V posnetku zgoraj si oglejte, kako je videti največja ledena gora na svetu, ki se je pred skoraj 40 leti odtrgala od Antarktike in sedaj pluje po Južnem oceanu.
Fotograf Rob Suisted je v nedeljo med potovanjem po Antarktičnem oceanu v svoj objektiv ujel največjo ledeno goro na svetu, ki so jo znanstveniki poimenovali A23a, poroča Reuters.
Ogromna ledena gora, ki je velika kot približno petina Slovenije (gorenjska in goriška statistična regija skupaj) ali 24 Ljubljan, drsi mimo severnega dela Antarktičnega polotoka, pri čemer ji pomagajo močni vetrovi in tokovi, je razvidno s posnetkov.
Leta 1986 se je ledena gora, na kateri je nekoč stala sovjetska raziskovalna postaja, odtrgala od obale Antarktike in se pomaknila v Weddllovo morje v bližini, kjer se je zasidrala na oceanskem dnu.
V zadnjem letu se je začel ledeni otok pospešeno premikati, kmalu pa bo po napovedih strokovnjakov zapustil antarktične vode. Zakaj se je ledena gora začela premikati, preberite v našem članku.
“Na posnetku vidite ledeno goro A23a, trenutno največjo ledeno goro na svetu. Ledeni otok je velik 4.000 kvadratnih kilometrov. Ob njem plujemo že več ur. Gora je v najvišji točki visoka 400 metrov, kar je dvakrat toliko, kot je dolga naša ladja. Pred več kot 35 leti se je odcepila od ledene police Filchner v Weddllovem morju. Končno se je osvobodila in vstopila v Antarktični ocean. Neverjetno. Naravne sile, ki spreminjajo okolje, so tako velike,” je z navdušenjem povedal fotograf.
A23a najverjetneje čaka podobna usoda kot ostale ledene gore. Skoraj zagotovo jo bo antarktični krožni tok odnesel proti južnemu Atlantiku. Prej ali slej pa se vse ledene gore stalijo in izginejo v mogočnih vodah.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!