EU poziva Moskvo k obnovi sporazuma o izvozu žita

Svet 30. Okt 202213:33 10 komentarjev
žito
Dado Ruvic/REUTERS

EU poziva Rusijo, naj obnovi sodelovanje v sporazumu o izvozu ukrajinskega žita, je danes v tvitu zapisal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Moskva je sodelovanje ustavila v soboto po napadu na svojo črnomorsko floto v Sevastopolu na Krimu, za katerega je okrivila Ukrajino in Veliko Britanijo.

Po sobotnem odstopu ruske strani od sporazuma o izvozu ukrajinskega žita Evropska unija poziva Rusijo, naj to odločitev spremeni, je v tvitu zapisal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. S tem namreč ruska stran po njegovih besedah “ogroža glavno izvozno pot za prepotrebna žita in gnojila, s katerimi bi naslovili globalno prehransko krizo, ki jo je povzročila njena vojna proti Ukrajini”.

Podobno so Rusijo k ohranitvi sodelovanja v sporazumu že v soboto pozvali Združeni narodi, ki so skupaj s Turčijo posredovali pri julija sklenjenem sporazumu.

Sporazum o izvozu žita se je izkazal za bistvenega pri lajšanju krize pri oskrbi s hrano, ki jo je sprožila ruska agresija na Ukrajino, eno glavnih svetovnih izvoznic žita. Rusija je namreč dotlej blokirala ukrajinska pristanišča in s tem tudi izvoz žita.

Rusija, ki je že večkrat zagrozila, da bo odpovedala sporazum, če bi prišlo do terorističnega napada ali sabotaže, je v soboto naznanila ustavitev sodelovanja. Ukrajino je ob tem obtožila, da je ob pomoči Velike Britanije z brezpilotnimi letalniki in plovili napadla rusko črnomorsko floto v Sevastopolu na Krimu.

V Kijevu, ki napadov ni priznal, so se odzvali z besedami, da Moskva izrablja lažne razloge za blokado žitnega koridorja, in pozvali države, naj jo pozovejo k vrnitvi k sporazumu.

Kot so sporočili z ukrajinskega veleposlaništva v Sloveniji, naj bi na odhod iz zasedenih ukrajinskih pristanišč čakalo 176 ladij, natovorjenih z več kot dvema milijonoma ton žita. V skladu z dogovorom morajo predstavniki Ukrajine, Rusije, Turčije in Združenih narodov pred odhodom pregledati tovor na vseh ladjah, ki izvažajo žito. Na veleposlaništvu so prepričani, da Rusija namerno moti te aktivnosti. “Pripravljanje čakalne vrste za ladje se je začela septembra, kar pomeni, da se je ruska stran že takrat odločila za blokado izvoza žita,” so navedli na veleposlaništvu.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v odzivu na rusko ustavitev sodelovanja v sporazumu v soboto zvečer pristojne države pozval tudi, naj Rusijo izključijo iz skupine 20 vodilnih svetovnih gospodarstev na svetu (G20).

“Alžirija, Egipt, Jemen, Bangladeš, Vietnam – te in druge države bi lahko trpele zaradi nadaljnjega zaostrovanja krize s hrano, ki jo Rusija namerno izziva,” je v večernem nagovoru dejal Zelenski. Ob tem je postavil retorično vprašanje, zakaj lahko peščica ljudi v Kremlju odloča o tem, ali bodo ljudje v omenjenih državah imeli hrano.

Po besedah ukrajinskega predsednika je potreben odločen odziv tako ZN kot tudi skupine G20, ki bo sredi novembra zasedala v Indoneziji. “Rusija ne spada v skupino G20,” je ocenil Zelenski. Po navedbah Kremlja sicer še ni odločeno, ali se bo ruski predsednik Vladimir Putin novembrskega vrha skupine G20 sploh udeležil.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje