Najbogatejši Slovenci so letos še bogatejši. Na vrhu lestvice revije Manager sta sedmo leto zapored Iza Sia in Samo Login, drugouvrščena pa Sandi Češko in Livija Dolanc. Največji skok je uspel družini Šešok, ki ima v lasti Iskro. Premoženje je več kot podvojila in pristala na tretjem mestu lestvice, na kateri je letos prvič tudi košarkarski as Dallas Mavericksov Luka Dončić.
Stoterica najbogatejših je v zadnjem letu skupno vsoto premoženja povečala za skorajda četrtino (1,3 milijarde) in je tako s 7,1 milijarde z naskokom najpremožnejša doslej, pred jutrišnjo objavo lestvice stotih najbogatejših Slovencev sporočajo iz uredništva revije Manager, ki jo izdaja Časnik Finance.
Največje povečanje skupnega premoženja po letu 2008 je posledica visokih vrednotenj na delniških trgih, ki so podlaga za oceno premoženja, in tudi dobrega poslovanja, razdolževanja, povečevanja denarnih blazin, v nekaterih primerih pa tudi uspešnih prevzemov.
“Podjetja v lasti najbogatejših imajo po večini dober položaj na trgu in so bolj odporna na šoke, kot je pandemija, od povprečnega slovenskega podjetja. Zato se oteženo gospodarsko okolje bistveno ne izraža v njihovih izkazih,” pojasnjuje urednik edicije Jure Ugovšek.
Loginova daleč najbogatejša
Najbogatejša že osmo leto zapored ostajata Iza Sia in Samo Login. Čeprav sta se zasebno razšla, ju revija Manager na lestvici še vedno obravnava skupaj.
Iza Sia Login je namreč ob razhodu prek družbenih omrežij sporočila, da z ekipo Login5 še naprej skupaj delata.
Njuno premoženje revija ocenjuje na 689 milijonov evrov, kar je skoraj dvakrat več od drugouvrščenega Sandija Češka in Livije Dolanc, ki imata v lasti polovico Studia Moderne.
Najbogatejši Slovenci
1. Iza Sia in Samo Login
Ocena premoženja: 689 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 0 %
Vir premoženja: dividende in kupnina za podjetje Outfit7
Zakonca Login po prodaji podjetja Outfit7 prek podjetja Login Establishment in ustanove Login5 Foundation (obe imata sedež v Luksemburgu) denar vlagata v različne projekte. Med drugim sta pred dvema letoma vstopila v srbsko podjetje Login Eko, ki je v okolici Zrenjanina v Vojvodini kupilo približno 4.000 hektarjev kmetijskih površin. Z uporabo informacijskih tehnologij želita povečati donosnost ekološke pridelave, s tem pa nižjo ceno in širšo dostopnost pridelka, nam je nedavno pojasnila Iza Sia Login. Oba sta zaposlena v podjetju.
Iza Sia Login poleg tega organizira tečaje in delavnice v okviru akademije Unicorn Drive. Leta 2018 je fundacija Login5 podprla blagovno znamko ekoloških oblačil modne oblikovalke Mateje Benedetti, a je bilo podjetje Terra Urbana 1 leto dni kasneje izbrisano iz registra.
2. Sandi Češko in Livija Dolanc
Ocena premoženja: 355 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 3 %
Vir premoženja: 55-odstotno lastništvo Studia Moderna
3. Družina Dušana Šešoka
Ocena premoženja: 275 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 129 %
Vir premoženja: 100-odstotno lastništvo Iskre
Poleg boljšega poslovanja in višjih vrednotenj primerljivih evropskih borznih družb so h konkretnemu povečanju ocene pripomogle napovedi, pravijo v uredništvu revije Manager. “Prihodnje leto načrtujejo 385 milijonov evrov prihodkov, kar bi pomenilo trikratnik lanske prodaje, in 29,3 milijona čistega dobička, lani ga je bilo za 8,9 milijona evrov. Pomembno k povišanju ocene pripomore tudi nepremičninski portfelj.”
4. Marko Pistotnik
Ocena premoženja: 210 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 0 %
Vir premoženja: prodaja deleža v Outfit7
Pistotnik, ki je skupaj z Izo Sio in Samom Loginom zasnoval in gradil podjetje Outfit7, je premoženje tako kot omenjena povečal s prodajo svojega deleža v podjetju. Del kupnine je leta 2017 vložil v ljubljansko podjetje Ilana, ki ima v lasti zemljišče na obrobju Beograda, na katerem sta brata Klemen in Matija Šešok zgradila industrijsko cono.
