Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je ob seji upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije dejal, da si vsaj ob glavnih prazničnih dneh želi daljšega obratovalnega časa gostinskih lokalov ob upoštevanju ukrepov. Obenem je potrdil, da se danes s predstavniki ministrstev sestaja strokovna skupina za covid-19. Vodstvo Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije pa je Počivalšku na predstavilo predloge ukrepov, ki bi jih bilo po njihovem mnenju treba vključiti v najnovejši protikoronski paket.
Strokovna skupina za covid-19 in ministrstva bodo popolne pretresali covidne ukrepe med prihajajočimi prazniki. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek si vsaj ob glavnih prazničnih dneh želi daljšega obratovalnega časa gostinskih lokalov ob upoštevanju ukrepov.
Sestanke strokovne skupine in ministrstev je napovedal v izjavi ob seji upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Kateri konkretni ukrepi bodo sprejeti, ni želel napovedovati. “Dejstvo je, da bomo morali skupaj dogovoriti ukrepe, ki jih bomo sprejeli in potem tudi spoštovali,” je poudaril.
Kot je pojasnil, iz ene strani prihajajo zahteve po zaostrovanju, na drugi strani “pa pričakujemo, da bomo glede na rezultate nekatere zadeve tudi sprostili”. Sam sicer verjame, da dodatnega zapiranja dejavnosti ne bo.
Obrtniki Počivalšku predstavili predloge ukrepov pomoči
Počivalšek je s predstavniki OZS spregovoril o že sprejetih sprejetih ukrepih v okviru dosedanjih protikoronskih paketov. Kot je na seji pojasnil minister, je vlada lani v okviru teh paketov gospodarstvo podprla z 2,3 milijarde evrov. Pri tem je več kot eno milijardo šlo za turizem. Počivalšek je bo tem priznal, da so še vedno težave v mestnih hotelih, industriji srečanj in agencijah, ki vodijo turiste v Slovenijo. To so zadeve, ki jih bo po njegovih besedah treba nasloviti v novem interventnem zakonu.
Predsednik OZS Branko Meh je izpostavil, da med ključnimi ukrepi za pomoč vidijo subvencioniranje čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, temeljni osebni dohodek za samozaposlene, znižanje stopnje DDV za gostinstvo in turizem, povračilo škode zaradi odpisa blaga ter kritje fiksnih stroškov in upada prometa.
Meh je prav tako opozoril na višanje cen energentov in ministra prosil za pojasnilo, kako bo država pomagala pri zajezitvi teh cen. Počivalšek je pojasnil, da na cene plina in nafte država ne more vplivati, drugače pa je z elektriko, ki jo proizvajamo doma.
“V Sloveniji proizvedemo 85 odstotkov elektrike za naše potrebe. Dejstvo pa je, da polovico tega, kar proizvedemo, izvozimo. Tukaj lahko država poseže – prepovemo izvoz naše energije in določimo ceno. Če bo treba, bomo tudi to naredili,” je dejal.
O novih ukrepih vlada odloča v četrtek
Predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS Blaž Cvar je ministra opozoril na pomanjkljivosti nekaterih sprejetih ukrepov, prav tako pa na neodzivnost ministrstva na nekatere dopise in predloge, ki so jih posredovali na sekciji.
Podpredsednik OZS Ivan Meh in član upravnega odbora zbornice Bojan Železnik sta opozorila na težave kovinarske industrije. Zaradi višanja cen surovin se je delovni proces podražil za 300 odstotkov. Panoga se obenem sooča s pomakanjem ustrezno usposobljenega kadra.
Predsednik sekcije za promet pri OZS Peter Pišek je ministra pozval k znižanju davka na dodano vrednost za gostinstvo ter k povračilu stroškov stroškov za stojnice, saj so jih morali gostinci zapreti.
Vlada bo o morebitnih novih ukrepih in omejitvah odločala v četrtek.
Poklukar svari pred oklevanjem pri sprejemanju dodatnih ukrepov
O morebitnih ukrepih ni želel špekulirati niti minister za zdravje Janez Poklukar. Tudi sam je potrdil sestanke med ministrstvi in strokovno skupino, pa tudi znotraj vlade, ki se bodo odvili danes in jutri. Ukrepe bodo nato sprejeli na seji vlade, ki je za zdaj predvidena za četrtek, je povedal v izjavi ob obisku cepilnega centra v ljubljanskem kliničnem centru. Opozoril je na pandemično izčrpanostjo, ki predstavlja tveganje, da popustimo pri izvajanju ukrepov. Posvaril je tudi pred oklevanjem pri sprejemanju dodatnih ukrepov.
Ob tem se je odzval tudi na predlog epidemiologov Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki po besedah v. d. predstojnika centra za nalezljive bolezni NIJZ Maria Fafangla predlagajo, da bi bila edina izjema od karantene v primeru visoko tveganega stika cepljenost s poživitvenim odmerkom cepiva. Poklukar je povedal, da bodo s strokovno skupino in vlado tudi o tem predlogu razpravljali danes in v sredo.
Opozoril je tudi na novo različico koronavirusa omikron, ki se intenzivno širi po Sloveniji. Sam ljudem v prazničnem času svetuje, da se čimbolj držijo t. i. mehurčkov, izvajajo že znane ukrepe in se samotestirajo. “Na ta način čimprej prepoznamo eventuelno okužbo in čim prej preprečimo verigo okužb, s tem, da se javimo na PCR-testiranje,” je poudaril.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje