večjih kompletov raket in baterij, ki vsakemu omogočajo, da si kadarkoli v letu privošči zasebni ognjemet. Zaradi odprtih meja sicer tudi prepoved celotne močnejše pirotehnike ne bi povsem odpravila pokanja. Bi pa vsako glasno pokanje lahko postalo podlaga za ukrepanje policije. Trenutno se namreč poki prepovedanih petard pogosto zlijejo s poki dovoljenih ognjemetov.
Policisti sicer menijo, da je trenutna zakonodaja ustrezna, a kot so nam povedali, tudi z zaostritvijo ne bi imeli težav. “Policija ne nasprotuje spremembi zakonodaje v popolno prepoved,” so nam odgovorili.
Tudi javno mnenje je na strani strožjih omejitev za uporabo pirotehnike. V javnomnenjski raziskavi o pirotehniki, ki jo je družba Valicon konec leta 2021 izvedla za naročnika, podjetje Tam-Tam, se je za popolno prepoved pirotehnike, tudi med novoletnimi prazniki, izreklo 62 odstotkov vprašanih.
Pravice širše skupnosti nad pravico posameznika
Z ustavnopravnega vidika je prepoved pirotehnike razmeroma preprosto utemeljiti, je za N1 pojasnil predstojnik katedre za ustavno pravo na Pravni fakulteti UL dr. Samo Bardutzky. Država ima namreč “obveznost, da nas ščiti pred ravnanji, ki posegajo v našo varnost (34. člen ustave), duševno in telesno celovitost (35. člen ustave), pa tudi zasebno lastnino (33. člen ustave). Poleg tega je ustavna pravica tudi zdravo življenjsko okolje (72. člen ustave), v okviru te pa je ustavna kategorija tudi varstvo živali pred mučenjem.” Prepoved pirotehnike bi tako zelo verjetno prestala morebitno presojo ustavnega sodišča.
Tudi argument, da bi s prepovedjo zgolj spodbudili ljudi h kupovanju pirotehnike v tujini in na črnem trgu, ga ne prepriča. “Prepoved prodaje v Sloveniji pomembno zmanjša dostopnost, tudi če je ne odstrani popolnoma. Argument dostopnosti na črnem trgu na primer ne sme voditi naše diskusije o tem, ali je smiselno, da prepovemo, omejimo oziroma dopustimo trde droge ali smrtonosno orožje.”
Celoten članek z argumentacijo ustavnega pravnika dr. Sama Bardutzkega lahko preberete tu: Prepoved pirotehnike? Kaj nam je odgovoril ustavni pravnik.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje