Od začetka vojne v Ukrajini sta obe strani zajeli številne vojne ujetnike, v sredo pa se je zgodila njihova največja izmenjava od začetka vojne. Z ukrajinske strani je na svobodo stopilo 205 ukrajinskih in deset tujih vojakov, Rusija pa je v zameno dobila 55 vojakov. Med njimi je bil tudi pomembni politični zaveznik Vladimirja Putina.
V sredo se je zgodila največja izmenjava vojnih ujetnikov med rusko in ukrajinsko stranjo. Kot je na Twitterju sporočil vodja urada ukrajinskega predsednika Andri Jermak, se je iz ruskega ujetništva vrnilo 215 ljudi. Kot je še dodal, je šlo za 205 Ukrajincev ter deset tujcev, ki so se borili na ukrajinski strani in so včeraj že prispeli v Savdsko Arabijo. Poleg petih Britancev, dveh Američanov, Šveda in Maročana je bil med njimi tudi hrvaški državljan Vjekoslav Prebeg, zajet aprila letos, poroča hrvaški N1. Prebeg, s katerim se je po telefonu že pogovarjal tudi hrvaški premier Andrej Plenković, se bo v domovino vrnil že danes.
Ruska stran je v zameno za 205 ukrajinskih vojakov po poročanju Kyiv Independent dobila 55 vojnih ujetnikov, med katerimi pa je bil tudi Viktor Medvedčuk, ki je veljal za močnega zaveznika Vladimirja Putina.
Medvedčuka, sicer proruskega ukrajinskega politika in enega najbogatejših ljudi v državi, so po poročanju tujih medijev v Ukrajini obtožili veleizdaje v povezavi z rusko aneksijo Krima leta 2014. Do aprila letos je bil v hišnem priporu, ker pa se kmalu po začetku invazije policiji ni več javljal, so ga ukrajinski organi aretirali. Predsednik Volodimir Zelenski je zamenjavo Medvedčuka za ukrajinske vojne ujetnike predlagal že kmalu po aretaciji, vendar je Kremelj ponudbo zavrnil, še piše Guardian.
Med ukrajinskimi vojaki, ki se vračajo domov, so tudi borci bataljona Azov, ki so sodelovali v bojih v Mariupolu ter tamkajšnji jeklarni Azovstal. Po predaji jih je bila večina odpeljana v zaporniška taborišča v okupiranih ukrajinskih mestih. V izmenjavi je bilo iz ujetništva osvobojenih tudi pet visokih vojaških častnikov ukrajinskih sil, ki pa se ne bodo vrnili v domovino. Kot je sporočil Zelenski, bodo častniki, po dogovoru, do konca vojne ostali v Turčiji.
V pogajanjih za izmenjavo vojnih ujetnikov je bilo vključenih tudi več tujih voditeljev, med njimi sta bila najbolj vidna turški predsednik Recep Tayyip Erdogan in savdski princ Mohamed bin Salman, ki je posredoval pri izmenjavi tujcev.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.