Ministrstvo za gospodarstvo je po informacijah N1 po našem članku o tem, da si bodo lastniki Slovenske industrije jekla (SIJ), katerih družbe so med največjimi prejemniki pomoči zaradi visokih cen energentov, izplačali 5,8 milijona evrov dividend, opravilo dodaten pravni pregled. Kljub ocenam, da si delničarji dividend ne bi smeli izplačati, pa je pregled pokazal, da dividendna omejitev ne more veljati za krovno družbo SIJ in tako izplačilu dividend ni mogoče oporekati z zahtevo za vračilo pomoči.
Kot smo pisali v članku Lastnikov SIJ dividendna omejitev ni dosegla, sta podjetji SIJ Acroni in SIJ Metal med največjimi prejemniki pomoči zaradi visokih cen energentov, njuna obvladujoča družba Slovenska industrija jekla (SIJ) pa bo do konca julija lastnikom izplačala 5,8 milijona evrov dividend.
Večinski lastnik SIJ je podjetje Dilon v lasti ruske družine Zubitski, četrtina je v lasti države (delež upravlja Slovenski državni holding (SDH)), tisočinka odstotka pa v lasti zreškega Uniorja. Vsi trije delničarji so soglasno podprli izplačilo.
Zakon o pomočeh v energetski krizi sicer prejemnikom pomoči prepoveduje izplačilo dividend v oziroma za leto 2023, a za družbo SIJ ta omejitev ne velja. Pomoč namreč prejemata podjetji SIJ Acroni in SIJ Metal, krovna družba SIJ pa ne, so nam prejšnji teden pojasnili tako v jeklarski skupini kot tudi na ministrstvu. Nekatere sogovornike, poznavalce področja, je tako tolmačenje presenetilo, saj gre za podjetja iste skupine, ki so v konsolidaciji.
Po naših informacijah je odločitev lastnikov SIJ zmotila tudi nekatere v vodstvu ministrstva za gospodarstvo, kjer so lani pripravili zakon o pomočeh. Čeprav so nam prejšnji teden pojasnili, da dividendna omejitev za povezane družbe ne velja, so po naših informacijah po objavi članka opravili dodaten pravni pregled, pri katerem je sodelovalo več ministrstev. A ta naj bi pokazal, da je izplačilo dobička v tem primeru dopustno.
Omejitev za povezane družbe ne more veljati
Na ministrstvu so nam dodatno pojasnili, zakaj dividendna omejitev za povezane družbe ne more veljati.
“Nadzor države je omejen na uradne evidence, iz katerih je mogoče preverjati dejansko stanje (v tem primeru Finančne uprave RS) in doseg pravnega vpliva države. Če bi namreč nadrejeno podjetje izhajalo iz tujine (in torej ne bi moglo biti prejemnik pomoči), tam, kjer posluje, pa ni pod pravnim vplivom slovenske države, nadzor nad njim ne bi bil mogoč. Če bi bila le v Sloveniji registrirana podjetja podvržena taki omejitvi, bi bila s tem postavljena v neenakopravni položaj,” so zapisali v pisnem odgovoru.
Na ministrstvu so nam povedali še, da pomoči nista prejela le SIJ Acroni in SIJ Metal, temveč še dve podjetji skupine, invalidsko podjetje SIJ ZIP center ter obrambno podjetje SIJ Ravne systems. Prva je za prvih pet mesecev leta od javne agencije SPIRIT prejela nekaj sto evrov, druga pa 26 tisoč evrov.
Dilema delničarjev Cinkarne in Telekoma
Pot do dividend iščejo tudi nekateri delničarji drugih večjih prejemnikov pomoči. Kot smo pisali v članku Kako do dividend, ne da bi bilo treba vračati subvencije: delničarji iščejo pot, sta Cinkarna Celje in Telekom Slovenije predlagala, da se letos odpovedo izplačilu dividend, sicer bi podjetji morali vračati po več milijonov evrov pomoči.
Mali delničarji obeh podjetij so nato v zadnjih tednih podali več nasprotnih predlogov k točki o delitvi bilančnega dobička, v katerih predlagajo vračilo pomoči ali pa izplačilo dividend za lani v prvih dneh prihodnjega leta (v tem primeru pomoči ne bi bilo treba vračati).
V SDH so nam nedavno dejali, da upravljalec državnega premoženja “načeloma ne bo potrjeval izplačil dividend v ali za leto 2023, če bi takšna odločitev skupščine povzročila materialne negativne učinke”.
Skupščini Cinkarne in Telekoma bosta v sredo oziroma petek.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje