Stoltenberg: Putin se pripravlja na večjo vojno

Svet 14. Feb 202307:44 > 17:33 11 komentarjev
Vojna v Ukrajini
Yevhenii Zavhorodnii/REUTERS

Obrambni ministri članic Nata v Bruslju razpravljajo o nadaljnji podpori Ukrajini, kjer naj bi ruske sile intenzivno obstreljevale ukrajinske obrambne položaje v Donecku. Po mnenju generalnega sekretarja zveze Nato Jensa Stoltenberga ti napadi kažejo, da se je nova ruska ofenziva že začela. Članice zavezništva je pozval, da obljubljeno orožje in strelivo čim prej v velikih količinah dostavijo Ukrajini. V Rusiji pa še vedno potekajo rekrutacije novih borcev za rusko vojsko in skupino Wagner. Pod pritiskom naj bi se znašli tudi priseljenci iz osrednje Azije. Razmere na ukrajinski fronti so ekstremno težke, še posebej na vzhodu države, je v večernem nagovoru narodu dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Posebej zahteven je položaj na vzhodu države, kjer Rusija začenja novo ofenzivo.

Ministri za obrambo članic zveze Nato v Bruslju z ukrajinskim kolegom Oleksijem Reznikovom razpravljajo o nadaljnji podpori Ukrajini, od koder poročajo o novih intenzivnejših ruskih obstreljevanjih. Ogenj artilerije naj bi bil uperjen proti ukrajinskim obrambnim položajem v doneški regiji, kjer hudi spopadi potekajo že vse od poletja.

Pritisk ruske vojske je že nekaj časa največji v okolici mesta Bahmut, ki so se mu ruske sile v zadnjih mesecih približale. “V mestu ni niti enega kvadratnega metra, ki bi bil varen in ne bi bil v dosegu sovražnega ognja ali brezpilotnikov,” je po poročanju Reutersa povedal regionalni guverner Pavlo Kirilenko.

Kijev z Zahodnimi zavezniki v zadnjih dneh pričakuje novo rusko ofenzivo na vzhodu države, po mnenju generalnega sekretarja zveze Nato Jensa Stoltenberga pa zadnja obstreljevanja in napadi nakazujejo, da se je ta že začela. Kot je dejal pred današnjim srečanjem z obrambnimi ministri, je jasno, da sta se Kijev in Nato znašla sredi logistične tekme. “Ključna oprema, kot so strelivo, gorivo in rezervni deli, morajo priti v Ukrajino, preden Rusija prevzame pobudo na bojišču. Hitrost je tista, ki bo rešila življenja,” je dejal Stoltenberg.

Zaveznice je pozval, da Kijevu hitro dobavijo obljubljeno orožje in čim več streliva. “Prednostna in nujna naloga je, da Ukrajini zagotovimo obljubljeno oborožitev, s katero bo lahko ohranila svojo obrambno sposobnost,” je poudaril prvi mož zavezništva, ki je že v ponedeljek poudaril, da je trenutna poraba streliva v Ukrajini precej višja od proizvodnje v članicah Nata.

Ni namreč videti, da se Rusija na čelu s predsednikom Vladimirjem Putinom pripravlja na mir, je dejal. “Vidimo ravno nasprotno. Pripravlja se na večjo vojno, na nove ofenzive in nove napade,” je še opozoril Stoltenberg.

Preberite še: Izpoved Wagnerjevih plačancev: Krutost skupine, otopelost od smrti in ubijanja

Poleg pogovorov o nadaljnjih dobavah orožja in vojaške opreme Ukrajini, vključno z letali, pa bodo obrambni ministri držav članic v sredo govorili tudi o krepitvi vojaške industrije in popolnitvi zaloge orožja in streliva. Te so zaradi pomoči Ukrajini pri številnih zaveznicah precej izpraznjene.

Nizozemski lovci pa so v bližini Poljske prestregli rusko izvidniško letalo, ki sta ga spremljali še dve lovski letali. Po poročanju Reutersa, so letala iz ruske eksklave Kaliningrad letela proti Poljskemu zračnemu prostoru, ki ga varujejo Natova letala. Nizozemski lovci so ruska letala pospremili nazaj proti Kaliningradu.

Nemški obrambni minister: Priprave za dobavo leopardov 2 napredujejo počasi

Priprave za hitro dobavo bojnih tankov leopard 2 napredujejo počasi, je danes ob robu srečanja kontaktne skupine za Ukrajino v Bruslju opozoril nemški obrambni minister Boris Pistorius. Poleg Nemčije, ki bo Kijevu dobavila 14 tankov leopard 2A6, je doslej dobavo tovrstnih tankov obljubila samo Portugalska. Pri tem je Pistorius dejal, da se o nadaljnjih dobavah leopardov 2A6 trenutno ne razpravlja. Leopardi 2A4, ki naj bi jih dobavila Poljska, pa naj bi se soočali s težavami pri operativni zmogljivosti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Boris Pistorius
PROFIMEDIA

“Še vedno ostaja odprto vprašanje, kako zagotoviti zadostno količino streliva in rezervnih delov. Nemčija tega ne more zagotoviti, to lahko zagotovijo le orožarska podjetja,” je še dodal.

Norveška je medtem sporočila, da bo Ukrajini dobavila osem tankov leopard 2 in do štiri podporna vozila. Poleg tega bo za strelivo in rezervne dele namenila približno 24,8 milijona dolarjev. Prispevali bodo tudi k usposabljanju ukrajinskih vojakov na Poljskem. Usposabljanje ukrajinskih vojakov je napovedala tudi Španija. Dobavo leopardov 2 Kijevu so poleg Nemčije in Poljske napovedale tudi Finska, Španija in Portugalska, ki pa konkretnega števila tankov, ki jih nameravajo dobaviti, še niso podale. Danska, Nemčija in Nizozemska so poleg tega obljubile tudi dobavo starejših leopardov 1.

V Rusiji nove vojake iščejo tudi med priseljenci

V Rusiji pa naj bi paravojaška skupina Wagner iskala nove rekrute. Kot poroča britanski BBC, naj bi bili glavna tarča priseljenci iz osrednje Azije, ki so v Rusijo prišli zaradi dela. Wagnerjevi predstavniki so že pred meseci nove rekrute iskali v zaporih, kjer so prostovoljcem obljubljali anamnezo in status heroja. BBC pa je pridobil pričevanja zapornikov iz osrednje Azije, ki naj bi jih na ukrajinsko bojišče poslali proti njihovi volji.

poslopje skupine Wagner
Igor Russak/REUTERS

Rekrutiranje priseljencev pa ne poteka le v zaporih. Po podatkih ruskega notranjega ministrstva je v državi več kot 10 milijonov priseljencev iz Uzbekistana, Tadžikistana in Kirgizistana, ki pa so zanimivi tudi za rusko vojsko. Ruske oblasti naj bi priseljence iz teh držav skušale rekrutirati v sprejemnih centrih, kjer vojaško službo oglašujejo tudi s plakati v njihovih maternih jezikih. Poleg tega naj bi jim obljubili tudi hitro pot do ruskega potnega lista.

Preberite še: Nekdanji poveljnik v ruskem Wagnerju opisal brutalnost in slabo organizacijo

Vendar pa aktivisti, s katerimi so govorili novinarji BBC, opozarjajo, da rekrutacije niso vedno prostovoljne. Zagovornica pravic migrantov Valentina Čupik je za BBC povedala, da priseljence iz osrednje Azije na ulici pogosto ustavijo policisti, ki jih nato ustrahujejo in silijo v podpis vojaške pogodbe. Ob tem jim zagrozijo z deportacijo, kar je navadno učinkovita grožnja, saj veliko delovnih migrantov nima ustreznih dovoljenj.

Svet EU bo preučil možnost uporabe zamrznjenega ruskega premoženja za obnovo Ukrajine

Švedsko predsedstvo EU je sporočilo, da namerava ustanoviti delovno skupino, ki bo preučila možnost uporabe zamrznjenega ruskega premoženja za obnovo Ukrajine. Dokončno odločitev o pristojnostih skupine bodo sprejeli v sredo, predsedoval pa ji bo Anders Ahnlid, generalni direktor švedskega nacionalnega odbora za trgovino.

“Načeloma je jasno, da mora Rusija plačati za obnovo Ukrajine. Hkrati pa se pri tem postavljajo težka vprašanja. To je treba storiti v skladu s pravom EU in mednarodnim pravom, neposrednega modela za to pa trenutno ni,” je dejal predsednik švedske vlade Ulf Kristersson.

Delovna skupina bo med drugim opravila pravno, finančno, gospodarsko in politično analizo možnosti uporabe zamrznjenega ruskega premoženja. Cilj skupine pa je tudi pridobitev jasnejše slike o tem, kje se nahaja rusko premoženje v državni lasti in kakšna je njegova skupna vrednost, je sporočilo švedsko predsedstvo Svetu EU. Delo bo potekalo v tesnem sodelovanju z delovno skupino za zamrznitev in zaplembo, ki jo vodi Evropska komisija.

Preberite še: Na evropskem črnem seznamu davčnih oaz odslej tudi Rusija

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje