Četrtkovo neurje je močno poškodovalo tudi Partizansko bolnico Franja. Dostop do bolnice trenutno ni mogoč, neurje pa je v celoti uničilo tri barake. "Bojim se, da je letošnja sezona izgubljena," je dejal direktor Mestnega muzeja Idrija Miha Kosmač, ki upravlja z muzejem.
Močno neurje, ki je v četrtek prečkalo državo in povzročilo ogromno škodo po slovenskih krajih, je močno poškodovalo tudi Partizansko bolnico Franja.
Po informacijah ministrstva za kulturo je trenutno dostop do spomenika onemogočen. Z objavljenih slik je mogoče razbrati, da je deroča voda uničila poti med barakami, podrta in izruvana pa so bila tudi drevesa.
Zjutraj so se do Franje s pomočjo lokalne civilne zaščite in gasilcev prebili sodelavci Mestnega muzeja Idrija, ki upravlja z muzejem.
Po prvih informacijah so v celoti uničene tri barake, še tri so delno poškodovane, uničena sta dostop do vhodnega objekta in električna napeljava.
Direktor muzeja: Tudi preostale barake so delno poplavljene
Direktor Mestnega muzeja Idrija Miha Kosmač se boji, da je letošnja sezona obiskov bolnice Franje izgubljena.
“Povsem uničeni so elektrarna, kuhinja in rentgen. Še tri barake v osrednjem delu so delno poplavljene, v njih pa je ogromno materiala, od vej do mulja,” je prvi ogled spomenika ocenil Kosmač.
Dodal je, da je dostop zelo otežen. Ekipa je do območja prišla po planinski poti, ki prav tako ni povsem varna.
Za oceno škode je po besedah Kosmača še prezgodaj. “Obvestili smo vse pristojne. Prva naloga bo pregled celotnega terena z geologom in podjetjem, ki je usposobljeno za višinska dela, da vidimo, če je območje sploh varno za delo,” je še dejal Kosmač.
Župan Cerknega: Vodotok je odnesel pešpot
Župan Cerknega Gašper Uršič je za N1 opisal, da je vodotok odnesel pešpot do bolnice Franja. Dodal je, da dostop ni več takšen, kot je bil do zdaj.
“Ekipa se je vrnila s prvega ogleda. Nanosilo je veliko materiala in tri barake je podrlo,” je dejal župan.
Takoj, ko bo zagotovljen varen prehod, se bodo ekipi na terenu pridružili sodelavci Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, kjer so že aktivirali ekipe za popis škode in pripravo interventnih ukrepov, so sporočili s kulturnega ministrstva.
“Ekstremni vremenski pojavi, ki so najbolj viden izraz podnebne krize, so postali dejavnik, ki ga moramo upoštevati pri načrtovanju, upravljanju naravnih virov, skrbi za naše grajeno okolje in prilagoditve našemu sodobnemu načinu življenja. Pričakujemo, da Franja ne bo edini primer poškodovane dediščine, poročila iz terena šele prihajajo,” so po hudem neurju zapisali na ministrstvu.
Franja hudo poškodovana že leta 2007
Močno deževje je bolnico Franja prizadelo že septembra 2007. Posledice so bile katastrofalne. Barake, ki so tam stale od vojne, so bile, razen ene, povsem uničene. Kustosinja Milojka Magajne iz Mestnega muzeja Idrija je za Poglobljeno dejala, da nikoli ne bo pozabila tistega dne.
Sanacija je bila dolgotrajna, tudi tokrat pa so na pomoč priskočili ljudje od blizu in daleč, ki so muzeju donirali zdravniške instrumente in drugo opremo iz tistega časa, je pojasnila kustosinja. Poleg tega, da so morali popolnoma obnoviti vse objekte, je bilo treba tudi urediti in poglobiti strugo, saj je voda ob povodnji spremenila tok.
Celotno zgodbo o bolnici Franja, kako je nastala, kako delovala in v kakšnih razmerah so delali, si lahko preberete v Poglobljeno.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!