Dan po pojasnilih Valentina Hajdinjaka in ozadjih odstopa z vrha Darsa je podrobnosti zadnjih sprememb pojasnil še predsednik nadzornega sveta Darsa Andrej Šušteršič. Dejal je, da pri odstopu Hajdinjaka ni bilo nobenega izsiljevanja, in predstavil razloge, zaradi katerih bi ga lahko po njegovem mnenju tudi krivdno razrešili.
V ponedeljek je z mesta predsednika uprave Darsa odstopil Valentin Hajdinjak. “Krivdna razrešitev, ki je bila v ponedeljek na mizi, je bila golo izsiljevanje,” je ozadje in razloge svojega odhoda utemeljil Hajdinjak in hkrati usmeril nekaj ostrih očitkov proti nadzornemu svetu in posameznim članom uprave.
Kaj je v torek povedal Hajdinjak?
Po informacijah N1 so nadzorniki Hajdinjaku očitali domnevne nepravilnosti na razpisih Darsa, o katerih so v zadnjem času poročali mediji. V javnosti sta odmevala predvsem primera Snežič o domnevnem pobiranju podkupnin za posle z Darsom in lobiranje lastnika podjetja GB Sport in RGG Investicije Gašperja Bedenčiča, ki velja za človeka s povezavami v SDS in NSi in naj bi v imenu NSi ponujal možnosti posla z Darsom v zameno za petodstotno provizijo.
“Takrat sem se odločil, da prijavo podam na službo za korporativno varnost, ki je bila pooblaščena, da izvaja notranje preiskave. Danes bi to prijavil službi za skladnost poslovanja in integriteto, saj službe za korporativno varnost na izrecno vztrajanje enega od članov uprave Dars nima več in je bila ukinjena,” je pojasnil. Kaj se je zgodilo s prijavo, ne ve. “Vsa zadeva naj bi bila predana službi za skladnost poslovanja in integriteto. Kaj je bilo tam narejeno, ne vem,” je včeraj pojasnil Hajdinjak.
Med drugim je dejal, da so se predsednik nadzornega sveta Andrej Šušteršič in še nekateri člani uprave, ki so bili imenovani v zadnjem letu, dobivali v okrepčevalnici v Zbiljah in se pogovarjali o njegovi menjavi. Šušteršič je za N1 po izjavi Hajdinjaka dejal, da se nadzorniki “pogosto dobivamo s posameznimi člani uprave, ki pokrivajo različna področja. Ne vem, zakaj se ne bi smeli, zaenkrat še živimo v svobodi.”
Predsednik nadzornega sveta Andrej Šušteršič je danes podrobneje pojasnil razloge za odhod Hajdinjaka z Darsa in se odzval na njegove torkove besede.
“Pooblaščenec službe za skladnost poslovanja in integriteto je pojasnil, kakšni bi morali biti postopki, in takrat smo ugotovili, da postopki Hajdinjaka niso bili v skladu s predpisi. Angažirali smo odvetniško službo, ki je pregledala celoten postopek in prav tako ugotovila odstopanje od pravil,” je dejal Šušteršič.
Šušteršič: Zaradi zadnjih dogodkov smo izgubili zaupanje v Hajdinjaka
Šušteršič je dejal, da bi moral Hajdinjak po tem, ko je dobil klic direktorja ene od družb iz Ljubljane, o tem obvestiti vse člane uprave, predsednika nadzorna sveta in člane nadzornega sveta.
“Izjavo je službi za korporativno varnost posredoval le ustno. Nikjer ni nobenega zapisa, da je bila ta služba obveščena. Služba bi jo morala zavesti in jo obravnavati. Odgovor je bil, da ker ti osebi, ki sta bili vpleteni v klicu, nista zaposleni na Darsu, po pravilniku ni podlage za ukrepanje,” je razloge za odhod Hajdinjaka našteval prvi nadzornik Darsa.
“Glede na vse zadnje dogodke ni bilo več zaupanja v Hajdinjaka. Ta je dejal, da se v takšnem okolju ni več dalo delati. Ni res. Mi nismo več mogli delati z njim, ker nismo več imeli zaupanja. Ker ni naredil tistega, kar bi moral. In tukaj so bili razlogi za krivdno razrešitev,” je dejal Šušteršič.
Šušteršič o sestanku v Zbiljah:
Odločitev so sprejeli izključno na podlagi dejstev
Odločitev so nadzorniki po Šušteršičevih besedah sprejeli izključno na podlagi dejstev. Zavrnil je Hajdinjakove navedbe, da so ga na ponedeljkovi seji izsiljevali z odstopom.
“Tudi zanj je bolje, da ne bi nadaljeval s črno piko krivdne razrešitve. Na seji nadzornega sveta je bilo prisotnih osem članov in soglasno je bil sprejet predlog, da se mu ponudi odstop,” je dejal.
Danes bodo na Slovenski državni holding (SDH) posredovali poročilo o izvedenih ukrepih, v petek pa se bodo vodstvo in nadzorniki družbe tudi ločeno sestali s predstavniki holdinga.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje