Iz predloga rebalansa proračuna, s katerim vlada prerazporeja pol milijarde evrov na postavko za sanacijo po poplavah, je razvidno, da vlada še letos načrtuje tudi začetek iztisa malih delničarjev v elektrodistribucijskih podjetjih. Največji med njimi je Kalantia Limited Igorja Laha, pomembni mali delničarji so tudi različni finančni skladi. Vlada je letos za te projekte pripravljena dati do 185 milijonov evrov, skupni znesek pa bi se lahko v prihodnjem letu še povečal.
Predlog rebalansa proračuna, s katerim vlada prerazporeja denar za sanacijo po poplavi in ga danes obravnava odbor za finance, predvideva, da bo vlada 300 milijonov evrov vzela iz tako imenovane bilance B.
Gre za račun terjatev in naložb, na katerem je med drugim denar za dokapitalizacije Slovenskega državnega holdinga (SDH). Na postavki je danes 533 milijonov evrov.
Na to postavko je vlada lani prenesla 750 milijonov evrov za morebitne dokapitalizacije energetskih podjetij v energetski krizi. Slabe pol milijarde je nato porabila za dokapitalizacijo Holdinga Slovenske elektrarne (HSE). A zdaj je v predlogu zapisala, da glede na to, da se “energetska kriza ne zaostruje in da je HSE v letu 2023 tudi že vrnil državi 100 milijonov evrov naknadno vplačanega kapitala in napovedal vrnitev še 242 milijonov evrov, načrtovana sredstva v višini 300 milijonov evrov ne bodo potrebna in se jih bo uporabilo za namen odpravljanja posledic poplav”.
Še letos dajejo 185 milijonov evrov
V nadaljevanju predloga pa vlada navaja, da “bo SDH lahko tudi zaključil postopke pri EDP v letošnjem letu do višine 185.130.000 EUR, ostalo pa lahko prestavi v 2024”. Za kaj natančno gre, ne prej ne potem vlada ne pojasni.
EDP je kratica za elektrodistribucijska podjetja (gre za Elektro Ljubljana, Elektro Maribor, Elektro Celje, Elektro Primorska in Elektro Gorenjska). V proračunskih dokumentih ob lanskem sprejemanju proračuna in letošnjem spomladanskem rebalansu EDP nismo našli.
Kot je na novinarski konferenci pred dvema tednoma že omenil finančni minister Klemen Boštjančič, pa gre za projekt iztisa malih delničarjev v petih elektrodistribucijah. Stavek v predlogu rebalansa razkriva, da bo vlada male delničarje, ki si sicer že leta tudi sami prizadevajo za izstop iz lastništva, za vsako delnico plačala vsaj tri četrtine njene knjigovodske vrednosti. Znano je namreč, da bi za takšno plačilo na delnico v vseh petih podjetjih skupno potrebovali 185 milijonov evrov.
Vlada torej malim delničarjem daje dvakrat toliko, kot so jim pred leti v programu odkupa lastnih delnic ponujala sama elektrodistribucijska podjetja. Takrat je bila cena za male delničarje prenizka in niso prodali delnic. Ker je v predlogu rebalansa navedeno, da bi lahko nekatere projekte izpeljali prihodnje leto, pa obstaja možnost, da bo končna cena na delnico še višja.
Proračunska prioriteta?
Kot smo nedavno pisali v članku Kakšni so vladni načrti z malimi delničarji v elektrodistribucijah, je v zadnjih mesecih več medijev poročalo, da vlada načrtuje združevanje distribucij, pred tem pa tudi iztis malih delničarjev. Kot je neuradno slišati, iztis ni predpogoj za združevanje, zmanjšuje pa tveganje postopkovnih zapletov (denimo tožb) v procesu združevanja.
Vprašanje pa je, ali je konsolidacija lastništva elektrodistribucij glede na finančne potrebe za sanacijo po poplavah še lahko proračunska prioriteta. To se je spraševal tudi eden od malih delničarjev, s katerim smo nedavno govorili.
Premier Robert Golob je nedavno dejal, da bo škoda po poplavah milijardna in da bomo morali “postrgati povsod, kjer se bo dalo”. Vlada je tudi že napovedala solidarnostni prispevek, s katerim bomo po izračunih Financ posamezniki v dveh letih v sklad za obnovo plačali okoli 130 milijonov evrov, podjetja in podjetniki pa okoli 180 milijonov evrov. Znesek, ki ga vlada letos namerava nameniti za izplačilo malih delničarjev, torej dosega skoraj dve tretjini tega, kar bo vlada ‘nastrgala’ od državljanov in podjetij.
Kdo bo dobil ta denar?
Distribucije imajo po več deset malih delničarjev. Največji med njimi, ki bi z iztisom tudi največ pridobili, so praviloma investicijski skladi in finančni vlagatelji.
V Elektru Ljubljana, ki ga je do predlani vodil Andrej Ribič, kasneje eden od ustanovnih članov Svobode, so največji mali delničarji Generali (3,92 odstotka), Triglav vzajemni skladi (2,72 odstotka), ciprska Kalantia Limited v lasti privatizacijskega mogotca Igorja Laha (1,65 odstotka) in KD Group (1,47 odstotka). Spomnimo, da se je z zadnjo Gen-I predlani, ko ga je še vodil Golob, dogovarjal za začasni odkup 12,5-odstotnega posrednega deleža trgovca z električno energijo, a na koncu ni dobil zelene luči SDH pod vodstvom Janeza Žlaka.
V Elektru Maribor so največji mali delničarji Pivovarna Laško Union (5,77 odstotka), Kalantia Limited (3,29 odstotka) ter Collis Plus v lasti finančnika Boruta Kuhariča in Neve Kuharič.
V Elektru Celje je največja spet Lahova Kalantia Limited (3,74 odstotka), sledi fiduciarni račun investicijske družbe Intercapital Securities (1,69 odstotka), nato Kuharičev Collis Plus (1,65 odstotka).
V Elektru Gorenjska so največji škofjeloško gradbeno podjetje Bau 1 v lasti Katje Demšar (1,93 odstotka), Pivovarna Laško Union (1,57 odstotka) in Kalantia Limited (1,33 odstotka).
V Elektru Primorska pa Hotel Mrak Boruta Kuhariča (2,5 odstotka), Kalantia Limited (1,28 odstotka) in medijska družba Dnevnik (0,85 odstotka).
Zmeda z milijoni
Vlada v predlogu rebalansa navaja, da je HSE letos že vrnil 100 milijonov in da bo vrnil še 242 milijonov evrov, skupno torej 342 milijonov evrov. A iz sklepa, ki ga je sprejel Slovenski državni holding (SDH) kot skupščina HSE in je javno objavljen, ne izhaja, da bi HSE letos vrnil 342 milijonov evrov, temveč 100 milijonov evrov manj – skupno 242 milijonov evrov.
V SDH so nam potrdili, da je HSE junija vrnil 100 milijonov evrov, v letošnjem letu pa jih bo po sprejetem načrtu še 142 milijonov evrov. V proračunskih dokumentih je torej napaka.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje