"S strani članov do zdaj nismo prejeli nobenega odziva, povezanega s podjetjem SIJ," na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) odgovarjajo na vprašanje o morebitnih odzivih članstva na dogajanje v Slovenski industriji jekla (SIJ). Dve podjetji iz jeklarske skupine sta med desetimi največjimi prejemniki pomoči zaradi visokih cen energentov, ki jih je pomembno sooblikovala zbornica, obvladujoča družba SIJ pa bo izplačala 5,8 milijona evrov dividend, kar je vlada danes označila za nesprejemljivo. V vodstvu SIJ sedi tudi predsednik zbornice Tibor Šimonka. Na zbornici poudarjajo, da ta "zastopa interese celotnega gospodarstva in ne posameznega podjetja".
“Vloga Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) v času energetske krize je bila opozarjati na težave podjetij, na nekonkurenčne pogoje velikih in energetsko intenzivnih podjetij in na cene energentov, ki so v Sloveniji višje kot na konkurenčnih trgih. GZS se ne ukvarja z vprašanji posameznega podjetja, ampak je njeno poslanstvo zagotavljanje konkurenčnih pogojev za gospodarstvo na splošno oziroma za vse člane zbornice.”
Tako na zbornici odgovarjajo na naše vprašanje, kako vodstvo zbornice komentira odločitev Slovensko industrije jekla (SIJ) za izplačilo dividend. To namreč prihaja v času, ko sta podjetji SIJ Acroni in SIJ Metal med največjimi prejemniki pomoči zaradi visokih cen energentov. Zakon o pomočeh je predvidel dividendno omejitev, ki pa za obvladujočo družbo SIJ ne velja.
Na zbornici pravijo, da gre pri izplačilu dividend “za individualno odločitev posameznega podjetja”.
Poziv k premisleku in zamrznitev izplačil
Nasprotno pa je danes prakso SIJ kot nesprejemljivo označila vlada.
“Ko smo snovali zakon, je bilo jasno, da morajo pomoč dobiti podjetja, ki jo potrebujejo. Za to smo namenili ogromno denarja. Namen oziroma duh zakona je jasen. Moramo dati jasno sporočilo, da tovrstne prakse – na eni strani črpanje pomoči, na drugi pa izplačila dobička in nagrad poslovodstvu – niso sprejemljive,” je v izjavi po seji vlade dejal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.
Gospodarski minister Matjaž Han je SIJ pozval k premisleku o izplačilu dividend (te morajo biti po sklepu izplačane do konca julija), javna agencija Spirit pa je zamrznila nadaljnja izplačila pomoči in uvedla nadzor nad štirimi hčerinskimi podjetji SIJ (SIJ Acroni, SIJ Metal Ravne, SIJ ZIP Center in SIJ Ravne Systems). Preverila bo skladnost izplačil z zakonom in pravili o državnih pomočeh.
Kumer o ‘kontaminiranem’ odnosu
Član poslovodstva SIJ je tudi Tibor Šimonka, ki je hkrati predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Ta je, spomnimo, kot članica krizne skupine tesno sodelovala z ministrstvi pri pripravi zakona o pomočeh gospodarstvu v energetski krizi. Šimonka je v zadnjem letu v vlogi predsednika zbornice večkrat javno pozival vlado, da mora bolj in hitreje pomagati gospodarstvu. Ti pozivi se nadaljujejo tudi v letošnjem letu.
“Dejansko sem razočaran. Če si boste zavrteli posnetke iz preteklih mesecev, boste videli, kako je Šimonka pozival, da je gospodarstvo v krizi, da so ukrepi vlade nezadostni, kljub temu da so bili skladni z evropskim semestrom in zdaj tudi statistika kaže, da so bili pravočasni in zadostni. Tovrstni pozivi so bili popolnoma nerelevantni. Danes se je pokazalo, da gospodarstvo uspešno posluje in ima dobičke,” je dejal Kumer.
Odnos z Gospodarsko zbornico Slovenije oziroma Šimonko je po besedah Kumra “kontaminiran”. Dejal je, da verjame, da tovrstnih praks v prihodnosti ne bo. Meni, da se podjetjem mora pomagati, ne smemo pa dovoliti, da gre denar za izplačilo dobička in – kot je dejal – “nesorazmernih prejemkov”.
Zastopal interese gospodarstva, ne enega podjetja
Na GZS smo že pred izjavo ministra Kumra poslali vprašanja o vlogi Šimonke. Na zbornici poudarjajo, da “funkciji predsednika GZS in člana poslovodstva določenega podjetja nista v nikakršnem konfliktu”.
“Predsednik GZS zastopa interese celotnega gospodarstva in ne interese posameznega podjetja. Ko je predsednik GZS Šimonka opozarjal na visoke cene energentov, na potrebo podjetij po konkurenčnih pogojih poslovanja, je to počel v imenu članic zbornice, ki so o tej zahtevi razpravljali tudi na organih zbornice.”
Na vprašanji, ali so v zadnjih dneh prejeli kakšno kritiko članov v zvezi z dogajanjem v zvezi s SIJ in ali je o tem morda razpravljal kakšen organ zbornice, pa so odgovorili: “S strani članov do zdaj nismo prejeli nobenega odziva, povezanega s podjetjem SIJ.”
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje