V Gen energiji so letos spremenili cilj projekta drugega bloka krške nuklearke (JEK2): namesto do zdaj predvidenega 1.100-megavatnega bloka bi zgradili večji blok z močjo do 2.400 megavatov ali dva bloka. A to ne pomeni, da smo postopkovno na začetku, pravi generalni direktor Gena Dejan Paravan. Bo pa vloga za umeščanje v prostor, ki so jo imeli junija že pripravljeno, zaradi povečanja elektrarne predvidoma vložena v prvi polovici prihodnjega leta. Takrat Paravan pričakuje tudi zakon, ki naj bi olajšal umeščanje.
Gen energija je leta 2021 dobila energetsko dovoljenje za gradnjo drugega bloka krške nuklearke. Dovoljenje predvideva elektrarno z močjo 1.100 megavatov oziroma deset odstotkov več ali manj.
Lani, še v času vlade Janeza Janše, je infrastrukturno ministrstvo Jerneja Vrtovca na okoljsko ministrstvo vložilo tudi pobudo za umeščanje v prostor. Sledila je menjava vlade, okoljsko ministrstvo Uroša Brežana, ki se zdaj poslavlja s položaja, pa je pobudo za umeščanje v prostor vrnilo na infrastrukturno ministrstvo, to pa nazaj Gen energiji. V vladi so pojasnjevali, da je bila vloga nepopolna, med zagovorniki jedrske energije pa je to sprožilo ugibanja, ali je projekt JEK2 pod to vlado zastal.
Do junija je Gen energija, ki jo vodi Dejan Paravan, popravila vlogo, a je ni poslala na ministrstvo za infrastrukturo. Vlada in Gen energija sta takrat na skupni novinarski konferenci sporočila, da namerava Gen razširiti razpon možnih moči novega bloka vse do 2.400 megavatov, s čimer bi povečali nabor možnih dobaviteljev tehnologije.
“Ocenili smo, da je to sicer manjši korak nazaj, ampak je s stališča celotnega projekta to smiselno zaradi različnih dejavnikov. Najbolj je to povezano z energetsko krizo in s tem, da razširimo nabor možnih ponudnikov,” nam je ob robu dogodka Nabavni vrh 2023 pojasnil šef Gen energije Dejan Paravan.
Vzporedno, ne zaporedno
Na srečanju nabavnih menedžerjev, ki se zadnji dve leti borijo z volatilnimi cenami energentov, je Paravan predaval, ali je energetska kriza mimo. A eno od vprašanj po koncu je bilo tudi, ali je JEK2 še v igri. “Volatilnost proizvodnih virov električne energije je zelo velika, to vidimo v zadnjih letih. Kam na državni ravni umeščamo jedrsko energijo, je nova jedrska še v načrtu?” se je glasilo vprašanje ene od slušateljic.
Paravan je odgovoril, da je. Poudaril je, da je Slovenija jedrska država, in dodal, da imamo pozitivno izkušnjo s prvim blokom, v Genu pa “maksimalno delajo” tudi na pripravi podlag za drugi blok. Aktivnosti so se v zadnjem letu močno pospešile, je dejal in dodal, da so letos število zaposlenih na projektu dvignili s 15 na 25. Trenutno se pogovarjajo s potencialnimi ponudniki ter pripravljajo na umeščanje v prostor, delovati pa je začela tudi vladna delovna skupina, ki naj bi omogočila, da bodo projekt lažje peljali.
Na vprašanje, kdaj je realni rok izgradnje, pa je Paravan odgovoril: “Če upoštevamo obstoječo zakonodajo, minimalne roke za izgradnjo, ki so nam jih dali dobavitelji, in roke za naročanje komponent – nekatere je namreč treba naročiti štiri leta vnaprej –, ter predpostavimo, da se nihče ne pritoži, lahko elektrarno na omrežje priklopimo leta 2048. Zato vemo, da moramo najti drugačen način. V načrtu je specialni zakon, ki ne bo preskočil nekaterih korakov, temveč bo omogočil, da se namesto zaporednega vodenja posameznih faz postopka te peljejo vzporedno. V tem primeru menim, da lahko drugi blok priklopimo pred letom 2040.”
Ocenil je, da gre za desetmilijardni projekt in da je tudi praksa drugih držav, da za take projekte sprejmejo posebne zakone.
Prihodnje leto pobuda za umeščanje v prostor
Kot omenjeno zgoraj, je Gen energija v zadnjih letih že naredila nekaj korakov na tem projektu. Med drugim že ima energetsko dovoljenje, ki pa velja le za napravo z močjo 1.100 megavatov oziroma deset odstotkov več ali manj.
Na vprašanje N1, ali torej večanje moči naprave pomeni, da bo treba ponovno zaprositi za energetsko dovoljenje (v letu 2021 je Gen energija nanj čakala pol leta), je Paravan pritrdil, a hkrati dejal, da to ne bo podaljšalo postopkov. “Zdaj ne velja več, da moraš dovoljenje imeti pred oddajo vloge za spremembo državnega prostorskega načrta. Tudi sam postopek ni problematičen. Če se bomo odločili za večjo enoto, ga bomo sprožili,” nam je pojasnil šef Gen energije.
Trenutno tako na Genu dopolnjujejo pobudo za umeščanje v prostor, ki jo bodo po besedah Paravana na ministrstvo poslali “predvidoma v prvi polovici prihodnjega leta”. Do takrat pa bi po njegovem moral biti spisan tudi zgoraj omenjeni zakon, s katerim naj bi olajšali umeščanje v prostor. “Upam, da bo zakon, ki naj bi povečal učinkovitost postopkov, sprejet v roku leta dni. Če zakona ne bo, bo elektrarna prepozno priklopljena na omrežje, tega pa si ne moremo privoščiti.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje