Boeing bo v primeru usodnih letalskih nesreč priznal krivdo

Gospodarstvo 08. Jul 202406:46 0 komentarjev
Boeing 737 MAX
Foto: PROFIMEDIA

Podjetje Boeing bo priznalo krivdo v obtožbi goljufije, povezane z dvema nesrečama letala 737 Max, v katerih je umrlo 346 ljudi. S tem se bo končala preiskava ameriškega pravosodnega ministrstva. Boeing bo plačal tudi 243,6 milijona dolarjev (približno 225 milijonov evrov) kazni.

Obtožba o goljufiji oziroma prevari je povezana z nesrečama v Indoneziji in Etiopiji, ki sta se zgodili v razmiku petih mesecev v letih 2018 in 2019. V nesrečah je umrlo 346 ljudi, družine žrtev pa so zahtevale kazenski pregon Boeinga.

Spomnimo, po podatkih preiskovalcev je bila za nesreči kriva programska oprema za podporo pilotom, ki je posegala v upravljanje letala bolj, kot bi bilo treba. Boeing je bil tarča kritik, ker je ob pridobivanju certifikata ameriških pristojnih organov za ta model letala trdilo, da posebno usposabljanje pilotov za omenjeno programsko opremo ni potrebno.

Kazenski pregon Boeinga je prišel v poštev šele, ko je pravosodno ministrstvo maja ugotovilo, da je podjetje kršilo poravnavo, povezano z omenjenima nesrečama in sklenjeno leta 2021. Ministrstvo je Boeingu 30. junija ponudilo sporazum o priznanju krivde in podjetju dalo čas do konca tedna, da ga sprejme. V nasprotnem primeru bi sledilo sojenje.

Privolitev podjetja, da prizna krivdo v tem primeru, bi končalo preiskavo ameriškega pravosodnega ministrstva, a bi med drugim pomenilo, da je izdelovalec letal uradno kriv kaznivega dejanja. Dogovor mora potrditi zvezni sodnik, prinaša pa tudi več kot 243 milijonov dolarjev (približno 225 milijonov evrov) kazni. Ta kazen predstavlja vsoto, ki so jo prihranili s tem, ko niso usposobili pilotov za uporabo problematične programske opreme.

Dolgo časa prizemljeni Boeing 737 MAX
Foto: Peter Cziborra/REUTERS

Boeing se je prav tako strinjal, da bo v naslednjih treh letih vložil vsaj 455 milijonov dolarjev (okoli 420 milijonov evrov) v okrepitev svojih programov za varnost in skladnost, je za Reuters povedal vir z ameriškega pravosodnega ministrstva. Ministrstvo bo imenovalo tretjega nadzornika, ki bo nadzoroval skladnost poslovanja podjetja. Nadzornik bo moral sodišču javno predložiti letna poročila o napredku podjetja.

Priznanje krivde lahko ogrozi sposobnost podjetja, da si zagotovi donosne vladne pogodbe z ameriškim obrambnim ministrstvom in agencijo Nasa.

Kljub temu je dogovor Boeingu prihranil sporno sojenje, na katerem bi bile številne odločitve podjetja, ki so vodile do usodnih letalskih nesreč, pod budnim očesom javnosti. Prav tako bo to podjetju olajšalo napredek pri načrtovanem prevzemu družbe Spirit AeroSystems, piše Reuters.

Odvetnik nekaterih družin, ki je bil prejšnji teden seznanjen s ponudbo ministrstva za pravosodje, jo je označil za “predober dogovor” za Boeing. Napovedali so, da bodo dogovoru nasprotovali na sodišču.

Kot del dogovora se bo Boeingov upravni odbor sestal s sorodniki žrtev nesreče. Sporazum po besedah vira z ministrstva ne ščiti nobenega posameznika iz vodstvene strukture podjetja, čeprav se obtožbe proti posameznikom zaradi zastaralnega roka zdijo malo verjetne.

Boeing se je v zadnjem času večkrat znašel pod drobnogledom javnosti in oblasti, potem ko so bila letala te družbe udeležena v številnih incidentih. Podjetje preiskuje tudi ameriška Zvezna uprava za letalstvo (FAA), ki od družbe zahteva, da dokaže izboljšanje delovanja in nadzora kakovosti. Na napake in malomarnosti pri proizvodnji Boeingovih letal so večkrat opozorili tudi žvižgači znotraj podjetja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!