V nedeljo so ob 1.501 PCR-testu potrdili 91 novih okužb s koronavirusom, kar je 6,1 odstotka vseh izvidov. Zaradi okužbe sta umrli dve osebi. Glede na semafor EU je Slovenija sicer še vedno v rdeči fazi, na Institutu Jožef Štefan pa ugotavljajo, da epidemiološko stanje pri nas stagnira.
V nedeljo so ob 1.501 PCR-testu potrdili 91 novih okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih je tako znašal 6,1 odstotka.
S hitrim testom so testirali 7.598 posameznikov. Po podatkih sledilnika za covid-19 je v državi skupno 4.298 aktivno okuženih z novim koronavirusom.
Status #COVID19 ?? 1/3 31.5.2021
➡️ PCR: +91, testiranih: 1.501, delež pozitivnih: 6,1 %.➡️ HAT: 7.598 testiranih (*ni podatka o pozitivnih).
➡️ Aktivni primeri: 4.298 (+91, −113).
??,?,?↔️↔️?♂️ + ??? + #ObvestiSvojeStike + #OstaniZdrav ? & ?
✨ SPARK ✨ pic.twitter.com/br2yBSXAd4— Sledilnik COVID-19 (@sledilnik) May 31, 2021
V nedeljo je bilo z novim koronavirusom hospitaliziranih 242 ljudi, od tega so jih 17 hospitalizirali na novo, medtem ko je 6 oseb bolnišnico zapustilo. V intenzivni terapiji se je zdravilo 17 bolnikov. Umrli sta dve osebi z novim koronavirusom.
Skupno je v Sloveniji za covidom-19 umrlo 4.374 ljudi. Po podatkih sledilnika covid-19 je bilo cepljenih 661.138 ljudi.
Iz cepilnega centra Zdravstvenega doma Celje so sicer vse odrasle, ki bi se želeli cepiti proti covidu-19, obvestili, da se lahko v hali L celjske dvorane Golovec v določenih terminih v torek, sredo in četrtek cepijo brez predhodnega naročanja, in sicer v torek med 9. in 11. uro s cepivom Johnsona & Johnsona, v sredo med 15. in 17. uro s cepivom Pfizerja in BioNTecha ter v četrtek med 12. in 16. uro s cepivom Moderne. Omenjeni termini so določeni samo za nenaročene osebe.
Glede na semafor EU smo še vedno v rdeči fazi
Na Institutu Jožef Stefan (IJS) v novi projekciji ugotavljajo, da epidemija covida-19 v Sloveniji upada vse počasneje, mogoče celo stagnira, po kriterijih EU pa smo še vedno krepko v rdeči fazi. Ocenjeno reprodukcijsko število, ki kaže, koliko ljudi okuži en okuženi, je približno 0,94, pred tednom dni pa je bilo ocenjeno na približno 0,75.
Kot so danes pojasnili v zapisu na spletni strani, so upoštevali vpliv prekuževanja in cepljenja po starostnih skupinah ter nove različice virusa. Vpliva dogodkov z množično udeležbo v zadnjem obdobju in sproščanja ukrepov v slovenski zeleni fazi na nadaljnji potek epidemije pa niso upoštevali.
Glede na semafor EU, kjer je kriterij 14-dnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev, je Slovenija v rdeči fazi. Štirinajstdnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev je čez 200, za prehod v oranžno fazo pa mora pasti pod 150. Na IJS ocenjujejo, da bi lahko ob enakem trendu razvoja epidemije v oranžno fazo prešli v drugi polovici junija, v zeleno pa sredi avgusta. A ob objavi tokratne napovedi opozarjajo, da je negotovost prognoze zaradi spremembe trenda velika.
Po njihovih ocenah se je v prvem valu okužil približno vsak stoti prebivalec. V drugem valu se je do zdaj okužila približno dobra tretjina prebivalstva. Trenutno je po ocenah okuženih približno 0,4 odstotka prebivalstva oz. približno vsak 250. prebivalec.
NIJZ poziva k spoštovanju osnovnih higienskih ukrepov
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) poziva k spoštovanju osnovnih higienskih ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa.
Osnovni higienski ukrepi za preprečevanje širjenja novega koronavirusa
Če zbolimo, ostanemo doma.
Vzdržujemo varnostno razdaljo.
Upoštevamo pravila higiene rok, kašlja in kihanja.
Nosimo maske.
Prezračujemo zaprte prostore na eno uro.
Udeležujemo se preventivnih testiranj.
Uporabljamo aplikacijo Ostani zdrav.
Cepimo se, ko pridemo na vrsto.
Ostanimo solidarni.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!