Črna gradnja na hrvaški plaži: “Prosim, ne objavljajte, že veliko sem plačal”

Nepremičnine 02. Sep 202305:54 5 komentarjev
Apartmaji ema
Booking.com

Iz Dalmacije prihaja nova zgodba o črni gradnji in prilastitvi zemljišča tik ob morju. Po pisanju hrvaških medijev je "arogantni" lastnik zabetoniral površino ob morju in si omislil lično rivo z bazenom, ki ponuja razgled na Jadransko morje.

Iz kraja Blace v Dalmaciji prihaja nova zgodba o črni gradnji in “aroganci” nekaterih, pišejo hrvaški mediji.

Kot piše Morski.hr, so lastniki zabetonirali površino tik ob morju in si omislili rivo z bazenom, ki ponuja razgled na Jadransko morje. Družina oddaja apartmaje in se prek platforme Booking celo oglašuje z “zasebno” plažo. Hrvaška zakonodaja namreč pravi, da zemljišče tik ob morju ne more biti zasebno, torej mora biti dostopno vsem, prav tako na priobalnem pasu gradnja ni dovoljena.

Cena tedenskega najema (med 30. septembrom in 7. oktobrom) znaša 700 evrov, je pa po hitrem brskanju na Bookingu nastanitev zasedena do konca septembra.

Booking/Zajem zaslona

S satelitskih posnetkov je razvidno, da so lastniki gradnjo začeli leta 2022, končali pa so jo do poletja 2023.

V uredništvu Morskega so se pogovarjali z lastnikom nepremičnine, ki trdi, da je rivo zgradil njegov oče. Sam pa se zaveda, da gre za črno gradnjo. Povedal je tudi, da ga je že obiskala inšpekcija, novo pridobitev pa bo moral porušiti. Kot še piše omenjeni portal, naj bi lastnik medij večkrat prosil, naj zgodbe ne objavi, saj naj bi zaradi gradnje že plačal visoke kazni.

Spomnimo, da je na idilični lokaciji v Dalmaciji ilegalne objekte postavila tudi slovenska družina, luksuzne hiške pa bo morala podreti.

Črnograditeljem 18 mesecev časa, da popravijo svoje grehe

Boj proti črnim gradnjam napoveduje tudi pristojno ministrstvo. Določili so, da bodo tistim, ki so si prilastili morsko javno dobro, dali 18 mesecev časa za odstranitev objektov.

Julija sprejeti zakon o morskem javnem dobru in morskih pristaniščih predpisuje, da enote lokalne samouprave v 18 mesecih pripravijo seznam vseh tistih, ki si prilaščajo morsko javno dobro, ter jih prijavijo gradbeni inšpekciji.

“Takrat bomo vedeli, za kakšne prekrške točno gre, koliko je takšnih objektov, kdo jih je gradil in kje, z morskega javnega dobra pa jih bodo morali odstraniti v 18 mesecih,” je v četrtek za hrvaško nacionalno televizijo HTV izjavil državni sekretar na ministrstvu za pomorstvo, promet in infrastrukturo Josip Bilaver.

Novi zakon o morskem javnem dobru in morskih pristaniščih med drugim predvideva tudi morske redarje in novi pravilnik o podeljevanju koncesij. Te bo država po novem podeljevala za največ pet let namesto dosedanjih 99. Plaža, za katero je država izdala koncesijo, mora kljub temu ostati dostopna vsem.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje