Koronavirus: delež prikritega omikrona BA.2 se povečuje

Koronavirus 04. Mar 202212:49 > 13:45 0 komentarjev
GNEČA ULICA LJUDJE
Žiga Živulović, BOBO

Delež bolj nalezljive različice omikrona BA.2 se je v enem tednu povečal s sedem na deset odstotkov. Prav je, da ostanemo previdni, opozarjajo epidemiologi.

Podatki o razširjenosti različic koronavirusa kažejo, da se je delež tako imenovanega prikritega omikrona, podrazličice BA.2, povečal. V drugem tednu februarja je bil njen delež med okuženimi približno sedem odstotkov, en teden pozneje pa deset odstotkov. Po oceni Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je BA.2 za 30 odstotkov bolj nalezljiv od osnovne omikron različice (BA.1). O tem, kako hudo bolezen povzroča, so mnenja za zdaj različna. “Trenutno ni zaznanih razlik v kliničnem poteku okužbe BA.2 v primerjavi z drugimi podlinijami različice omikron,” pravijo pri WHO. Več o tem pišemo v članku Kaj je “prikriti omikron” BA.2 in ali nas mora skrbeti?

“Širjenje BA.2 je pričakovano, tudi glede na poročila iz drugih evropskih držav,” pojasnjujejo v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ki spremlja razširjenost različic. “Ta različica bi lahko postala prevladujoča tudi v Sloveniji, vendar je težko napovedati, kdaj točno.” Kako se delež BA.2 različice počasi povečuje, je vidno s spodnjega grafa NLZOH. V sedmem tednu leta 2022 je BA.2 predstavljala 10,5 % sekvenciranih vzorcev v NLZOH, teden prej pa 6,6 %.

Ali število testiranj vpliva na število primerov?

Potem ko je bilo od novembra do februarja opravljenih po 100 tisoč hitrih in PCR-testov na dan, se je njihovo število v zadnjih tednih občutno znižalo. Ministrstvo za zdravje je namreč odločilo, da hitri testi za uporabnike ne bodo več brezplačni, razen za tiste, ki jim je pozitiven rezultat pokazal test za samotestiranje, ter tistih, ki so potrjeno okuženi in želijo po sedmih dneh prekiniti izolacijo. V zadnjem tednu je bilo tako opravljenih okrog 10 tisoč hitrih in okrog 1.000 PCR-testov na dan, kažejo podatki sledilnika.

“Glede na spremenjen protokol testiranja, ki omejuje primerljivost s predhodnimi trendi (sicer se sedaj gibljemo se med 1.500 in 2.500 potrjenih primeri okužb dnevno), je za zdaj težko natančno oceniti potek epidemije. Zaradi tega je v ospredju spremljanje stanja v bolnišnicah in podatki o (presežni) umrljivosti, saj določen delež oseb po okužbi še vedno potrebuje bolnišnično oskrbo,” so zapisali epidemiologi Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Dodajajo, da je “spremljanje epidemiološke slike v Sloveniji in po svetu še vedno pomemben dejavnik pri obvladovanju epidemije ne glede na trenutno sproščanje ukrepov.  Vsekakor pa je cepljenje še vedno tisto, ki preprečuje težji potek okužbe in bolezni.” Od včeraj je v cepilnih centrih na voljo tudi cepivo Novavax.

Prvi primer okužbe s koronavirusom smo pri nas potrdili točno pred dvema letoma, od takrat pa smo skupno imeli  že skoraj 900.000 okužb. Bolnišnično zdravljenje je potrebovalo 30.100 pacientov, okuženih s koronavirusom.

Število primerov se znižuje tako pri nas kot tudi po svetu.

N1

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!