5. Družina Igorja Laha
Ocena premoženja: 209 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 27 %
Vir premoženja: lastništvo podjetij Gabbiano Asset Management in Global Glass
Družina Igorja Laha ima prek omenjenih podjetij v lasti več nepremičnin in Steklarno Hrastnik, ki jo je sicer v zadnjih letih prodajal. Po poročanju portala Necenzurirano.si se je Lah lani preselil v švicarsko davčno oazo Zug, tja pa je premaknil tudi lastništvo svojih ključnih podjetij.
6. Dari in Vesna Južna
Ocena premoženja: 202 milijona evrov
Sprememba glede na lansko leto: 73 %
Vir premoženja: lastništvo holdingov Perspektiva, Vizija Holding in Vizija Holding Ena
Zakonca Južna sta se s 73-odstotno rastjo ocene premoženja uvrstila v prvo deseterico lestvice. Rast je posledica povečanja vrednosti osemodstotnega deleža v Petrolu (tržna vrednost naftnega trgovca je v zadnjem letu zrasla za približno 50 odstotkov) ter uspešnega poslovanja novomeškega gradbenega podjetja CGP.
7. Joc Pečečnik
Ocena premoženja: 199 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 0 %
Vir premoženja: lastništvo podjetja Interblock
Pečečnik med drugim že leta poskuša dobiti dovoljenja za obnovo sto let starega Plečnikovega stadiona v Ljubljani, tam bi rad naredil Bežigrajski športni park, a se že 14 let zapleta z dovoljenji. Aprila letos je ministrstvo za okolje in prostor izdalo negativno odločbo v primeru izdaje gradbenega dovoljenja za projekt. Pred dnevi je ljubljanska občina čas za izvedbo projekta podaljšala za pet let.
Poleg tega poslovnež naložbene priložnosti išče tudi drugod. Za primorski.eu je letos pojasnil, da se je zanimal za nakup tržaške palače Carciotti, ki se na koncu ni zgodil. Pečečnik je za medij povedal, da išče “lokacijo za luksuzni trgovski center, ki bi servisiral Furlanijo, Ljubljano in Zagreb”.
8. Damian Merlak
Ocena premoženja: 183 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 24 %
Vir premoženja: kupnina za platformo za trgovanje s kriptovalutami Bitstamp
Merlak je letos po štirih letih zaprl spletno menjalnico kriptovalut Tokens.net. Kot je povedal za N1, glavnino zasluženega s prodajo kriptovalut vlaga na kapitalske trge. “Aktivno trgujem z vrednostnimi papirji in izvedenimi finančnimi instrumenti.”
Po prodaji Bitstampa je zadnja leta veliko vlagal v “oprijemljive” naložbe. Kupil je kmetijo na Gorenjskem, ki jo je pred dvema letoma tudi prodal, ter štiri propadajoče bohinjske hotele, ki jih zdaj obnavlja. Je tudi solastnik energetskega podjetja NGEN.
Kot pravi, pa drugih investicij trenutno nima v načrtu. “Trenutno živimo v balonu napihnjenih vrednosti na delniških trgih, kriptovalutah, nepremičninah. Redkokatera investicija pri trenutnih cenah ima finančni smisel. Bom pa, ko se vrednosti znižajo, iskal nove priložnosti.”
9. Igor Akrapovič
Ocena premoženja: 174 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 25 %
Vir premoženja: lastništvo podjetja Akrapovič
10. Tone Strnad
Ocena premoženja: 142 milijonov evrov
Sprememba glede na lansko leto: 21 %
Vir premoženja: lastništvo podjetja Medis
Dončić začenja pohod med najbogatejše
Meja za vstop na lestvico se je z lanskih 20,9 milijona evrov povišala na 27,7 milijona evrov. Tako se je letos na lestvico prvič uvrstil tudi košarkar Luka Dončić z 29,4 milijona evrov.
Vir njegovega premoženja je plača v ligi NBA in sponzorske pogodbe. Pri tem poudarimo, da bo Dončić v prihodnjih letih verjetno močno poskočil na lestvici.
S prihodnjo sezono namreč v veljavo stopi 200-milijonska pogodba z Dallas Mavericksi, ki mu bo v prvi sezoni prinesla 35,7 milijona evrov (v tej sezoni je njegova plača dobrih 10 milijonov evrov). Največja sponzorska pogodba z Nikovo divizijo Jordan naj bi mu v petih letih prinesla 100 milijonov dolarjev (okoli 90 milijonov evrov). Letos je Dončić sklenil tudi sponzorsko pogodbo s proizvajalcem športne prehrane BioSteel (v obliki lastniškega deleža) in globalnim liderjem v industriji spominkov Panini America, ki ga je izbral za globalnega ambasadorja.
Zdaj sta na lestvici najbogatejših od znanih športnikov pred Dončićem uvrščena košarkarski kolega Goran Dragić in hokejist Anže Kopitar.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje