Največji dvig minimalne plače v zadnjih letih

Gospodarstvo 12. Jan 202312:18 18 komentarjev

Minister za delo Luka Mesec je sporočil, da se minimalna plača viša za 100 evrov neto. Nova minimalna plača tako zdaj znaša 878 evrov neto. Gre za enega večjih dvigov v zadnjem obdobju, nova višina pa bo predvidoma veljala že za izplačila plač v februarju.

Danes je postalo jasno, za koliko se dviga višina minimalne plače. Novo višino je na novinarski konferenci sporočil minister za delo Luka Mesec, pred njim pa so aktualne sklepe vlade predstavili še minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han, minister za infrastrukturo Bojan Kumer in državna sekretarka na ministrstvu za infrastrukturo Alenka Bratušek.

Neto minimalna plača zdaj znaša 878 evrov neto, kar je 100 evrov več od prejšnjega zneska. Zadnja minimalna plača je znašala 778,48 evra, medtem je bila bruto minimalna plača postavljena pri 1.074,43 evra.

Ministrstvo za delo je sklep o novi minimalni plači sprejelo včeraj, ko je prejelo podatke o lanski letni inflaciji. Nova minimalna plača je taka, kot jo je napovedalo v decembru, s tem pa so se končala ugibanja o višini minimalne plače. Spomnimo, da so člani Ekonomsko-socialnega sveta lani opravili dva kroga posvetovanj, vlada, sindikati in delodajalci pa takrat niso našli skupnega jezika.

“Če je bila lani minimalna plača 787 evrov neto, se zdaj povišuje na 878 evrov neto. Torej bo vsak prejemnik minimalne plače 100 evrov na boljšem. Zakaj je potrebno povišanje takih plač? Mislim, da ni treba izgubljati besed. Hrana, življenjske potrebščine, stroški so se zaradi inflacije v lanskem letu dvignili. V resnici so bili prejemniki najnižjih plač na najslabšem, ker se hrana draži hitreje od vsega ostalega. Treba je poskrbeti predvsem za tiste, ki so zaradi inflacije najbolj na udaru in ki največji del svojih plač, svojih prejemkov, porabijo za tekoče življenjske stroške. Zato povišujemo minimalno plačo in si s tem prizadevamo, da bi lahko ti ljudje lažje živeli,” je razloge za tako obsežen dvig navedel Mesec.

Preberite še: V katerih podjetjih se bodo morali delavci obvezno štempljati? (VIDEO)

Drugi največji dvig, odkar imamo evro

V zadnjem obdobju se je zvrstilo več občutnih dvigov minimalne plače. Velik dvig smo denimo zabeležili leta 2020, ko se je bruto minimalna iz 886 zvišala na 940 evrov, torej za šest odstotkov. Do dviga je prišlo tudi leta 2021; takrat se je višina minimalne plače zvišala za 84 evrov oziroma slabih devet odstotkov, čeprav smo leto zaključili z 1,1-odstotno deflacijo.

Odkar smo v Sloveniji uvedli evro, pa se je največji dvig minimalne plače zgodil leta 2010. Višina minimalne plače se je marca pred trinajstimi leti s 597,43 evra povišala na 734,15 evra. Dvig je takrat znašal kar 22,9 odstotka.

Letos napovedana še dva ukrepa glede plač

Minister za delo se je dotaknil tudi drugih plač. Kot pravi, je delni odgovor na vprašanje, kaj bo z ostalimi plačami, vlada že dala s sprejetjem davčne reforme, ki je začela veljati z novim letom. S tem se, tako Mesec, splošna dohodninska olajšava povečuje s 3.500 na 5.000 evrov letno, kar pomeni, da se najnižje plače povišujejo za približno 40 evrov neto na mesec. Po Meščevih navedbah se bo povprečna plača s tega naslova zvišala za 11 evrov.

Na ministrstvu za delo ob zapisanem pripravljajo še dva ukrepa za povišanje ostalih plač. Kot prvega na ministrstvu navajajo novo ureditev plač v javnem sektorju, kot drugega pa izpostavljajo nove kolektivne pogodbe, ki naj bi jih potreboval zasebni sektor. Hkrati je, po prepričanju ministra Mesca, v zasebnem sektorju potreben tudi nov dogovor o plačnem modelu: “S tem sem se začel kot minister ukvarjati že poleti, in s socialnimi partnerji, se pravi s sindikati in delodajalci, smo praktično dogovorjeni, da bomo letos prenovili plačni model. Sam si kot minister želim in prizadevam, da bo izhodišče te prenove plačnega modela, da minimalna plača zares postane ta najnižja plača v državi, vse ostale plače pa gradimo nad njo in ne pod minimalno plačo. Trenutno, če pogledamo samo javni sektor, boste videli, da imamo po novem praktično že 24 razredov pod minimalno plačo,” pojasnjuje Mesec.

Na ministrstvu tako poudarjajo, da je treba kolektivne pogodbe, vključno s tistimi v javnem sektorju, prenoviti. Pogoj za to pa je nov dogovor o plačnem modelu v Sloveniji, še razlagajo na ministrstvu za delo. Minister Mesec je dejal tudi, da si bodo prizadevali, da bo zapisano izvedeno oziroma končano še letos, “da se lahko sindikati in delodajalci o plačah pogajajo po vseh panogah v državi. Kolektivna pogajanja so način, kako se v Evropi določajo plače, razen minimalne, ki jo določa država,” še dodaja minister.

Minimalna plača
Po dvigu minimalne plače se minister Mesec letos podaja še v iskanje dogovora o novem plačnem modelu. Foto: Profimedia

Zgoščenost zaposlenih okoli minimalne plače

Natančnih podatkov, koliko delavcev v Sloveniji prejema minimalno plačo, ni. Sursovi podatki o strukturi plač kažejo, da je lani, ko je bila minimalna plača 1.024 evrov bruto, plačo do višine 1.065 evrov bruto prejemalo 30 tisoč redno zaposlenih. Samozaposleni niso vključeni, po podatkih Finančne uprave RS (Furs) pa si je lani štiri petine od 120 tisoč espejev plačevalo minimalne prispevke.

Eurostat je objavil podatek, ki se nanaša na leto 2018, in kaže, da ima Slovenija visoko stopnjo zgoščenosti zaposlenih okoli minimalne plače. Plačo do 105 odstotkov minimalne plače prejema približno 15 odstotkov zaposlenih, kar je največ od držav EU, ki imajo minimalno plačo.

Po oceni sindikatov minimalno plačo prejema med 40.000 in 50.000 zaposlenih v Sloveniji.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje