UBS za Credit Suisse plačal tri milijarde evrov. Kljub temu grozi bančna kriza?

Gospodarstvo 19. Mar 202318:46 > 22:59
Credit Suisse, UBS
PROFIMEDIA

Po tem, ko je švicarska banka Credit Suisse zašla v težave, jo bo kupila banka UBS. Plačala bo tri milijarde švicarskih frankov, Švica pa naj bi dala za devet milijard evrov garancij za slaba posojila. Medtem se krepijo mnenja, da bodo morale centralne banke posredovati, če bodo želele preprečiti bančno krizo.

Največja švicarska banka UBS bo kupila drugo največjo švicarsko banko Credit Suisse, ki je minuli teden zašla v težave. Plačala bo tri milijarde evrov švicarskih frankov ter prevzela za do 5 milijard frankov izgube. Švicarska država švicarska država pa bo dala garancijo za slaba posojila do vrednosti devet milijard evrov, poročajo mediji. Vrednost franka je skoraj enaka vrednosti evra.

V namen prevzema naj bi švicarski organi nameravali spremeniti zakonodajo tako, da bi lahko obšli glasovanje delničarjev o transakciji, je poročal Financial Times. S tem naj bi zagotovili, da bo transakcija zaključena do ponedeljka, ko se bo na trgih ponovno začelo trgovati.

Poleg tega se je švicarska nacionalna banka zavezala, da bo banki Credit Suisse zagotovila za 100 milijard dolarjev (93 milijard evrov) posojil. Pred nekaj dnevi je zagotovila približno polovico tega zneska, vendar to ni rešilo težav.

Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde je pozdravila hitro ukrepanje pristojnih v Švici, saj bodo po njenem tako zagotovili finančno stabilnost. Ponovila je, da je bančni sistem v evroobmočju odporen, kapitalsko močan in likviden. Dogovor so pozdravili tudi v mednarodni javnosti, na primer v ZDA in Veliki Britaniji.

“Najboljši možen izid”

Švicarski predsednik Alain Berset je dejal, da je prevzem “najboljša rešitev za povrnitev zaupanja, ki ga na finančnih trgih v zadnjem času ni bilo”. Propad banke Credit Suisse bi po njegovih besedah prinesel nepopravljive posledice za državo in mednarodno finančno stabilnost.

Finančna ministrica Karin Keller-Sutter pa je povedala, da bi stečaj Credit Suisse lahko povzročil nepopravljive gospodarske pretrese in veliko kolateralno škodo za švicarski finančni trg, “da ne omenjamo tveganja okužbe za druge banke, vključno s samo UBS”, njene besede povzema AFP.

V banki Credite Suisse so pojasnili, da jo bo UBS prevzela za provizijo pri združitvi v višini treh milijard švicarskih frankov, pri čemer bodo delničarji Credit Suisse prejeli eno delnico UBS za 22,48 delnice Credit Suisse. “Glede na nedavne izredne okoliščine brez primere napovedana združitev predstavlja najboljši možni izid,” pa je dejal predsednik uprave Credit Suisse Axel Lehmann.

Lahko bi odpustili do 10.000 zaposlenih

UBS naj bi za Credit Suisse sprva ponudil milijardo dolarjev ali 960 milijonov evrov, kar so v Credit Suisse ocenjevali kot premalo, saj naj bi prekomerno prizadelo delničarje, poroča Bloomberg News. Večinski lastnik banke Credit Suisse je Savdska nacionalna banka, ki je zavrnila nadaljnje finančne injekcije v banko, če bi se te izkazale za potrebne.

Banka je prejšnji teden izgubila četrtino svoje vrednosti, ob zaključku petkovega trgovanja je bila cena delnice 1,87 švicarskega franka.

Mediji so danes poročali tudi, da je UBS zaprosila švicarsko vlado za kritje stroškov v višini šest milijard dolarjev (5,58 milijarde evrov). Ta denar naj bi potrebovala za postopno zapiranje delov Credit Suisse in za potencialno plačilo odškodnin, piše Reuters. Po nekaterih informacijah bi ob združitvi bank lahko odpustili 10.000 oseb.

Credit Suisse, UBS
PROFIMEDIA

Strah pred širjenjem težav

Več centralnih bank je danes sporočilo, da bodo sprejele ukrep za zagotavljanje likvidnosti ameriškega dolarja.

Reuters poroča tudi, da se vsaj dve veliki evropski banki bojita širjenja težav po bančnem sektorju. V teh dveh bankah, ki jih Reuters ne imenuje, naj bi pričakovali podporo ameriške in evropske centrale banke. Pri tem pa naj bi menili, da je pomembno, kdaj bi centralni banki posredovali. Če bi to storili prekmalu, bi lahko s tem spodbudili paniko, piše Reuters.

ECB je sicer v četrtek nadaljevala dvigovanje obrestnih mer. S tem se bori proti inflaciji, medtem ko bi bilo za reševanje bančne krize pričakovati zniževanje obrestnih mer. Christine Lagarde je v četrtek napovedala, da dvigovanje obrestnih mer še ni končano. Zagotovila je, da so banke v evrskem območju kljub nedavnim pretresom v bistveno boljšem položaju kot leta 2008.

Več škandalov

Credit Suisse je druga največja švicarska banka in ena od 30 na svetu, ki veljajo za prevelike, da bi propadle, saj so zelo pomembne za mednarodni bančni sistem.

V zadnjih letih so jo pretresali številni škandali, vključno z obtožbami o pranju denarja, pod pritiskom pa se je znašla v minulem tednu, ko je propad dveh regionalnih ameriških bank SVB in Signature pretresel trge, banka pa je v letnem poročilu opozorila na šibkost notranjih kontrol.

Idejo o prevzemu Credit Suisse s strani UBS so sicer v minulem tednu že pretresali analitiki JP Morgan, ki so potezo označili kot “najverjetnejši scenarij”, v soboto pa je o tem poročal tudi Financial Times.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.