Na zapuščenem in zaraščenem zemljišču ob nakupovalnem središču na Viču so v zadnjih tednih začeli brneti stroji. Tam že več kot desetletje načrtujejo gradnjo soseske Urbana oaza. "Opravljamo dela, ki jih dovoljuje OPPN. Očistili smo parcelo in podrli drevesa," je dejal eden od investitorjev Mihael Karner. Do konca leta pričakujejo tudi gradbeno dovoljenje, če bo šlo vse po načrtih, bi lahko novo ljubljansko sosesko zgradili v treh letih.
Projekt na Viču, ob neposredni bližini trgovskega centra Interspar, se po desetletju očitno premika z mrtve točke.
Pred tedni so začeli na parceli med Jamovo cesto in Koprsko ulico, kjer želijo trije podjetniki – Mihael Karner, Rajko Hrvatič in Ada Filip Slivnik – zgraditi sosesko Urbana oaza, podirati drevesa.
Zemljišče ob Jamovi cesti in Gradaščici je bilo več kot desetletje zapuščeno in zaraščeno z grmovjem in drevesi, na zemljišču so tudi ruševine nekdanje tovarne Tovil.
“Očistili smo parcelo. Podrli smo drevesa na delu zemljišča, kjer bomo gradili. Vsa zdrava drevesa na mestu, kjer bo park, smo pustili,” je za N1 povedal nekdanji trgovec z zdravili Mihael Karner, ki ga ameriške oblasti iščejo zaradi obtožb o proizvodnji in preprodaji prepovedanih anaboličnih steroidov ter pranja denarja.
Parcelo so začeli čistiti na delu, ki meji na Mencingerjevo ulico, po Karnerjevih besedah pa trenutno opravljajo dela, ki jih dovoljuje občinski podrobni prostorski načrt (OPPN).
Gradbeno dovoljenje pričakujejo letos
Naslednji korak je rušenje ostankov stare tovarne Tovil, hkrati pa čakajo na gradbeno dovoljenje.
“Če se bo vse odvilo tako, kot pričakujemo, upam, da ga bomo dobili letos,” napoveduje Karner. Ob tem po njegovih besedah projektanti Mestne občine Ljubljana (Mol) pripravljajo projekt prestavitve struge Gradaščice, ki je zdaj “zalomljena”.
Preberite še: Ko je iskanje stanovanja vse bolj podobno ženitnemu posredovanju
Trenutno stanje na zemljišču nekdanje tovarne Tovil:
Trojica investitorjev je poleti vložila lokacijsko preveritev za del območja nekdanje tovarne Tovil, ki so jo z nekaj spremembami mestni svetniki potrdili na oktobrski seji. Njihova glavna želja je bila, da bi lahko gradnjo začeli, še preden bi bila končana prva faza protipoplavnih ukrepov v porečju Gradaščice.
Mestni svetniki so investitorjem to možnost potrdili, vendar mora biti pred tem izvedena prva faza protipoplavnih ukrepov, ki je določena v državnem prostorskem načrtu in ki bo zagotovila poplavno varnost jugozahodnega dela Ljubljane in naselij v občini Dobrova – Polhov Gradec.
“Leta 2021 smo vložili lokacijsko prevetritev in dobili soglasje vseh, pod pogojem, da naredimo dodatni protipoplavni iztočni kanal, ki pelje v Gradaščico. V tem primeru lahko gradnjo začnemo prej, kot bo urejena protipoplavna zaščita. V nasprotnem primeru pa bi morali čakati na celotno ureditev protipoplavne etape A 1,” je pojasnil Karner.
“Pričakujem, da bomo gradnjo začeli letos. Je pa še veliko infrastrukture oziroma manjših zadev, ki jih moramo pred tem urediti,” je dodal Karner.
Ko bodo začeli graditi, bodo za dokončanje potrebovali približno tri leta. “Največ tri leta potrebujemo, mogoče bomo končali tudi že čez dve leti in pol. Odvisno, kako zahteven bo izkop gradbene jame,” je dodal.
Nekaj manj kot 160 stanovanj
Projekt Urbana oaza na Viču na papirju obstaja že več kot desetletje. V vmesnih različicah, če bi investitorjem uspelo pridobiti še garaže ob Jamovi cesti (tam so načrtovali še tri bloke), se je omenjalo tudi 200 stanovanj, po zdajšnjem OPPN pa je mogoče zgraditi do 160 stanovanj.
Po Karnerjevih besedah bodo zgradili 157 stanovanj, naselje pa bo izključno spalno, brez poslovnih prostorov. Stanovalci naj bi imeli na voljo fitnes, wellness in vinoteko. Kot je pred časom dejal Karner, je v bližnji okolici dovolj trgovin in lokalov. “Okolico bomo uredili celostno, tudi pešpot, kolesarsko pot od Interspara proti Koprski in park. Celotna soseska bo zelo intimna.”
Poglejte še podkast: Plakati zakrivajo gore, fasade kričijo, v krožiščih kič, javni prostor izginja
Kako naj bi bil videti projekt Urbana oaza:
Del soseske bo ograjen
Del soseske bo ograjen, napoveduje Karner. Koliko je vreden celoten projekt, ni želel razkriti. Pred letom in pol pa je Delo projekt ocenjevalo na 45 milijonov evrov.
Kaj pa cena kvadratnega metra? “O tem še ne morem govoriti. Zagotovo vam ne bo všeč. Kolikor bo, se bo pisalo, da je predrago, pa vseeno bo vse prodano. Že zdaj imamo povpraševanje za okoli 50 odstotkov stanovanj,” je suveren Karner.
Preberite še: Življenje ob obvoznici: hrup kupcev ne moti več, zdaj gledajo predvsem na ceno
Več kot deset let star projekt na območju nekdanje tovarne Tovil se za zdaj od ideje še ni veliko premaknil z mrtve točke.
Drugi investitor Rajko Hrvatič, ki je v javnosti poznan predvsem kot nekdanji lastnik kazinoja v Škofijah, je pred letom in pol za Finance projekt brez stroškov zemljišča in pridobivanja dokumentacije ocenil na približno 25 milijonov evrov. Napovedal je, da bodo stanovanja luksuznega razreda in velika od 45 do 75 kvadratnih metrov, nekaj pa jih bo tudi čez 100 kvadratnih metrov. Ceno kvadratnega metra je postavil pri petih tisočakih.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje