Evropska komisija bo danes predvidoma obravnavala predlog ukrepov za omejitev visokih cen električne energije, potem ko so jo k temu pozvali ministri članic, pristojni za energetiko. Komisija pa bo imela na dnevnem redu tudi predlog akta o medijski svobodi.
Evropska komisija bo predloge ukrepov za soočanje z visokimi cenami elektrike obravnavala, potem ko so jo k temu v petek na izrednem zasedanju pozvali ministri, pristojni za energetiko. Ti so se med drugim zavzeli za uvedbo cenovne kapice za plin. Komisijo so pozvali tudi k ukrepanju za pomoč podjetjem, ki se zaradi velikih nihanj cen elektrike soočajo z likvidnostnimi težavami. Za Slovenijo je pri tem ključna tudi uvedba varovalk, s katerimi bi preprečili tovrstna velika nihanja.
Ministri so sklenili še, da komisijo pozovejo k pripravi ukrepov za omejitev prihodkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina. Poleg tega pa še k uvedbi solidarnostnega prispevka za podjetja, ki za proizvodnjo uporabljajo fosilna goriva. Sredstva, pridobljena iz obeh ukrepov, bi namenili za blažitev vpliva visokih cen energije na potrošnike.
Poleg tega so se zavzeli, naj Bruselj predstavi tudi predlog za usklajeno zmanjšanje porabe elektrike v EU.
O predlogih ukrepov je predsednica Evropske komisije s svojo komisarsko ekipo razpravljala že v soboto na videokonferenčnem srečanju, danes pa naj bi ukrepe tudi obravnavali na kolegiju. Več o njih bo predvidoma povedala v svojem nagovoru o stanju v uniji v sredo v Evropskem parlamentu.
Na mizi tudi predlog akta o medijski svobodi
Tam bo predstavila tudi predloge zakonodaje na drugih področjih, ki jih ima kolegij komisarjev danes na dnevnem redu. Med temi je predlog akta o svobodi medijev. Ta bo med drugim prinesel večjo jasnost glede lastništva medijev, strožja pravila za zaščito novinarjev pred prisluškovanjem ter večjo gotovost glede financiranja medijev.
Kot je julija ob predstavitvi letnega poročila o vladavini prava povedala podpredsednica Evropske komisije, pristojna za preglednost in vrednote, Vera Jourova, se je komisija priprave akta lotila tudi zaradi dogajanja na področju medijev v Sloveniji. To je dejala v odgovoru na vprašanje o aktualnem dogajanju na RTV Slovenija, pri čemer pa je omenila tudi prekinitev financiranja Slovenske tiskovne agencije.
Kolegij komisarjev ima danes na dnevnem redu še akt o kibernetski odpornosti in predlog uredbe o prepovedi izdelkov, proizvedenih s prisilnim delom.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!