Val podražitev, ki jih predlaga mariborski župan Saša Arsenovič, je vse manj verjeten. Tamkajšnji svetniki Gibanja Svoboda so namreč napovedali, da predloga na četrtkovi seji ne bodo podprli, saj menijo, da so predlagane podražitve neupravičene in pretirane. Ker ne pristajajo na Arsenovičev način delovanja, se prav tako ne vidijo v njegovi koaliciji, se pa ta odločitev po besedah vodje svetniške skupine Vojka Flisa še lahko spremeni.
Svetniška skupina Gibanja Svoboda v mariborskem mestnem svetu je sporočila, da ne pristaja na način delovanja župana Saše Arsenoviča, zato se zaenkrat ne vidi v njegovi koaliciji. Kot je na novinarski konferenci poudaril vodja svetniške skupine Vojko Flis, so si vseskozi prizadevali za konstruktivno sodelovanje z županom, a so razočarani nad njegovim delovanjem in vedenjem. “Želimo si predvsem strpen dialog in spoštovanje dogovorov, posebna skrb pa mora biti posvečena socialnemu statusu meščanov in meščank,” je dejal.
“Povsem razumljivo je, da lahko imamo različne poglede na to, kako naj se mesto razvija, vendar si želimo, da bi se o teh različnih pogledih pogovarjali in iskali neko skupno pot.” Po Flisovih besedah je bil takšen tudi njihov dogovor z županom po lanskih volitvah, a do vsebinskih pogovorov sploh niso prišli, temveč so bili soočeni z enostranskimi odločitvami županove ekipe in žalitvami.
“Mislili smo, da so časi šerifov mimo, a žal ni tako”
“Mestni svetniki Gibanja Svoboda prav gotovo ne sedimo v mestnem svetu zato, ker ne bi imeli kaj pametnega početi, ampak ker smo prepričani, da lahko s svojim znanjem in izkušnjami prispevamo k razvoju Maribora,” je dodala ena od 11 mestnih svetnikov te stranke v 45-članskem mestnem svetu Karin Jurše.
Pojasnila je, da so se zelo resno lotili obravnave občinskega proračuna, a niso bili upoštevani. “Mislili smo, da so časi šerifov mimo, a žal ni tako. Takšen način delovanja ni v skladu z našimi vrednotami, kakor je že povedal premier Robert Golob, in menimo, da na tej točki ne moremo vstopati v koalicijo, smo pa seveda pripravljeni podpreti vse projekte, ki bodo v korist Maribora,” je dodala.
Kot smo poročali, je bil premier Golob prejšnji teden namreč zelo oster do delovanja mestnih oblasti v Mariboru. “Sedanje delovanje mestnih oblasti v Mariboru ni v skladu s predvolilnimi obljubami, še manj pa z našimi vrednotami,” je dejal, na kar mu je mariborski župan Arsenovič odvrnil: “Moje vrednote so zavezane delu, razvoju, izvajanju projektov, ki zagotavljajo delovna mesta, ki dajejo ljudem ponos, pogum, ne pa k temu, da je nekdo samo a priori proti nečemu. Tega sem se naposlušal že v času volilne kampanje, ko tako rekoč nihče ni govoril, kaj bi. Tudi zdaj smo v v situaciji, ko bi določeni mestni svetniki želeli ustaviti razvoj mesta. Proti temu pa sem vsekakor.”
Na vprašanje, ali je nesodelovanje v županovi koaliciji dokončna odločitev, je Flis odgovoril, da “če bo prišlo do strpnega in konstruktivnega dialoga, kjer se bomo lahko pogovarjali o vsebinskih vprašanjih, so vse poti odprte”. Poudaril je, da ne držijo navedbe, da imajo v njihovi stranki kakšne posebne kadrovske apetite, ampak želijo le ustrezno upravljanje občine, brez pretiranega zadolževanja in obremenjevanja meščanov.
Podražitev ne bodo podprli
Zato po besedah Karin Jurše tudi ne morejo pristati na predlagane podražitve, ki jih bodo v četrtek obravnavali mestni svetniki. Menijo, da so pretirane in neupravičene, kar je med drugim utemeljila s tem, da “v drugih občinah niso tako enormne”.
Mestni svetnik Milan Lukić, ki je predsednik nadzornega sveta javnega podjetja Snaga, je potrdil, da je županova ekipa pritiskala nanj za zamenjavo direktorja Franca Dovra, čeprav ta uspešno vodi podjetje in ima zaupanje delavcev. “Gre za stalno ponavljajoče se vzorce delovanja župana. A v tem primeru je naletel na osebo, ki razmišlja s svojo glavo, ne pa z glavo župana. Že to, da je ocenil, da lahko z mano manipulira, je skrajno žaljivo zame,” je dejal.
Katere podražitve in kolikšne predlaga mariborski župan?
Mariborski župan, prepričan, da država občinam nalaga preveč finančnih bremen, predlaga, da bi se povratna vozovnica za vožnjo s krožno kabinsko žičnico na Mariborsko Pohorje podražila za 232 odstotkov, vrtci za 38 odstotkov, dražji bi bil tudi mestni avtobusni prevoz, pa čiščenja odpadnih voda, turistična taksa bi se tudi povišala, parkirnino pa bi bilo po njegovem predlogu po novem treba plačevati tudi ob sobotah do 13. ure. Če mestni svet v četrtek podražitev ne bo podprl, bo v težavah 192-milijonski proračun občine Maribor. Arsenovič je predvsem zaradi nasprotovanja Svobode na vprašanje, ali je pripravljen predlog podražitev umakniti, pred nekaj dnevi odgovoril, da ga je pripravljen “minimalno popraviti”. A dejstvo je, da bo brez glasov svetnikov Svobode svoj predlog podražitev zelo težko spravil skozi mestni svet.
Poslanka državnega zbora Lena Grgurevič je poudarila, da je njihova stranka “ves čas delovala v dobrobit Maribora” in namerava tako delovati tudi v prihodnje. Med dosedanjimi dosežki za mesto je navedla zagotovitev denarja za začetek gradnje zahodne obvoznice in atletske ogrevalne steze, dvig povprečnin ter selitev ministrstva za digitalno preobrazbo v Maribor. Po njenih besedah si bodo prizadevali tudi za odpravo podfinanciranja občine, a je to zelo zapletena naloga, zato se je tudi ni upala lotiti nobena vlada doslej.
Poleg Gibanja Svoboda je Arsenovič v koalicijo povabil še SD, Gasilce Maribora, Listo kolesarjev in pešcev ter NSi, s katerimi ima 18 glasov v 45-članskem mestnem svetu.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje