Svetovna zdravstvena organizacija je pozvala ljudi, naj odpovejo svoje načrte za božične in novoletne praznike ter zaščitijo javno zdravje ob širjenju različice omikron. Kot je poudaril direktor WHO, je boljše preložiti kakšen dogodek in ga praznovati pozneje, kot pa praznovati zdaj in žalovati potem.
“Bolje je odpovedati dogodek kot odpovedati življenje,” je dejal vodja Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodal je, da bi v nekaterih primerih to pomenilo odpoved oziroma preložitev dogodkov.
Omikron je medtem že postal prevladujoča različica koronavirusa v ZDA. V preteklem tednu je predstavljal nekaj več kot 73 odstotkov novih primerov, na severozahodu in na jugu države pa že celo več kot 90 odstotkov okužb. Za primerjavo, še teden prej je predstavljal le 12,6 odstotka okužb.
Svarila in zaostritve
Številne države so zaradi te različice zaostrile ukrepe in pogoje za vstop v državo. Na Nizozemskem so pred dvema dnevoma vstopili v ’lockdown’, ki bo trajal vsaj do 14. januarja. Zaprli so neživilske trgovine, bare, fitnese in frizerje, med prazniki pa bodo lahko eno gospodinjstvo obiskali le štirje ljudje.
Iz Bele hiše so v ponedeljek sporočili, da ameriški predsednik Joe Biden ne načrtuje zaprtja. Glavni strokovnjak za nalezljive bolezni v državi, dr. Anthony Fauci, je posvaril, da bo potovanje med božičnimi prazniki povečalo tveganje za širjenje omikrona tudi med polno cepljenimi.
Ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni in zunanje ministrstvo sta državljanom in državljankam odsvetovala potovanje v osem držav, vključno s Španijo, Finsko, Libanonom in Čadom. Med države z visoko stopnjo tveganja so dodali tudi Monako, San Marino, Gibraltar in nizozemski otok Bonaire.
Britanski premier Boris Johnson je prav tako omenil možnost uvedbe novih zaostritev, a sprejeli niso ničesar, prav tako teh navedb ni konkretiziral. Silvestrovanje na prostem v Londonu pa so odpovedali, kar je sporočil župan Sadiq Khan.
O omikronu še ne vemo dovolj
“Vsi smo siti te pandemije. Čas želimo preživeti s prijatelji in družino ter se vrniti v normalo. Najhitrejši način, da nam to uspe, je, da voditelji in posamezniki sprejmejo težke odločitve, s katerimi bomo zaščitili sebe in druge,” je dejal dr. Tedros na pogovoru z novinarji v ponedeljek.
“V nekaterih primerih bo treba odpovedati oziroma preložiti nekatere dogodke. Bolje jih je preložiti in praznovati pozneje, kot pa praznovati zdaj in žalovati pozneje,” je dodal.
Poudaril je, da bi bila lahko pandemija končana leta 2022, če bi do sredine naslednjega leta precepili 70 odstotkov svetovne populacije.
O različici omikron se sicer še vedno ne ve dovolj, da bi sklepali, da je blažja kot prejšnje. S tako hitrim naraščanjem števila okužb bodo pod pritiskom vsi zdravstveni sistemi, so še posvarili v WHO.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!